Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamp: ik vreesde voor ontwrichting als gaswinning omlaagging

Kamp: ik vreesde voor ontwrichting als gaswinning omlaagging

DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Henk Kamp zegt in zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie dat hij begin 2013 vreesde dat een verlaging van de gaswinning dat jaar zou leiden tot "ontwrichting van de samenleving". Kamp dacht dat de leveringszekerheid in gevaar kwam, hoewel op zijn ministerie (Economische Zaken) bekend was dat de winning flink kon worden verlaagd zonder dat huishoudens in de kou zouden komen.

Die informatie van handelaar GasTerra kwam nooit bij Kamp zelf terecht, zegt hij tijdens zijn verhoor. GasTerra berekende dat de gaswinning omlaag kon naar ongeveer 27 miljard kubieke meter. In die jaren werd steevast fors boven de 40 miljard gewonnen.

Kamp moest toegeven dat hij beheerder van het gasnetwerk GTS niet vroeg naar de leveringszekerheid. Dat was wel logisch geweest, geeft de VVD'er toe op aandringen van de commissie.

Beving Huizinge

Het langverwachte verhoor van Kamp richt zich, net als eerdere verhoren de afgelopen weken, vooral op de tijd na de beving in Huizinge, in 2012. In dat jaar werd nog 48 miljard kubieke meter gas gewonnen. Kamp dacht dat die hoeveelheid ook nodig was om te voorkomen dat de leveringszekerheid in het geding kwam. In 2013 besloot Kamp om ongeveer net zoveel gas te winnen, en uiteindelijk liep de winning zelfs op naar bijna 54 miljard kuub.

Kamp durfde het naar eigen zeggen niet aan om minder gas te laten boren dat jaar, ondanks het pleidooi van de toezichthouder om de productie zoveel en zo snel mogelijk te verlagen. Hij achtte het onverantwoord om "de leveringszekerheid te veronachtzamen". Bovendien was er nog te veel onbekend, en moesten zaken beter worden onderzocht. "Ik wist vooral heel veel dingen niet, niet zeker of onvoldoende. Daarom vond ik dat die onderzoeken gedaan moesten worden."

Meer uit Politiek

Jetten hoopt met EU-druk op Sierra Leone op uitlevering Bolle Jos

BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten is "heel blij" dat de EU-regeringsleiders vrijdag hebben afgesproken gezamenlijk meer te doen om illegale drugshandel tegen te gaan en ook strenger te zijn op landen die drugscriminelen faciliteren. Nederland heeft daarop aangedrongen, mede omdat Sierra Leone de veroordeelde Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos weigert uit te leveren. Jetten is ervan overtuigd dat als Nederland en andere EU-landen steun aan het West-Afrikaanse land stopzetten, de druk wordt opgevoerd om hem uit te leveren.

9 minuten geleden
Volgende week coronaverhoren met twee oud-onderwijsministers

DEN HAAG (ANP) - Voormalig onderwijsministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob worden volgende week verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronavirus. De verhoorweek staat in het teken van het effect van de coronamaatregelen op het onderwijs.

14 minuten geleden
Eemshaven blijft mogelijke locatie kerncentrales, Terneuzen ook

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt de optie open om nieuwe kerncentrales te bouwen in de buurt van de Eemshaven in Groningen. Daar zijn twee mogelijke locaties. Ook het Zeeuwse Terneuzen staat nog op de lijst. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat benadrukt dat er nog geen besluit is genomen.

36 minuten geleden
Jetten: EU hoopt op stabieler Iran zonder naïef te zijn

BRUSSEL (ANP) - Bij de EU-regeringsleiders overheerst het gevoel van hoop op een stabielere situatie in Iran "zonder naïef te zijn", zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top vrijdag. "Maar wel in de wetenschap dat het Iraanse regime nog steeds in positie zit, wat slecht nieuws is voor de Iraanse bevolking."

1 uur geleden
Kabinet snijdt in infrastructuur, 'HSL en spoorbeveiliging nodig'

DEN HAAG (ANP) - De reparaties aan de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Rotterdam en de invoering van een nieuw Europees systeem voor spoorbeveiliging zijn "echt nodig", zegt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA). Later dit jaar moet ze zich buigen over mogelijke bezuinigingen op infrastructuur.

1 uur geleden
Van Weel wil steunen terroristische organisatie strafbaar maken

DEN HAAG (ANP) - Het openlijk steunen van een terroristische organisatie moet strafbaar worden, als het aan justitieminister David van Weel ligt. Het "loven en prijzen" van terroristische daden, bijvoorbeeld door beelden daarvan op het internet te delen, kan dan dus bestraft worden. Onder het voorstel valt ook het publiekelijk steunen van terroristen met symbolen. "Denk daarbij aan het zwaaien van een vlag van een verboden terroristische organisatie", legt Van Weel uit.

3 uur geleden
Nederland wijst Reaper-drones toe aan NAVO ter vervanging VS

DEN HAAG (ANP) - Nederland stelt Reaper-verkenningsdrones beschikbaar aan de NAVO om afgezegde Amerikaanse drones te vervangen, zegt defensieminister Dilan Yeşilgöz. Ze staan voortaan klaar voor het geval de NAVO ze nodig heeft om Europa te verdedigen tegen bijvoorbeeld een aanval van Rusland. De NAVO had om de MQ-9-drones gevraagd omdat de VS die niet langer voor Europa achter de hand willen houden.

3 uur geleden