Kansas kiest in grote meerderheid voor behoud abortusrechten
KANSAS CITY (ANP/RTR) - De kiezers in de Amerikaanse staat Kansas hebben dinsdag een amendement afgewezen dat het recht op abortus uit de staatsgrondwet zou hebben geschrapt. Ook zou de voorgestelde wetswijziging een einde hebben gemaakt aan overheidsfinanciering voor abortus.
Daarmee laten de kiezers in Kansas tevens een beslissing van het hooggerechtshof van de staat uit 2019 in stand, waarin het recht op abortus werd geschaard onder de Kansas 'Bill of Rights' - dus vastgesteld als een grondrecht. Het amendement werd in ruime meerderheid weggestemd: 65 tegen 35 procent.
Kiezers in Kansas waren de eersten in de VS die zich rechtstreeks konden uitspreken over abortusrechten sinds het Hooggerechtshof in Washington eind juni de abortusbeschermingen in Roe vs. Wade vernietigde. De uitslag betekent een grote nederlaag voor anti-abortusactivisten in Kansas en elders in het land.
President
President Joe Biden zei in een reactie blij te zijn met de uitslag in Kansas. "Mensen gingen in recordaantallen naar de stembus om zich uit te spreken tegen een abortusverbod. Deze uitslag maakt duidelijk wat we al wisten: de meerderheid van de Amerikanen is er voorstander van dat vrouwen toegang krijgen tot abortus en het recht hebben om beslissingen te nemen over hun gezondheid."
Vier andere staten - Alabama, Louisiana, Tennessee en West Virginia - hebben de afgelopen tien jaar wel grondwetswijzigingen aangenomen die het recht op abortus uit hun grondwet schrapten. Die amendementen bleken van cruciaal belang om de toegang tot abortus te beperken in het post-Roe-tijdperk. Zo ver zal het dus in Kansas, een door Republikeinen bestuurde staat, niet komen.
In november stemmen Kentucky en Montana over vergelijkbare anti-abortusamendementen, terwijl de door Democraten geleide staten Californië en Vermont juist zullen stemmen over amendementen die het recht op abortus in hun staatsconstituties verankeren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met de benoeming van Todd Blanche als minister van Justitie. Democraten verzetten zich tegen de benoeming, omdat Blanche volgens hen door president Donald Trump ingezet zou worden om achter politieke tegenstanders aan te gaan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorlopige wet aangenomen om te voorkomen dat er nog voor de verkiezingen in november een zogenoemde shutdown komt. Er moeten nu afspraken gemaakt worden met het Huis van Afgevaardigden, dat eerder met een eigen plan kwam. Als dat niet lukt, worden vanaf 30 september veel overheidsdiensten stilgelegd omdat er geen geld meer beschikbaar is.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft naar eigen zeggen een fabriek van de Oekraïense wapenproducent Fire Point aangevallen. Er zou een locatie getroffen zijn waar onderdelen en koppen voor de kruisraket Flamingo gemaakt worden. Ook werd bij Kyiv een olieopslag getroffen die volgens Rusland werd gebruikt om brandstof te leveren aan de Oekraïense krijgsmacht.
2 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Zes vrijwilligers hebben vrijdag in Keulen een honderddaags isolatieonderzoek in krappe, kunstmatig verlichte omstandigheden afgerond. Het onderzoek vond plaats ter voorbereiding op toekomstige ruimtemissies.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn voornemens de nieuwe Colombiaanse president Abdelardo de la Espriella te steunen met 1 miljard dollar (865 miljoen euro). Het geld is bedoeld voor veiligheidsmaatregelen, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring.
4 uur geledenCALI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Abelardo de la Espriella is vrijdag tijdens een ceremonie in de stad Cali beëdigd als president van Colombia. De door de Verenigde Staten gesteunde rechtse politicus won in juni met minder dan een procentpunt de verkiezingen.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zeker drie doden gevallen. Dat meldt de militaire gouverneur van de stad, Tymoer Tkatsjenko. Onder de drie doden in voorstad Brovary zou een kind zijn. Drie mensen raakten gewond.
8 uur geleden