Kamervoorzitter Bergkamp: herdenking met extra lading
DEN HAAG (ANP) - Door te blijven herdenken beseffen we dat vrede kwetsbaar is en vrijheid nooit vanzelfsprekend. Dat zei Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp woensdag in haar herdenkingstoespraak bij de Erelijst van Gevallenen in de hal van het Tweede Kamergebouw.
In haar toespraak haalde de Kamervoorzitter de speech aan die de Oekraïense president Zelenski vorige maand via een videoverbinding in de Tweede Kamer gaf. Daarin waarschuwde hij dat de berichten over de oorlog in zijn land op termijn routine kunnen worden voor Nederlanders. "Terwijl het leed gewoon doorgaat", aldus Bergkamp.
Bergkamp trok de vergelijking met uitspraken van de beroemde Auschwitz-overlevende Elie Wiesel. Die "vroeg zich, in zijn donkerste dagen in Auschwitz af, waarom de wereld zo stil bleef". Na de oorlog noemde Wiesel onverschilligheid de tegenpool van vrede. "Hoe meer we de holocaust en het leed relativeren, bagatelliseren, ontkennen of zelfs vergeten zei hij, hoe groter de kans is dat het terugkomt", zei Bergkamp.
Verscheidenheid
Bergkamp vertelde daarnaast het verhaal van de Utrechtse verzetsstrijder Truus van Lier. Na verschillende verzetsdaden werd Van Lier opgepakt en gefusilleerd in Sachsenhausen. De Kamervoorzitter haalde haar verhaal aan om de "rijke verscheidenheid van verzetsdeelnemers" aan te tonen. "Niet alleen de stoere, masculiene verzetsheld bepaalt nog het beeld, maar ook steeds meer de onverschrokken verzetsvrouw."
Dit jaar werd de herdenking bij de Erelijst van Gevallenen voor het eerst gehouden in het tijdelijke gebouw van de Tweede Kamer. De Erelijst heeft daar inmiddels een plek gekregen in de centrale hal van het gebouw. Op de Erelijst van Gevallenen staan de namen van zo'n 18.000 militairen en verzetsstrijders die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
12 uur geleden