Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kampen lost het eerste carbidschot van 2023

Kampen lost het eerste carbidschot van 2023

KAMPEN (ANP) - Kampen lost vrijdagmiddag het eerste carbidschot van 2023. Aan het einde van het eerste nationale Carbidcongres wordt op het plein voor het stadhuis van de Overijsselse plaats een demonstratie gegeven van melkbusschieten, zoals het carbidschieten in Kampen heet. Knallen met carbid is met name in het noorden en oosten van het land een vaste traditie op oudjaarsdag.

Het Kamper melkbusschieten is recent opgenomen in de landelijke inventaris van het Immaterieel Erfgoed Nederland. Het verschil met gewoon carbidschieten is dat het melkbusschieten in de bebouwde kom plaatsheeft en niet op akkers of weilanden. Ook worden in Kampen nog melkbussen met deksels gebruikt. Die deksels schieten met een enorme knal weg als het carbid in de melkbus nat wordt en gas gaat vormen. Omdat de wegvliegende deksels niet helemaal ongevaarlijk zijn worden elders tegenwoordig meestal ballen gebruikt als afsluiter.

Op het congres staan handhaving en veiligheid tijdens het carbidschieten op de agenda. Er verschijnt ook een boek over de geschiedenis en de techniek van het knallen. Carbidschieten is sinds de coronacrisis veel populairder geworden. Toen mocht er geen vuurwerk worden afgestoken, maar carbidschieten mocht wel. Knallen met carbid valt ook buiten vuurwerkverboden.

Meer uit Binnenland

Waterschap doet inspecties bij Zeerijp om aardbeving

GRONINGEN (ANP) - Het waterschap Noorderzijlvest voert inspecties uit in een gebied van 10 kilometer rond het epicentrum van de aardbeving in het Groningse dorp Zeerijp. "Risicovolle objecten" zoals kades langs het Eemskanaal, gemalen en dijken worden onderzocht op schade. Dat gebeurt altijd bij aardbevingen met een kracht van 3.0 en hoger, meldt het noordelijke waterschap.

13 minuten geleden
Gemeente Eemsdelta enorm geschrokken van aardbeving

ZEERIJP (ANP) - De gemeente Eemsdelta is "enorm geschrokken" dat in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van Zeerijp rond 01.16 uur een "zware aardbeving" heeft plaatsgevonden. Zeerijp valt onder de gemeente Eemsdelta.

16 minuten geleden
Duizenden cybercrime-servers van bedrijf uit de lucht gehaald

APELDOORN (ANP) - In Den Haag en Zoetermeer zijn bij een bedrijf duizenden computerservers offline gehaald die werden gebruikt voor cybercrime. Dat meldt de politie, die de aanbieder omschrijft als een malafide websitebeheerder.

17 minuten geleden
Boete dreigt om verdere vertraging bussen Zuid-Hollandse eilanden

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland overweegt vervoersbedrijf Transdev een boete op te leggen, omdat het de komende maanden met dieselbussen blijft rijden op de eilanden Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard. Transdev heeft voor de nieuwe concessie, die over een maand ingaat, 67 elektrische bussen besteld bij VDL en Volvo. Door productieproblemen komen die echter weken tot maanden later binnen dan beloofd.

19 minuten geleden
NAM betreurt onrust die aardbeving in Groningen veroorzaakt

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zegt de onrust te betreuren die de nieuwe aardbeving in de provincie Groningen heeft veroorzaakt. De beving bij Zeerijp is het gevolg van de jarenlange gaswinning in het Groningenveld, waarvoor de NAM verantwoordelijk was.

21 minuten geleden
Nationaal Coördinator Groningen: beving onderstreept belang werk

GRONINGEN (ANP) - De aardbeving met een kracht van 3.4 die afgelopen nacht plaatsvond in het Groningse Zeerijp onderstreept het belang van het werk van de Nationaal Coördinator Groningen (NCG). Dat laat de NCG in een reactie weten. "Voor NCG en onze partners staat de veiligheid en versterking van woningen in Groningen elke dag centraal, juist op momenten als deze."

1 uur geleden
Groninger Gasberaad: aardbeving is wake-upcall, ook voor JA21

GRONINGEN (ANP) - Een "wake-upcall", zo noemt voorzitter Jan Wigboldus van het Groninger Gasberaad de zware aardbeving in het noordoosten van de provincie Groningen. "We waren een beetje in slaap gesust; het aantal bevingen en de kracht ervan nam de afgelopen jaren af. Maar we wisten dat dit kon gebeuren, wetenschappers hebben dit ook voorspeld. Toch is het weer schrikken."

2 uur geleden