'Kandidaat-lijsttrekker Omtzigt scoort het beste bij kiezers'
DEN HAAG (ANP) - De meeste kiezers zullen op het CDA stemmen met Pieter Omtzigt als lijsttrekker. Dat is de uitkomst van een peiling van Maurice de Hond.
Kamerlid Omtzigt gaat de strijd om het lijsttrekkerschap aan met vicepremier Hugo de Jonge, staatssecretaris Mona Keijzer en mede-Kamerlid Martijn van Helvert. Bij de peiling onder de kiezers zegt 16 procent voor Omtzigt te kiezen, tegen 13 procent voor De Jonge.
Dat komt volgens De Hond met name doordat Omtzigt ook kiezers van FVD, PVV en SP trekt en De Jonge niet. De andere twee kandidaat-lijsttrekkers scoren lager. Keijzer komt 2 procent lager uit dan De Jonge met 11 procent en Van Helvert haalt 8 procent.
De Jonge
Onder degenen die nu aangeven CDA te stemmen doet De Jonge het iets beter. In totaal 87 procent van de achterban kiest voor de minister van Volksgezondheid, voor Omtzigt 85 procent. Keijzer en Van Helvert moeten het doen met respectievelijk 71 en 62 procent.
De aandacht rondom de kandidaatstelling en verkiezing van de lijsttrekker doet het CDA electoraal goed, aldus De Hond. Vorige week steeg de partij al 2 zetels en daar is er nog 1 bijgekomen. De 19 zetels is de hoogste prognose sinds de landelijke verkiezingen van 2017 en staat gelijk aan het huidige aantal Kamerzetels.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
16 uur geleden