Kandidaat-premier Libanon slaagt er niet in regering te vormen
BEIROET (ANP/DPA) - Mustafa Adib, de kandidaat-premier van Libanon, heeft de opdracht voor de vorming van een nieuwe regering teruggegeven en tegelijk zijn ontslag ingediend. Dat maakte de president van Libanon, Michel Aoun, bekend tijdens een bijeenkomst in het presidentieel paleis.
De Libanese regering kondigde haar ontslag aan na de explosie in Beiroet op 4 augustus, waarbij 190 doden en meer dan 6000 gewonden vielen. President Aoun gaf toen de 48-jarige Adib de opdracht om een nieuwe regering te vormen.
Sinds zijn benoeming op 31 augustus stond Adib onder druk om zo snel mogelijk een nieuw kabinet te vormen, zodat het de nodige hervormingen kan doorvoeren om miljarden dollars aan buitenlandse hulp vrij te maken.
Partijen
Adibs pogingen zijn geblokkeerd door de twee belangrijkste partijen die de grote sjiitische gemeenschap van Libanon vertegenwoordigen: Amal en Hezbollah. De twee partijen weigerden hun eis in te trekken om het ministerie van Financiën onder controle te houden. Volgens analisten houdt dit verband met recente Amerikaanse sancties tegen een voormalige minister van Amal en tegen Hezbollah-gerelateerde bedrijven.
Adib had de steun van de Franse president Emmanuel Macron, die de internationale hulpinspanningen voor Libanon coördineert. Macron heeft politici gewaarschuwd dat hun onvermogen om een kabinet van onafhankelijke experts te vormen, gevolgen kan hebben, inclusief mogelijke sancties.
Libanon kampt met een van de ergste economische crises in zijn geschiedenis. De coronapandemie en de explosie in Beiroet hebben de situatie verder verergerd.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
4 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
16 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
17 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
19 uur geleden