Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kandidaat Brits premierschap Sunak wil hard optreden tegen China

Kandidaat Brits premierschap Sunak wil hard optreden tegen China

LONDEN (ANP/AFP) - Rishi Sunak, voormalig financiënminister en kandidaat om Boris Johnson op te volgen als premier van het Verenigd Koninkrijk, zei dat hij als premier China hard zal aanpakken. Het land is volgens Sunak de "nummer één bedreiging" van de binnenlandse en wereldwijde veiligheid.

"Genoeg is genoeg. Te lang hebben politici in Groot-Brittannië en in het Westen de rode loper uitgerold en een oogje dichtgeknepen voor China's schandelijke activiteiten en ambities", zei Sunak zondag. "Ik zal dit veranderen op dag één van mijn premierschap."

Eerder had Sunaks tegenkandidaat Liz Truss, voormalig buitenlandminister, hem ervan beschuldigd een zwakke positie in te nemen tegenover China en Rusland.

Een van de maatregelen die Sunak zegt te willen nemen tegen China is het sluiten van de dertig Confucius-instituten in Groot-Brittannië, waarmee China volgens hem via culturele en taalprogramma's probeert invloed uit te oefenen. Ook wil Sunak "China uit onze universiteiten schoppen" door hoger onderwijsinstellingen te dwingen buitenlandse donaties van meer dan 50.000 pond (58.750 euro) openbaar te maken.

Sunak wil ook de Britse inlichtingendienst MI5 inzetten om Chinese spionage tegen te gaan en een "NAVO-achtig" verbond opstellen om Chinese dreigingen in cyberspace aan te pakken.

Meer uit Buitenland

Zelensky bedankt Trump en Congres voor nieuwe sancties Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.

4 uur geleden
Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

8 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

8 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

9 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

9 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

10 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

11 uur geleden