Kapot ruimteschip keert zonder bemanning terug van ISS naar aarde
BAJKONOER (ANP) - Een ruimtevaartuig dat vorig jaar beschadigd raakte door de inslag van wat ruimtegruis, keert dinsdag terug van het internationale ruimtestation ISS naar de aarde. Aan boord zitten geen bemanningsleden. De ruimtevaarders die met het vaartuig hadden moeten terugkeren, blijven een halfjaar langer in het ISS en gaan dan met vervangend vervoer terug.
Het vaartuig, de Sojoez MS-22, zal rond 11.57 uur Nederlandse tijd worden losgekoppeld van het ISS. Door de zwaartekracht moet het dan langzaam maar zeker uit zijn baan rond de aarde zakken. Ongeveer twee uur na loskoppelen moet het vaartuig, hangend aan parachutes, landen op de schier eindeloze grasvlaktes van Kazachstan.
De Sojoez was in september gelanceerd. Hij bracht toen twee Russen en een Amerikaan naar het ISS. Half december begon de capsule ineens koelvloeistof van een radiator te lekken. Bij inspectie werd een gaatje van minder dan 1 millimeter groot gevonden. Dat lek was waarschijnlijk ontstaan door een zogenoemde micrometeoroïde, een miniem stukje gruis in de ruimte.
In geval van nood had de kapotte Sojoez wel gebruikt kunnen worden om mensen naar de aarde te brengen. Maar het zou binnen dan wel veel warmer en vochtiger zijn geworden dan gebruikelijk, dus bijzonder onprettig. Dat is niet nodig omdat er een alternatief is. Een ander vaartuig, de Sojoez MS-23, is sinds vorige maand bij het ISS.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth wil de jarenlange samenwerking van de strijdkrachten met Scouting America stopzetten. Hij vindt de organisatie te divers en te inclusief geworden, meldt de Amerikaanse publieke omroep NPR.
22 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas en Islamitische Jihad hebben een overleden gijzelaar overgedragen aan het Rode Kruis, meldt de Israëlische krijgsmacht. De kist met het lichaam is onderweg naar Israëlische militairen in de Gazastrook.
38 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië maakt nog steeds plannen voor het stationeren van een internationale troepenmacht in Oekraïne na een wapenstilstand tussen de twee oorlogvoerende naties. Rusland heeft herhaaldelijk betoogd dat dit onaanvaardbaar is.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Een vierde hoofdverdachte van de juwelenroof uit het Louvre van vorige maand is aangehouden, meldt de Franse krant Le Parisien. Het zou gaan om een man die al bekend was bij de politie. Daarnaast zijn nog drie mensen uit zijn entourage gearresteerd, een man en twee vrouwen, allemaal uit de regio Parijs.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse strijdkrachten zeggen dinsdag helemaal geen aanvallen op Afghaans grondgebied te hebben uitgevoerd. Volgens een woordvoerder "zijn de beweringen van de Afghaanse interim-regering hierover volslagen ongegrond".
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement vindt dat de EU-lidstaten harder tegen Hongarije moeten optreden door Hongarije het stemrecht te ontnemen. Een voorstel daartoe van de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) is dinsdag met een ruime meerderheid aangenomen. De lidstaten spreken er al jaren over, maar tot onvrede van het Europees Parlement blijft een besluit uit.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland waarschuwt dat het vredesplan voor Oekraïne van de Amerikaanse president Donald Trump kan worden aangepast, maar dat het wel moet blijven "in de geest" van wat Trump en president Vladimir Poetin in augustus tijdens een korte topconferentie in Alaska hebben afgesproken.
3 uur geleden