Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kandidaten van gevangen ex-premier winnen veel zetels in Pakistan

Kandidaten van gevangen ex-premier winnen veel zetels in Pakistan

ISLAMABAD/KARACHI (ANP/RTR) - Onafhankelijke kandidaten in de Pakistaanse parlementsverkiezingen lijken veel zetels te winnen volgens Pakistaanse media. Volgens schattingen van de nieuwssite Geo News hebben ze al 47 van de zetels gewonnen in de ruim honderd kiesdistricten waar het tellen van de stemmen vordert. De meeste onafhankelijke kandidaten doen mee met steun van de partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (Pakistaanse Beweging voor Gerechtigheid - PTI) van de gevangen zittende ex-premier Imran Khan (71).

De PTI werd in de vorige parlementsverkiezingen de grootste partij, maar kon nu door een omstreden besluit van het Hooggerechtshof niet meer als partij meedoen. Veel PTI-leden hebben daarom meegedaan als onafhankelijke kandidaten. Khan kon dat door een reeks recente veroordelingen helemaal niet. Hij kreeg kort voor de verkiezingsdag lange celstraffen. Hij zou als premier buitenlandse geschenken aan het land hebben verdonkeremaand en een vertrouwelijke boodschap van de ambassadeur in Washington openbaar hebben gemaakt. Ook zou hij onwettig in het huwelijk zijn getreden met zijn derde vrouw, Bushra Bibi.

Volgens waarnemers is Khan eerder in ongenade geraakt bij de hoge militairen die het land direct of van achter de schermen domineren. Daarnaast spelen de hoogste rechters in het land volgens critici steeds vaker een politieke rol. Veel Pakistanen zien in het Hooggerechtshof geen onafhankelijke rechtelijke instelling meer.

De partij van de Pakistaanse oud-premier Nawaz Sharif, de Pakistaanse Moslim Liga (PML-N) heeft meteen na de sluiting van de stembussen donderdag de overwinning opgeëist. De verkiezingen verliepen volgens waarnemers op veel plaatsen chaotisch, mede omdat de regering uit veiligheidsoverwegingen het internet had uitgeschakeld. Het lagerhuis van het parlement telt 342 zetels. Het is niet bekend wanneer de einduitslagen bekend worden.

Meer uit Buitenland

Tsunamiwaarschuwing na zware aardbeving Filipijnen

MANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.

32 minuten geleden
Premier Armenië claimt met zijn partij verkiezingsoverwinning

JEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".

35 minuten geleden
Israël sluit grensovergangen Gaza na aanval Iran

JERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.

36 minuten geleden
Trump vraagt Netanyahu geen vergeldingsaanval uit te voeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.

3 uur geleden
Revolutionaire Garde: aanvallen op Israël waren een waarschuwing

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.

4 uur geleden
Trump tegen Iran: keer terug naar de onderhandelingstafel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een eerste reactie gegeven op de Iraanse raketaanvallen op Israël, die Teheran zei te hebben uitgevoerd ter vergelding van Israëlische aanvallen op Beiroet eerder op zondag. "Wat ik Iran zou willen voorhouden: jullie hebben jullie projectielen afgevuurd, nu is het genoeg", zei hij onder meer tegen de zender Fox News. "Keer terug naar de onderhandelingstafel en sluit een deal."

5 uur geleden
Leger meldt dat Iran raketten richting Israël heeft afgevuurd

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.

5 uur geleden