Kandidaat-premier Libanon slaagt er niet in regering te vormen
BEIROET (ANP/DPA) - Mustafa Adib, de kandidaat-premier van Libanon, heeft de opdracht voor de vorming van een nieuwe regering teruggegeven en tegelijk zijn ontslag ingediend. Dat maakte de president van Libanon, Michel Aoun, bekend tijdens een bijeenkomst in het presidentieel paleis.
De Libanese regering kondigde haar ontslag aan na de explosie in Beiroet op 4 augustus, waarbij 190 doden en meer dan 6000 gewonden vielen. President Aoun gaf toen de 48-jarige Adib de opdracht om een nieuwe regering te vormen.
Sinds zijn benoeming op 31 augustus stond Adib onder druk om zo snel mogelijk een nieuw kabinet te vormen, zodat het de nodige hervormingen kan doorvoeren om miljarden dollars aan buitenlandse hulp vrij te maken.
Partijen
Adibs pogingen zijn geblokkeerd door de twee belangrijkste partijen die de grote sjiitische gemeenschap van Libanon vertegenwoordigen: Amal en Hezbollah. De twee partijen weigerden hun eis in te trekken om het ministerie van Financiën onder controle te houden. Volgens analisten houdt dit verband met recente Amerikaanse sancties tegen een voormalige minister van Amal en tegen Hezbollah-gerelateerde bedrijven.
Adib had de steun van de Franse president Emmanuel Macron, die de internationale hulpinspanningen voor Libanon coördineert. Macron heeft politici gewaarschuwd dat hun onvermogen om een kabinet van onafhankelijke experts te vormen, gevolgen kan hebben, inclusief mogelijke sancties.
Libanon kampt met een van de ergste economische crises in zijn geschiedenis. De coronapandemie en de explosie in Beiroet hebben de situatie verder verergerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
7 minuten geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en de Europese Raad peinzen er niet over de EU-sancties tegen Rusland te verzachten. Dat hebben ze vrijdag benadrukt in reactie op het eenzijdige Amerikaanse besluit om sancties op Russische olie-export op te heffen. "Het besluit brengt de Europese veiligheid in gevaar", schrijft voorzitter van de EU-leiders António Costa op X.
53 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse militair die om het leven kwam in Iraaks-Koerdistan, werd gedood door een Iraanse Shahed-drone, meldt kolonel François-Xavier de la Chesnais. Bij de aanval donderdagavond raakten meerdere andere Franse militairen gewond.
1 uur geledenSÃO PAULO (ANP) - Oud-president van Brazilië Jair Bolsonaro is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt zijn zoon Flávio Bolsonaro op X. De oud-leider werd van zijn cel overgebracht naar een medische instelling voor opname, naar verluidt omdat hij rillingen had en veel moest overgeven.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat eigendom is van een Turkse onderneming is met toestemming van Iran de Straat van Hormuz gepasseerd. De Turkse minister van Transport Abdulkadir Uraloglu heeft dit bekendgemaakt. Volgens hem zijn nu nog veertien schepen die Turks eigendom zijn ingesloten in de Perzische Golf, ten noorden van de zeestraat.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, is op bezoek in Libanon. "Ik ben zojuist geland in Beiroet, voor een solidariteitsbezoek aan de bevolking van Libanon", schrijft hij op X. "Zij hebben niet gekozen voor deze oorlog", benadrukt hij. "Ze zijn erin meegesleurd."
1 uur geleden