Kans op doorbraak lijkt klein tijdens begrotingsoverleg coalitie
DEN HAAG (ANP) - De leiders van de vier coalitiefracties zijn donderdagavond opnieuw samengekomen met de top van het kabinet om te proberen tot een akkoord te komen over de begroting van volgend jaar en het koopkrachtpakket als antwoord op de extreem hoge prijzen. De kans op een doorbraak lijkt klein, zeggen ingewijden. Het is verre van uitgesloten dat de coalitie ook dit weekeinde nog over het pakket zal onderhandelen.
Het is eigenlijk de bedoeling dat de ministerraad zich vrijdag al kan buigen over de afspraken. Dan kan de Miljoenennota naar de Raad van State. Maar het kabinet heeft officieel tot 31 augustus om de stukken naar de RvS te sturen. Betrokkenen zeggen dat de kans groot is dat hiervan gebruik wordt gemaakt. Helemaal ondenkbaar is het niet dat er vanavond toch een akkoord komt.
Al langer valt te horen dat vooral besluiten over de financiering van structurele maatregelen (zoals het eerder en verder verhogen van het minimumloon, waardoor ook uitkeringen meestijgen) politiek lastig liggen. De zoektocht naar miljarden legt "de klassieke politieke tegenstellingen" bloot: D66 en de ChristenUnie willen vermogens graag zwaarder belasten om de rekening te betalen, terwijl CDA en VVD daar weinig voor voelen.
Ook wordt er gesproken over de vraag waar de incidentele ingrepen precies terechtkomen: of alleen voor de armste Nederlanders de pijn wat wordt verzacht, of dat ook middeninkomens gesteund worden.
De verwachting is dat het overleg op het ministerie van Financiën tot in de nachtelijke uurtjes zal doorgaan. Woensdag overlegde de top van het kabinet en de coalitie ook al bijna vier uur lang. Mocht er inderdaad meer tijd nodig zijn om tot een akkoord te komen, dan wordt dit weekeinde verder onderhandeld. Dinsdag zal dan een extra ministerraad worden ingepland om het akkoord af te tikken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
2 dagen geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
2 dagen geleden