Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kandidaten bij het CDA zijn vooral aardig voor elkaar

Kandidaten bij het CDA zijn vooral aardig voor elkaar

UTRECHT (ANP) - De drie kandidaten voor het leiderschap van het CDA zijn in het enige lijsttrekkersdebat vriendelijk voor elkaar gebleven. Op hoofdlijnen delen ze dezelfde ideeën. Zo nu en dan was er een steek onder water, maar er werden ook complimentjes uitgedeeld.

Voor een man of zestig gingen vicepremier en minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge, staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken en Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt in de Utrechtse Jaarbeurs in discussie. Drie thema's werden besproken: de zorg, economie en de veiligheid en rechtsstaat.

Over de zorg waren de drie het snel eens. Ze willen allemaal minder marktwerking, al is dat niet de belangrijkste focus voor Omtzigt. "De markt kent geen moraal", aldus Keijzer. Ze bekritiseert wel een wet van De Jonge waarmee volgens haar de vrije artsenkeuze wordt beperkt. Allemaal willen ze de zorg in de regio houden. En de overheid moet meer de regie terugpakken in de zorg.

Links

Dat het CDA wat meer opschuift naar links zie je bij economische vraagstukken. Ze komen op voor het midden- en kleinbedrijf. Investeerders die bedrijven opkopen en vol schulden hangen, moeten worden aangepakt, vindt Keijzer. Ze haalt als voorbeeld aan wat met de HEMA is gebeurd. Ook wil ze dat werknemers in bedrijven meer zeggenschap krijgen.

Door de economische crisis als gevolg van het coronavirus is er de komende jaren weinig ruimte in de begroting, voorspelt De Jonge. Maar er moet geleerd worden van de vorige crisis en er moet vooral niet te hard bezuinigd worden, betoogt hij.

Lof

Omtzigt kreeg veel lof voor zijn aandeel in het blootleggen van de toeslagenaffaire. "Grote waardering", zei Keijzer. "Echt heel bijzonder", oordeelde De Jonge. Omtzigt liet niet na het schandaal bij de Belastingdienst zelf ook een aantal keer te benoemen. Hij noemde het een "schandvlek" voor Nederland.

Het laatste thema was de veiligheid en rechtspraak. De kandidaten willen een hardere aanpak van de drugshandel. Een bekend CDA-geluid. Omtzigt wil in de EU meer samenwerking om dit te verbeteren. De Jonge zegt meer geld in politie en defensie te willen stoppen.

Solo

De kandidaten mochten ook solo een onderwerp aanstippen. Keijzer richtte zich op de jongeren. Ze maakt zich zorgen over huisvesting en studieschulden. De Jonge wil een jaarlijks debat over migratie. Hij vindt dat we jaarlijks een concreet aantal als bovengrens moeten stellen. Omtzigt ging een iets andere kant op. "We zijn een diverse partij", zei hij, "Dat mogen we wel wat vaker laten voelen."

De CDA-leden kunnen tot donderdag stemmen. Als geen kandidaat de meerderheid krijgt, gaan de beste twee verder. Maandag is dan de lijsttrekker bekend.

Meer uit Binnenland

Weski haalt uit naar OM: bullshit wat de officier zegt

ROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski (71) heeft donderdag uitgehaald naar het Openbaar Ministerie in een discussie over het voorlezen van notities uit het dossier. "Wat de officier van justitie nu zegt, is bullshit", zei de voormalige advocate, die aan het begin van de zitting verklaarde te zwijgen. De opmerking kwam Weski te staan op een vermaning van de voorzitter.

1 uur geleden
Kunstdetective Brand: gestolen gouden helm is gevonden

DEN HAAG (ANP) - Kunstdetective Arthur Brand zegt dat de gestolen Roemeense gouden helm uit het Drents Museum terecht is. Hij heeft dit gehoord in zijn netwerk, maar wil niet zeggen van wie. Brand spreekt van een "fantastisch resultaat". Hij vermoedt dat dit is gelukt via onderhandelingen.

2 uur geleden
OM meldt 'nieuwe ontwikkelingen' over kunstroof Drents Museum

SSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie maakt donderdagmiddag "nieuwe ontwikkelingen" bekend in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum. Om 14.00 uur is in het museum een persbijeenkomst, waar vertegenwoordigers van het OM Noord-Nederland en het Drents Museum de pers te woord staan en het nieuws toelichten.

3 uur geleden
Weski: ik kan mijn geheimhoudingsplicht niet verbreken

ROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft donderdag aan het begin van haar strafproces gezegd dat zij geen vragen kan en zal beantwoorden van de rechtbank. "Ik kan mijn geheimhoudingsplicht ook nu niet verbreken", aldus Weski. Zij staat terecht op verdenking van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.

3 uur geleden
Woning in Soest nagenoeg uitgebrand

SOEST (ANP) - Op de Valeriaanstraat in Soest is in de nacht van woensdag op donderdag een flinke brand uitgebroken in een woning. Het huis is zo zwaar beschadigd dat de bewoners "voorlopig niet terug kunnen naar de woning", aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio Utrecht.

9 uur geleden
Amsterdam verbiedt fatbikes in het Vondelpark vanaf 11 mei

AMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.

17 uur geleden
KRO-NCRV, Omroep MAX en WNL willen gezamenlijk omroephuis vormen

HILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.

17 uur geleden