Kandidaten trekken zich terug in Franse verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - Een dag na de winst van het radicaalrechtse Rassemblement National (RN) in de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen beginnen tegenkandidaten zich terug te trekken voor de tweede ronde. Het gaat om kandidaten in districten waar de tweede verkiezingsronde zou uitmonden in een strijd tussen minimaal drie kandidaten. Door één tegenkandidaat over te houden hopen ze de kansen op winst voor de RN-kandidaten te verkleinen. Ongeveer honderd kandidaten hebben zich tot dusver teruggetrokken, meldt het Franse persbureau AFP na een eigen telling.
In 311 van de 577 kiesdistricten zijn na de eerste ronde minimaal drie kandidaten overgebleven. De overgrote meerderheid van de kandidaten die zich terugtrekt, komt van de linkse alliantie Nieuw Volksfront. Zo stopt in Normandië een kandidaat ten gunste van premier Elisabeth Borne die kandidaat is voor het kamp van Macron. In sommige districten trekt een linkse kandidaat zich terug ten gunste van een andere linkse kandidaat.
In het kamp van president Macron hebben drie kandidaten besloten zich terug te trekken. Tijdens een ontmoeting met leden van zijn regering zei Macron maandag dat "geen enkele stem naar extreemrechts" zou moeten gaan, en bracht hij in herinnering dat links zich mobiliseerde tegen de RN in 2017 en 2022, waardoor Macron tot president kon worden gekozen. Hij zou echter geen duidelijke instructies hebben gegeven aan kandidaten om zich terug te trekken.
Kandidaten hebben tot dinsdagavond 18.00 uur om zich terug te trekken.
Meer uit Buitenland
MOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft kort voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
7 minuten geledenBANGKOK (ANP/DPA) - In Thailand is het na decennia weer mogelijk om in de middag alcohol te kopen. Sinds 1972 was dat tussen 14.00 en 17.00 uur niet mogelijk, omdat de militaire junta de middagverkoop destijds verbood. In een poging het eindejaarstoerisme een stimulans te geven, begint Thailand nu een proef van een halfjaar. Na afloop van die 180 dagen wordt gekeken naar de effecten van de maatregel.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
10 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
13 uur geleden