Kamervoorzitter Bergkamp: herdenking met extra lading
DEN HAAG (ANP) - Door te blijven herdenken beseffen we dat vrede kwetsbaar is en vrijheid nooit vanzelfsprekend. Dat zei Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp woensdag in haar herdenkingstoespraak bij de Erelijst van Gevallenen in de hal van het Tweede Kamergebouw.
In haar toespraak haalde de Kamervoorzitter de speech aan die de Oekraïense president Zelenski vorige maand via een videoverbinding in de Tweede Kamer gaf. Daarin waarschuwde hij dat de berichten over de oorlog in zijn land op termijn routine kunnen worden voor Nederlanders. "Terwijl het leed gewoon doorgaat", aldus Bergkamp.
Bergkamp trok de vergelijking met uitspraken van de beroemde Auschwitz-overlevende Elie Wiesel. Die "vroeg zich, in zijn donkerste dagen in Auschwitz af, waarom de wereld zo stil bleef". Na de oorlog noemde Wiesel onverschilligheid de tegenpool van vrede. "Hoe meer we de holocaust en het leed relativeren, bagatelliseren, ontkennen of zelfs vergeten zei hij, hoe groter de kans is dat het terugkomt", zei Bergkamp.
Verscheidenheid
Bergkamp vertelde daarnaast het verhaal van de Utrechtse verzetsstrijder Truus van Lier. Na verschillende verzetsdaden werd Van Lier opgepakt en gefusilleerd in Sachsenhausen. De Kamervoorzitter haalde haar verhaal aan om de "rijke verscheidenheid van verzetsdeelnemers" aan te tonen. "Niet alleen de stoere, masculiene verzetsheld bepaalt nog het beeld, maar ook steeds meer de onverschrokken verzetsvrouw."
Dit jaar werd de herdenking bij de Erelijst van Gevallenen voor het eerst gehouden in het tijdelijke gebouw van de Tweede Kamer. De Erelijst heeft daar inmiddels een plek gekregen in de centrale hal van het gebouw. Op de Erelijst van Gevallenen staan de namen van zo'n 18.000 militairen en verzetsstrijders die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In de Maasstraat in de Amsterdamse Rivierenbuurt heeft in de nacht van zondag op maandag vanaf 02.45 uur een brand gewoed. De brand ontstond in een winkel op de begane grond, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. De brand sloeg daarna over naar de bovengelegen woning.
59 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een motorrijder is om het leven gekomen bij een ernstig ongeval op snelweg A15 ter hoogte van Europoort, meldt de politie zondagavond. De weg is door het ongeluk in de richting van Rotterdam vanaf hectometerpaal 31,1 tijdelijk afgesloten voor onderzoek.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Scheidend minister-president Dick Schoof vond het premierschap "niet de makkelijkste baan" die hij ooit had, maar "wel de leukste". Dat zegt hij in een videoboodschap die hij daags voor zijn vertrek op X heeft geplaatst. Hij bedankt daarin de Nederlandse bevolking "voor alle steun, aardige woorden en opbouwende kritiek" in de afgelopen anderhalf jaar.
14 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is voorlopig klaar met het winterse weer. "Deze week staan zelfs de eerste echte lentedagen op het programma met woensdag zeer lokaal zelfs bijna 20 graden", schrijft Weeronline. Dinsdag verwacht het weerbureau de eerste "lenteachtige" taferelen.
14 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.
15 uur geledenBOXTEL (ANP) - De verdachte die is opgepakt voor het neersteken van een vrouw in Boxtel (Noord-Brabant) is een 62-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De politie meldt dat de bewoonster zondagochtend de voordeur van haar woning aan de Annastraat opende en toen werd neergestoken. Ze raakte ernstig gewond. De verdachte zit vast.
15 uur geleden