Kandidaten van gevangen ex-premier winnen veel zetels in Pakistan
ISLAMABAD/KARACHI (ANP/RTR) - Onafhankelijke kandidaten in de Pakistaanse parlementsverkiezingen lijken veel zetels te winnen volgens Pakistaanse media. Volgens schattingen van de nieuwssite Geo News hebben ze al 47 van de zetels gewonnen in de ruim honderd kiesdistricten waar het tellen van de stemmen vordert. De meeste onafhankelijke kandidaten doen mee met steun van de partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (Pakistaanse Beweging voor Gerechtigheid - PTI) van de gevangen zittende ex-premier Imran Khan (71).
De PTI werd in de vorige parlementsverkiezingen de grootste partij, maar kon nu door een omstreden besluit van het Hooggerechtshof niet meer als partij meedoen. Veel PTI-leden hebben daarom meegedaan als onafhankelijke kandidaten. Khan kon dat door een reeks recente veroordelingen helemaal niet. Hij kreeg kort voor de verkiezingsdag lange celstraffen. Hij zou als premier buitenlandse geschenken aan het land hebben verdonkeremaand en een vertrouwelijke boodschap van de ambassadeur in Washington openbaar hebben gemaakt. Ook zou hij onwettig in het huwelijk zijn getreden met zijn derde vrouw, Bushra Bibi.
Volgens waarnemers is Khan eerder in ongenade geraakt bij de hoge militairen die het land direct of van achter de schermen domineren. Daarnaast spelen de hoogste rechters in het land volgens critici steeds vaker een politieke rol. Veel Pakistanen zien in het Hooggerechtshof geen onafhankelijke rechtelijke instelling meer.
De partij van de Pakistaanse oud-premier Nawaz Sharif, de Pakistaanse Moslim Liga (PML-N) heeft meteen na de sluiting van de stembussen donderdag de overwinning opgeëist. De verkiezingen verliepen volgens waarnemers op veel plaatsen chaotisch, mede omdat de regering uit veiligheidsoverwegingen het internet had uitgeschakeld. Het lagerhuis van het parlement telt 342 zetels. Het is niet bekend wanneer de einduitslagen bekend worden.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
4 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
5 uur geleden