Kandidaten van gevangen ex-premier winnen veel zetels in Pakistan
ISLAMABAD/KARACHI (ANP/RTR) - Onafhankelijke kandidaten in de Pakistaanse parlementsverkiezingen lijken veel zetels te winnen volgens Pakistaanse media. Volgens schattingen van de nieuwssite Geo News hebben ze al 47 van de zetels gewonnen in de ruim honderd kiesdistricten waar het tellen van de stemmen vordert. De meeste onafhankelijke kandidaten doen mee met steun van de partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (Pakistaanse Beweging voor Gerechtigheid - PTI) van de gevangen zittende ex-premier Imran Khan (71).
De PTI werd in de vorige parlementsverkiezingen de grootste partij, maar kon nu door een omstreden besluit van het Hooggerechtshof niet meer als partij meedoen. Veel PTI-leden hebben daarom meegedaan als onafhankelijke kandidaten. Khan kon dat door een reeks recente veroordelingen helemaal niet. Hij kreeg kort voor de verkiezingsdag lange celstraffen. Hij zou als premier buitenlandse geschenken aan het land hebben verdonkeremaand en een vertrouwelijke boodschap van de ambassadeur in Washington openbaar hebben gemaakt. Ook zou hij onwettig in het huwelijk zijn getreden met zijn derde vrouw, Bushra Bibi.
Volgens waarnemers is Khan eerder in ongenade geraakt bij de hoge militairen die het land direct of van achter de schermen domineren. Daarnaast spelen de hoogste rechters in het land volgens critici steeds vaker een politieke rol. Veel Pakistanen zien in het Hooggerechtshof geen onafhankelijke rechtelijke instelling meer.
De partij van de Pakistaanse oud-premier Nawaz Sharif, de Pakistaanse Moslim Liga (PML-N) heeft meteen na de sluiting van de stembussen donderdag de overwinning opgeëist. De verkiezingen verliepen volgens waarnemers op veel plaatsen chaotisch, mede omdat de regering uit veiligheidsoverwegingen het internet had uitgeschakeld. Het lagerhuis van het parlement telt 342 zetels. Het is niet bekend wanneer de einduitslagen bekend worden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Groot-Brittannië heeft Israël opgeroepen zijn besluit om de controle te vergroten over de Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied, terug te draaien. Daarmee sluit het zich aan bij de EU, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten, die de stap eveneens hebben bekritiseerd.
5 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.
8 uur geledenTBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.
9 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De kabinetsleden van de Britse premier Keir Starmer hebben hun steun voor hem uitgesproken. Dat geeft de premier weer lucht, nadat de leider van de Labour-partij in Schotland, Anas Sarwar, tot zijn aftreden had opgeroepen. Dat melden Britse media zoals de BBC.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Ghislaine Maxwell, die jarenlang de vertrouwelinge was van de veroordeelde Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft maandag geweigerd te antwoorden op de vragen van een commissie in het Amerikaanse Congres. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
11 uur geleden