Kamervoorzitter: grenzen stellen in debat is ook aan Kamerleden
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.
Volgens Van Campen zijn alle Kamerleden verantwoordelijk voor een fatsoenlijk debat. "Dat is niet iets van de Kamervoorzitter alleen", aldus Van Campen tegen het ANP. Hij vindt het belangrijk dat in de Kamer alle geluiden uit de samenleving te horen zijn en dat "het scherpste debat" wordt gevoerd. Hij wil zelf dan ook niet te snel ingrijpen en vindt dat veel gezegd moet kunnen worden.
"Het is ook aan Kamerleden om vaker op te staan en er iets van te zeggen. Dat kan de Kamervoorzitter niet alleen. Ik hoop dat alle collega's in de Kamer goed kennisnemen van wat de staatscommissie heeft geadviseerd en daar ook op die manier invulling aan geven in hun debatteren." Van Campen zei wel dat hij ingrijpen niet schuwt, als het nodig is. "Dit geldt onverkort voor discriminerende en racistische uitlatingen."
Doorwerking
"Dit rapport laat wel zien dat we op onze woorden moeten letten", aldus Van Campen. "Dat we op de bal en niet op de persoon spelen, omdat het niet alleen gaat om de persoon die tegenover je staat in de plenaire zaal, maar dat het directe doorwerking kan hebben op mensen in de samenleving die zich met die persoon identificeren."
In het rapport van de staatscommissie staat dat uitspraken van Kamerleden snel terug te horen zijn op sociale media. Het onderzoek focuste zich vooral op discriminerende uitspraken. Bij een toename daarvan tijdens een debat in de Kamer leidt dit direct tot een toename online, staat in het rapport.
Van Campen stelt dat de staatscommissie de Kamerleden een spiegel voorhoudt: "Mensen let op, dit is wat er gebeurt als je bevolkingsgroepen zo expliciet op deze manier aanspreekt."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
16 uur geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 dag geleden