Kamervoorzitter Bergkamp: herdenking met extra lading
DEN HAAG (ANP) - Door te blijven herdenken beseffen we dat vrede kwetsbaar is en vrijheid nooit vanzelfsprekend. Dat zei Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp woensdag in haar herdenkingstoespraak bij de Erelijst van Gevallenen in de hal van het Tweede Kamergebouw.
In haar toespraak haalde de Kamervoorzitter de speech aan die de Oekraïense president Zelenski vorige maand via een videoverbinding in de Tweede Kamer gaf. Daarin waarschuwde hij dat de berichten over de oorlog in zijn land op termijn routine kunnen worden voor Nederlanders. "Terwijl het leed gewoon doorgaat", aldus Bergkamp.
Bergkamp trok de vergelijking met uitspraken van de beroemde Auschwitz-overlevende Elie Wiesel. Die "vroeg zich, in zijn donkerste dagen in Auschwitz af, waarom de wereld zo stil bleef". Na de oorlog noemde Wiesel onverschilligheid de tegenpool van vrede. "Hoe meer we de holocaust en het leed relativeren, bagatelliseren, ontkennen of zelfs vergeten zei hij, hoe groter de kans is dat het terugkomt", zei Bergkamp.
Verscheidenheid
Bergkamp vertelde daarnaast het verhaal van de Utrechtse verzetsstrijder Truus van Lier. Na verschillende verzetsdaden werd Van Lier opgepakt en gefusilleerd in Sachsenhausen. De Kamervoorzitter haalde haar verhaal aan om de "rijke verscheidenheid van verzetsdeelnemers" aan te tonen. "Niet alleen de stoere, masculiene verzetsheld bepaalt nog het beeld, maar ook steeds meer de onverschrokken verzetsvrouw."
Dit jaar werd de herdenking bij de Erelijst van Gevallenen voor het eerst gehouden in het tijdelijke gebouw van de Tweede Kamer. De Erelijst heeft daar inmiddels een plek gekregen in de centrale hal van het gebouw. Op de Erelijst van Gevallenen staan de namen van zo'n 18.000 militairen en verzetsstrijders die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Haarlem celstraffen van achttien maanden tot twee jaar geëist tegen drie jongeren uit Heemskerk en Beverwijk voor een poging tot doodslag. Ze worden ervan verdacht op 6 september vorig jaar in Beverwijk een 17-jarige jongen uit Haarlem te hebben mishandeld.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoger beroep van Mels van B. (47), verdachte in de Barendrechtse zedenzaak, richt zich alleen op de hoogte van de straf die aan hem is opgelegd. Dat bleek donderdag tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank veroordeelde Van B. in maart tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
51 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Het westnijlvirus is bij nog vijf mensen in Nederland vastgesteld. Drie besmettingen vonden plaats in Zuid-Holland en twee in Noord-Brabant. Het totale aantal bevestigde gevallen stijgt daardoor naar 64. Het aantal sterfgevallen blijft staan op tien, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) scherpt het eigen advies over seksueel grensoverschrijdend gedrag voor werkgevers in de gezondheidszorg aan. De inspectie vindt dat werkgevers nog meer moeten doen, omdat juist in de zorg mensen extra kwetsbaar en afhankelijk zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en Frankrijk hebben voor het eerst overlegd over samenwerking op het gebied van kernwapens. "Het gesprek met Frankrijk over nucleaire afschrikking is een belangrijke stap", aldus minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD).
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het was warmer dan normaal in de eerste helft van de meteorologische herfst, die op 1 september begon. Volgens Weeronline lag de gemiddelde temperatuur op 15,6 graden, terwijl dat normaal gesproken 14,0 graden is. Ook scheen de zon vaker en viel er minder regen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inbrekers sloegen in het derde kwartaal minder vaak toe. De politie registreerde in juli, augustus en september minder dan 4500 inbraken, tegenover zo'n 4900 in dezelfde periode vorig jaar. Het is de sterkste daling in het derde kwartaal sinds 2022. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van politiegegevens.
3 uur geleden