Kandidaat-opperrechter VS: ik zal kijken naar letter van de wet
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse kandidaat-opperrechter Amy Coney Barrett zegt haar politieke overtuigingen buiten beschouwing te laten bij haar werk als rechter. Ze benadrukt in een verklaring dat de rechterlijke macht er niet is om zelf beleid te maken. Dat is volgens haar de taak van gekozen volksvertegenwoordigers.
De streng gelovige katholiek Barrett verschijnt de komende dagen voor de commissie Juridische Zaken van de Senaat. President Donald Trump heeft haar naar voren geschoven om de overleden progressieve opperrechter Ruth Bader Ginsburg op te volgen. De Senaat moet die benoeming nog goedkeuren.
De 48-jarige rechter komt maandag voor het eerst aan het woord bij de commissie. Haar vier pagina's tellende openingsverklaring is al naar buiten gebracht. Ze zal vertellen dat ze van opperrechter Antonin Scalia heeft geleerd dat rechters moeten kijken naar de letter van de wet en hun eigen voorkeuren buiten beschouwing moeten laten.
Niet op stoel van politici
Rechtbanken zijn er volgens Barrett niet om een einde te maken aan alle maatschappelijke problemen en alle vormen van onrecht. Rechters moeten volgens haar ook niet op de stoel gaan zitten van politici. "Het publiek moet dat ook niet van rechtbanken verlangen."
De voordracht van Barrett heeft geleid tot politiek geruzie. Democraten zijn boos dat de Republikeinen van Trump zo kort voor de presidentsverkiezingen nog een opperrechter voor het leven willen benoemen. De twee partijen verwijten elkaar hypocrisie en gebruiken de kwestie om hun achterban te mobiliseren in de aanloop naar de verkiezingen.
Als de benoeming doorgaat, hebben de rechters die als conservatief worden gezien in het hoogste hof van de VS een meerderheid van 6 tegen 3. Er lijkt in de Senaat voldoende steun te zijn om Barrett aan te stellen. Daar hebben de Republikeinen 53 van de 100 zetels.
Meer uit Buitenland
MAAGDENBURG (ANP) - De radicaalrechtse partij Alternative für Deutschland (AfD) heeft bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt net geen absolute meerderheid behaald. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat AfD 43,8 procent van de stemmen kreeg. Dat is twee keer zo veel als tijdens de verkiezingen van 2021.
1 uur geledenMIAMI (ANP/AFP/RTR) - Bij een ongeluk met een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air op het Miami International Airport zijn zondag minstens vijf mensen om het leven gekomen. Dat heeft de burgemeester van de stad in de Amerikaanse staat Florida bevestigd. Vijf anderen raakten gewond, van wie drie in kritieke toestand verkeren.
6 uur geledenSANTA MARIA CANCHESDA (ANP/AFP/DPA) - Bij een ontploffing van vuurwerk in een kerk tijdens een dorpsfeest in Mexico zijn minstens tien mensen omgekomen en meer dan zestig mensen gewond geraakt. Dat meldt de regering van de centraal gelegen Mexicaanse staat Mexico.
6 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Een vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air, een Boeing 767, is zondag aan het einde van een landingsbaan op Miami International Airport doorgeschoten. Het vliegtuig raakte daarbij meerdere voertuigen en vloog in brand.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Fabien Roussel is net als in 2022 de kandidaat van de Franse Communistische Partij (PCF) in de Franse presidentsverkiezingen van 2027. Dat heeft hij bekendgemaakt op de Franse zender TF1. Roussel is burgemeester van Saint-Amand-les-Eaux, een plaats nabij de grens met België.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft er bij Washington en de internationale gemeenschap "dringend" op aangedrongen te helpen een einde te maken aan de Israëlische aanvallen op zijn land. Zondag kwamen daarbij volgens het Libanese ministerie van Volksgezondheid zeker zeven mensen om het leven, ondanks een bestand en een raamovereenkomst die bedoeld zijn om het geweld te stoppen.
10 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - De CDU-lijsttrekker in Saksen-Anhalt heeft erkend dat zijn partij heeft gefaald bij de deelstaatsverkiezingen. "Het is voor ons een nederlaag", aldus Sven Schulze, de huidige premier van Saksen-Anhalt, bij de Duitse omroep ARD.
10 uur geleden