Kamervoorzitter Bergkamp: herdenking met extra lading
DEN HAAG (ANP) - Door te blijven herdenken beseffen we dat vrede kwetsbaar is en vrijheid nooit vanzelfsprekend. Dat zei Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp woensdag in haar herdenkingstoespraak bij de Erelijst van Gevallenen in de hal van het Tweede Kamergebouw.
In haar toespraak haalde de Kamervoorzitter de speech aan die de Oekraïense president Zelenski vorige maand via een videoverbinding in de Tweede Kamer gaf. Daarin waarschuwde hij dat de berichten over de oorlog in zijn land op termijn routine kunnen worden voor Nederlanders. "Terwijl het leed gewoon doorgaat", aldus Bergkamp.
Bergkamp trok de vergelijking met uitspraken van de beroemde Auschwitz-overlevende Elie Wiesel. Die "vroeg zich, in zijn donkerste dagen in Auschwitz af, waarom de wereld zo stil bleef". Na de oorlog noemde Wiesel onverschilligheid de tegenpool van vrede. "Hoe meer we de holocaust en het leed relativeren, bagatelliseren, ontkennen of zelfs vergeten zei hij, hoe groter de kans is dat het terugkomt", zei Bergkamp.
Verscheidenheid
Bergkamp vertelde daarnaast het verhaal van de Utrechtse verzetsstrijder Truus van Lier. Na verschillende verzetsdaden werd Van Lier opgepakt en gefusilleerd in Sachsenhausen. De Kamervoorzitter haalde haar verhaal aan om de "rijke verscheidenheid van verzetsdeelnemers" aan te tonen. "Niet alleen de stoere, masculiene verzetsheld bepaalt nog het beeld, maar ook steeds meer de onverschrokken verzetsvrouw."
Dit jaar werd de herdenking bij de Erelijst van Gevallenen voor het eerst gehouden in het tijdelijke gebouw van de Tweede Kamer. De Erelijst heeft daar inmiddels een plek gekregen in de centrale hal van het gebouw. Op de Erelijst van Gevallenen staan de namen van zo'n 18.000 militairen en verzetsstrijders die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Zeker 49 opiniestukken die de afgelopen maand in een aantal grote Nederlandse dagbladen verschenen, zijn volledig door AI geschreven. Dat meldt het nieuwsplatform AI Report van techjournalist Alexander Klöpping op basis van eigen onderzoek. Het gaat om een vijfde van het aantal opiniestukken dat is onderzocht.
8 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - Door een schietincident in het Gelderse Overasselt is een persoon overleden, meldt de politie. Twee politieagenten raakten gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Er zijn meerdere aanhoudingen verricht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vijf nieuwe plekken in Nederland aangewezen waar versneld duizenden woningen moeten komen. In delen van Deventer, Haarlem, Leeuwarden, Maastricht en Weert moeten tot en met 2035 rond de 30.000 woningen daardoor sneller af zijn, meldt woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan aan de Tweede Kamer. Met extra geld om die woningen bereikbaar te maken komt ze niet.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Jade Kops, de influencer die in april op 19-jarige leeftijd overleed aan kanker, krijgt een storm naar zich vernoemd. De tiende storm van het komende najaar en winter gaat Jade heten. Het KNMI heeft dat afgesproken met het Britse Met Office en het Ierse Met Éireann. Samen maken ze de jaarlijkse lijst met stormnamen voor het Noordzeegebied.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De drinkwaterbedrijven die de Maas als bron voor hun productie gebruiken, hebben het Rijk opnieuw opgeroepen om te zorgen voor betere bescherming van de waterkwaliteit. Hoewel de vereniging van rivierwaterbedrijven (RIWA) al jaren pleit voor meer internationale samenwerking en meer grip op de lozing van schadelijke stoffen in de bijna 1000 kilometer lange rivier, ziet directeur Maarten van der Ploeg weinig verbetering.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De situatie bij een bedrijf aan de Hurksestraat in Eindhoven waar maandagavond gevaarlijke stoffen waren vrijgekomen is onder controle, meldt de brandweer op X. Bij het incident raakte niemand gewond.
6 uur geledenROTTERDAM/UTRECHT (ANP) - De overlevingskansen van kinderen met kanker zijn deze eeuw verder verbeterd. Van de kinderen die tussen 2010 en 2014 kanker kregen, was 83,2 procent tien jaar later nog in leven, melden het Prinses Máxima Centrum, KiKa en het Integraal Kankercentrum Nederland.
6 uur geleden