Kandidaten bij het CDA zijn vooral aardig voor elkaar
UTRECHT (ANP) - De drie kandidaten voor het leiderschap van het CDA zijn in het enige lijsttrekkersdebat vriendelijk voor elkaar gebleven. Op hoofdlijnen delen ze dezelfde ideeën. Zo nu en dan was er een steek onder water, maar er werden ook complimentjes uitgedeeld.
Voor een man of zestig gingen vicepremier en minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge, staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken en Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt in de Utrechtse Jaarbeurs in discussie. Drie thema's werden besproken: de zorg, economie en de veiligheid en rechtsstaat.
Over de zorg waren de drie het snel eens. Ze willen allemaal minder marktwerking, al is dat niet de belangrijkste focus voor Omtzigt. "De markt kent geen moraal", aldus Keijzer. Ze bekritiseert wel een wet van De Jonge waarmee volgens haar de vrije artsenkeuze wordt beperkt. Allemaal willen ze de zorg in de regio houden. En de overheid moet meer de regie terugpakken in de zorg.
Links
Dat het CDA wat meer opschuift naar links zie je bij economische vraagstukken. Ze komen op voor het midden- en kleinbedrijf. Investeerders die bedrijven opkopen en vol schulden hangen, moeten worden aangepakt, vindt Keijzer. Ze haalt als voorbeeld aan wat met de HEMA is gebeurd. Ook wil ze dat werknemers in bedrijven meer zeggenschap krijgen.
Door de economische crisis als gevolg van het coronavirus is er de komende jaren weinig ruimte in de begroting, voorspelt De Jonge. Maar er moet geleerd worden van de vorige crisis en er moet vooral niet te hard bezuinigd worden, betoogt hij.
Lof
Omtzigt kreeg veel lof voor zijn aandeel in het blootleggen van de toeslagenaffaire. "Grote waardering", zei Keijzer. "Echt heel bijzonder", oordeelde De Jonge. Omtzigt liet niet na het schandaal bij de Belastingdienst zelf ook een aantal keer te benoemen. Hij noemde het een "schandvlek" voor Nederland.
Het laatste thema was de veiligheid en rechtspraak. De kandidaten willen een hardere aanpak van de drugshandel. Een bekend CDA-geluid. Omtzigt wil in de EU meer samenwerking om dit te verbeteren. De Jonge zegt meer geld in politie en defensie te willen stoppen.
Solo
De kandidaten mochten ook solo een onderwerp aanstippen. Keijzer richtte zich op de jongeren. Ze maakt zich zorgen over huisvesting en studieschulden. De Jonge wil een jaarlijks debat over migratie. Hij vindt dat we jaarlijks een concreet aantal als bovengrens moeten stellen. Omtzigt ging een iets andere kant op. "We zijn een diverse partij", zei hij, "Dat mogen we wel wat vaker laten voelen."
De CDA-leden kunnen tot donderdag stemmen. Als geen kandidaat de meerderheid krijgt, gaan de beste twee verder. Maandag is dan de lijsttrekker bekend.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Het dodelijke ongeluk met de Stint op 20 september 2018 in Oss heeft de levens van de nabestaanden ingrijpend veranderd. "Mijn leven stortte in en ik krijg het niet meer opgebouwd zoals ik zou willen. Ik zie wel licht in de verte, maar ik kom er niet", zei de moeder van Dana (8) en Liva (4), die bij het ongeluk om het leven kwamen.
26 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Amsterdamse gerechtshof heeft donderdag in hoger beroep straffen tot 27,5 jaar cel opgelegd in de strafzaak over de moord op Peter R. de Vries. De hoogste straffen zijn voor Delano G. (26) en Kamil E. (39). Krystian M. (30) kreeg 26 jaar en een maand.
46 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Rijksmuseum krijgt een vestiging in Eindhoven. Het nieuw te bouwen museum toont werken uit de wereldberoemde collectie en komt aan de Dommel, vlak bij het station. Dat maakte de gemeente Eindhoven donderdag bekend. Het plan is dat het over zes tot acht jaar de deuren opent. ASML is founding partner.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De problemen met de verouderde Haringvlietbrug zijn erger dan gedacht. In de lassen van de ondersteuningsbalk onder een van de rijstroken zit vermoeiing, meldt demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer. "Bij deze lassen kunnen kleine scheurtjes plotseling doorscheuren."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS is bezorgd over de huidige staat en de toekomst van de spoorinfrastructuur. Zo reageert NS-directeur Wouter Koolmees op het bericht dat ProRail alleen nog maar noodzakelijk onderhoud kan doen en zich dus niet kan richten op de toekomstbestendigheid van het spoor. Dat komt omdat de spoorbeheerder kampt met een personeels- en geldtekort.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het besmette drinkwater in de regio Utrecht heeft er niet voor gezorgd dat meer mensen met buikklachten naar de huisarts gingen. Dat meldt onderzoeksbureau Nivel. Op 1 november werd bekend dat het drinkwater in en rond Utrecht de darmbacterie enterokokken bevatte, drie dagen later was het weer schoon en veilig om te drinken.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - ProRail kan de komende jaren op steeds meer delen van het spoor alleen strikt noodzakelijk onderhoud plegen. Werkzaamheden om het spoor 'toekomstklaar' te maken, raken daarbij in de verdringing. Volgens de spoorbeheerder komt dat door tekorten aan geld en personeel.
2 uur geleden