'Kansrijke asielzoeker moet eerder aan werk'
DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers die nog wachten op hun verblijfsvergunning maar hoogstwaarschijnlijk asiel krijgen in Nederland moeten eerder aan het werk, vinden regeringspartijen CDA en D66. Gemeenten en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers moeten er actiever voor zorgen dat asielzoekers eerder gaan werken of leren.
De gemiddelde asielaanvraag duurt tussen de tien en elf maanden, maar na zes maanden mogen asielzoekers aan het werk, hoewel dat vaak een stuk langer duurt. Het coa zou daarom banenmarkten kunnen organiseren en standaard werkgesprekken kunnen voeren tijdens de asielprocedure, opperen de partijen. Ook kunnen gemeenten afspraken met ondernemers maken die mogelijk werk hebben voor de asielzoekers.
Juist nu er veel vacatures open staan, moet hier op worden ingezet, vinden het CDA en D66. "Nieuwkomers moeten zo snel mogelijk integreren en volwaardig meedoen in de Nederlandse maatschappij", zegt CDA-Kamerlid René Peters. "De werkvloer is daarvoor het ideale begin", voegt D66-Kamerlid Jan Paternotte toe.
Voor asielzoekers die weinig kans maken op een verblijfsvergunning, bijvoorbeeld omdat ze uit een veilig land komen, geldt dit niet. "Die moeten juist zo snel mogelijk het land uit", zegt Peters.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten erkent dat wat betreft de AOW-plannen uit het coalitieakkoord "een opening vanuit het kabinet" nodig is om de relatie met de vakbonden te herstellen. FNV, CNV en VCP hebben alle gesprekken opgeschort zolang het voornemen om de AOW-leeftijd volledig te laten meestijgen met de levensverwachting niet volledig van tafel gaat.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
18 uur geleden