Kantorenmarkt leeft vooral op door vraag naar grote ruimtes
UTRECHT (ANP) - De markt voor kantoren lijkt uit zijn dip te zijn gekomen. Na historisch weinig verhuur of verkoop van kantoorruimte in 2023, signaleert makelaarsvereniging NVM in de eerste helft van dit jaar weer een stijging. Maar dat komt vooral doordat werkgevers vaak in relatief grote kantoren trokken.
In de eerste zes maanden van dit jaar kochten of huurden bedrijven via NVM-makelaars ruim 544.000 vierkante meter kantoorruimte. Dat is een stijging van 57 procent in vergelijking met de eerste helft van vorig jaar. In de maanden april, mei en juni ging het zelfs om 69 procent groei.
Maar achter die cijfers schuilt een "diffuus" sentiment, waarschuwt de NVM in zijn kwartaalrapport. Zo geven makelaars in een enquête aan dat er vaak sprake is van verborgen leegstand, waarbij een verhuurd kantoor ongebruikt blijft. Daarnaast is thuiswerken voor veel werknemers sinds de coronapandemie zo ingeburgerd geraakt dat de "structurele impact" op de markt zichtbaar wordt.
Zo nam de Volksbank weliswaar ruim 25.000 vierkante meter nieuwe kantoorruimte op in Utrecht en Den Bosch. Maar het moederbedrijf van SNS en ASN Bank liet nog meer oppervlakte achter, onder andere omdat de huidige ruimtes niet meer passen bij hybride werken.
Grote werkgevers zijn dan ook vooral op zoek naar kwalitatief hoogstaande ruimtes in energiezuinige kantoren. De prijzen van dit soort ruimtes stijgen dan ook vaak, terwijl verouderde kantoren meestal voor lagere prijzen worden verhuurd of verkocht.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
14 uur geleden