Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamp: ik vreesde voor ontwrichting als gaswinning omlaagging

Kamp: ik vreesde voor ontwrichting als gaswinning omlaagging

DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Henk Kamp zegt in zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie dat hij begin 2013 vreesde dat een verlaging van de gaswinning dat jaar zou leiden tot "ontwrichting van de samenleving". Kamp dacht dat de leveringszekerheid in gevaar kwam, hoewel op zijn ministerie (Economische Zaken) bekend was dat de winning flink kon worden verlaagd zonder dat huishoudens in de kou zouden komen.

Die informatie van handelaar GasTerra kwam nooit bij Kamp zelf terecht, zegt hij tijdens zijn verhoor. GasTerra berekende dat de gaswinning omlaag kon naar ongeveer 27 miljard kubieke meter. In die jaren werd steevast fors boven de 40 miljard gewonnen.

Kamp moest toegeven dat hij beheerder van het gasnetwerk GTS niet vroeg naar de leveringszekerheid. Dat was wel logisch geweest, geeft de VVD'er toe op aandringen van de commissie.

Beving Huizinge

Het langverwachte verhoor van Kamp richt zich, net als eerdere verhoren de afgelopen weken, vooral op de tijd na de beving in Huizinge, in 2012. In dat jaar werd nog 48 miljard kubieke meter gas gewonnen. Kamp dacht dat die hoeveelheid ook nodig was om te voorkomen dat de leveringszekerheid in het geding kwam. In 2013 besloot Kamp om ongeveer net zoveel gas te winnen, en uiteindelijk liep de winning zelfs op naar bijna 54 miljard kuub.

Kamp durfde het naar eigen zeggen niet aan om minder gas te laten boren dat jaar, ondanks het pleidooi van de toezichthouder om de productie zoveel en zo snel mogelijk te verlagen. Hij achtte het onverantwoord om "de leveringszekerheid te veronachtzamen". Bovendien was er nog te veel onbekend, en moesten zaken beter worden onderzocht. "Ik wist vooral heel veel dingen niet, niet zeker of onvoldoende. Daarom vond ik dat die onderzoeken gedaan moesten worden."

Meer uit Politiek

Veel vragen Kamer over wens Lelystad Airport in 2027 te openen

DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."

2 uur geleden
Minister heeft 700.000 euro extra voor beveiligen Joodse gebouwen

DEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.

3 uur geleden
Bikker wil dat staat betaalt voor beveiliging Joodse instellingen

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.

5 uur geleden
Paternotte: Jetten heeft als premier boven op asielwetten gezeten

DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.

9 uur geleden
Wilders neemt geen verantwoordelijkheid voor verworpen asielwet

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.

9 uur geleden
Brekelmans : D66 zocht redenen om tegen asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."

10 uur geleden
Oud-PVV'er Markuszower beticht PVV van politiek theater

DEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".

10 uur geleden