Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kandidaten van gevangen ex-premier winnen veel zetels in Pakistan

Kandidaten van gevangen ex-premier winnen veel zetels in Pakistan

ISLAMABAD/KARACHI (ANP/RTR) - Onafhankelijke kandidaten in de Pakistaanse parlementsverkiezingen lijken veel zetels te winnen volgens Pakistaanse media. Volgens schattingen van de nieuwssite Geo News hebben ze al 47 van de zetels gewonnen in de ruim honderd kiesdistricten waar het tellen van de stemmen vordert. De meeste onafhankelijke kandidaten doen mee met steun van de partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (Pakistaanse Beweging voor Gerechtigheid - PTI) van de gevangen zittende ex-premier Imran Khan (71).

De PTI werd in de vorige parlementsverkiezingen de grootste partij, maar kon nu door een omstreden besluit van het Hooggerechtshof niet meer als partij meedoen. Veel PTI-leden hebben daarom meegedaan als onafhankelijke kandidaten. Khan kon dat door een reeks recente veroordelingen helemaal niet. Hij kreeg kort voor de verkiezingsdag lange celstraffen. Hij zou als premier buitenlandse geschenken aan het land hebben verdonkeremaand en een vertrouwelijke boodschap van de ambassadeur in Washington openbaar hebben gemaakt. Ook zou hij onwettig in het huwelijk zijn getreden met zijn derde vrouw, Bushra Bibi.

Volgens waarnemers is Khan eerder in ongenade geraakt bij de hoge militairen die het land direct of van achter de schermen domineren. Daarnaast spelen de hoogste rechters in het land volgens critici steeds vaker een politieke rol. Veel Pakistanen zien in het Hooggerechtshof geen onafhankelijke rechtelijke instelling meer.

De partij van de Pakistaanse oud-premier Nawaz Sharif, de Pakistaanse Moslim Liga (PML-N) heeft meteen na de sluiting van de stembussen donderdag de overwinning opgeëist. De verkiezingen verliepen volgens waarnemers op veel plaatsen chaotisch, mede omdat de regering uit veiligheidsoverwegingen het internet had uitgeschakeld. Het lagerhuis van het parlement telt 342 zetels. Het is niet bekend wanneer de einduitslagen bekend worden.

Meer uit Buitenland

Hulporganisatie: al meer dan 300.000 mensen ontheemd in Libanon

BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.

1 uur geleden
VN eisen duidelijkheid van VS over bombardement op school Iran

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.

2 uur geleden
Bondskanselier Merz waarschuwt voor instorten staat Iran

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.

3 uur geleden
Brussel noemt dreigement Zelensky aan Orbán onaanvaardbaar

BRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."

3 uur geleden
Trump: enige deal met Iran is onvoorwaardelijke overgave

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil met Iran alleen een deal sluiten als het land zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat schrijft Trump in een bericht op Truth Social, waarin hij het land ook een "geweldige toekomst" in het vooruitzicht stelt.

3 uur geleden
Canadese premier wil samenwerking met Japan versterken

TOKIO (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney beloofde vrijdag de defensiesamenwerking en economische veiligheid met Tokio te versterken. Dat deed hij tijdens het Japanse deel van zijn rondreis door meerdere landen, die erop gericht is de afhankelijkheid van de Verenigde Staten te verminderen.

4 uur geleden
Israëlische luchtmacht vernietigt ondergrondse bunker Khamenei

TEHERAN (ANP) - De ondergrondse bunker van de voormalige Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei is vrijdagochtend door de Israëlische luchtmacht vernietigd, meldt het leger volgens The Times of Israel.

5 uur geleden