Kandidaat-opperrechter VS: ik zal kijken naar letter van de wet
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse kandidaat-opperrechter Amy Coney Barrett zegt haar politieke overtuigingen buiten beschouwing te laten bij haar werk als rechter. Ze benadrukt in een verklaring dat de rechterlijke macht er niet is om zelf beleid te maken. Dat is volgens haar de taak van gekozen volksvertegenwoordigers.
De streng gelovige katholiek Barrett verschijnt de komende dagen voor de commissie Juridische Zaken van de Senaat. President Donald Trump heeft haar naar voren geschoven om de overleden progressieve opperrechter Ruth Bader Ginsburg op te volgen. De Senaat moet die benoeming nog goedkeuren.
De 48-jarige rechter komt maandag voor het eerst aan het woord bij de commissie. Haar vier pagina's tellende openingsverklaring is al naar buiten gebracht. Ze zal vertellen dat ze van opperrechter Antonin Scalia heeft geleerd dat rechters moeten kijken naar de letter van de wet en hun eigen voorkeuren buiten beschouwing moeten laten.
Niet op stoel van politici
Rechtbanken zijn er volgens Barrett niet om een einde te maken aan alle maatschappelijke problemen en alle vormen van onrecht. Rechters moeten volgens haar ook niet op de stoel gaan zitten van politici. "Het publiek moet dat ook niet van rechtbanken verlangen."
De voordracht van Barrett heeft geleid tot politiek geruzie. Democraten zijn boos dat de Republikeinen van Trump zo kort voor de presidentsverkiezingen nog een opperrechter voor het leven willen benoemen. De twee partijen verwijten elkaar hypocrisie en gebruiken de kwestie om hun achterban te mobiliseren in de aanloop naar de verkiezingen.
Als de benoeming doorgaat, hebben de rechters die als conservatief worden gezien in het hoogste hof van de VS een meerderheid van 6 tegen 3. Er lijkt in de Senaat voldoende steun te zijn om Barrett aan te stellen. Daar hebben de Republikeinen 53 van de 100 zetels.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó werkte samen met Rusland om oligarchen van Europese sanctielijsten te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Letse onderzoeksplatform The Insider en onder meer het Poolse Frontstory. Ook zou het gaan om bedrijven en banken.
18 minuten geledenNAIROBI (ANP) - De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zetten seksueel geweld in als wapen in Darfur. Dat meldt de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG) in een rapport over de situatie in de Soedanese regio.
41 minuten geledenTEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
5 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
16 uur geleden