Kamp Vught maakt herdenkingsprogramma voor 4 mei
VUGHT (ANP) - Nationaal Monument Kamp Vught komt op 4 mei met een speciale herdenkingsuitzending, die op internet en via Omroep Brabant te zien is. Het programma vervangt de traditionele, drukbezochte herdenking in de middag van 4 mei vanwege de maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus.
Het herdenkingsprogramma is grotendeels al opgenomen. Op 4 mei is slechts een klein groepje mensen op het terrein van het museum. Daar wordt na de twee minuten stilte één krans gelegd namens alle betrokkenen. In het programma is ook een toespraak te horen van minister Ferd Grapperhaus van Justitie en een gesprek met de nu 97-jarige oud-verzetsstrijdster Selma van de Perre, die in Kamp Vught gevangenzat.
Kamp Vught was in de Tweede Wereldoorlog een SS-concentratiekamp, dat door de gevangenen zelf werd gebouwd toen de kampen in Westerbork en Amersfoort vol raakten. In totaal hebben in het kamp 32.000 mensen gevangen gezeten, onder wie 12.000 Joden. Direct na de oorlog werden in Vught 'foute' Nederlanders opgesloten.
Verstoord
Vorig jaar werd de herdenking in Kamp Vught verstoord door gevangenen uit de Penitentiaire Inrichting Vught, die direct naast het herinneringscentrum staat. Zij schreeuwden tijdens de plechtigheid. Dat kwam de daders op een aantal dagen in de isoleercel te staan.
Herinneringscentrum Kamp Westerbork verspreidt op 4 mei een podcast om de gebruikelijke herdenking te vervangen. Op de Leusderheide bij Nationaal Monument Kamp Amersfoort spreekt minister van Financiën Wopke Hoekstra 's middags. Burgemeester Lucas Bolsius van Amersfoort loopt met de locoburgemeester vanaf Kamp Amersfoort naar de gedenktekens om daar een krans te leggen. Deze wandeling wordt op internet uitgezonden. De directies van de drie voormalige gevangenenkampen roepen iedereen nadrukkelijk op om thuis te blijven.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De Sonja Barend Award, de prijs voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen, is dit jaar gewonnen door Sven Kockelmann. De presentator krijgt de prijs voor zijn gesprek met vertrekkend premier Dick Schoof in een speciale uitzending van Café Kockelmann op NPO 2.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.
9 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
12 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Een vrachtschip dat onder Portugese vlag vaart, is stuurloos geraakt op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. De eerste prioriteit van de hulpdiensten is het helpen van de vijf gewonden aan boord, zegt een woordvoerder van de kustwacht. Hoe de bemanningsleden gewond zijn geraakt, is nog niet bekend.
13 uur geleden