Kamermeerderheid twijfelt aan wetsvoorstel bescherming middenhuur
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer twijfelt over een wetsvoorstel van demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) dat huurders in de vrije sector moet beschermen tegen te hoge huren. De VVD was altijd al erg kritisch over de Wet betaalbare huur, maar ook PVV, NSC en BBB zijn niet bepaald enthousiast, bleek tijdens een debat.
De vier partijen - die onderhandelen over een coalitie - denken dat de nieuwe regels ertoe leiden dat er huurwoningen verdwijnen terwijl er juist tekorten zijn. Volgens de minister valt dat erg mee en is bescherming van huurders hard nodig, omdat in het middensegment 40 procent van de huurders meer betaalt dan de woning waard is. "Dat is dus geen exces", vindt De Jonge. Voor deze huurders gaat de maandelijkse huur waarschijnlijk omlaag door de wet van De Jonge.
De wet houdt in dat meer huurwoningen onder het puntenstelsel gaan vallen. Dat betekent dat verhuurders niet meer dan 1100 euro mogen vragen als de woning niet genoeg punten heeft. Vooral beleggers en investeerders hebben kritiek, omdat ze dan minder huur kunnen vragen voor een woning. Of ze moeten de woning zo opknappen dat die wel een hoge huur rechtvaardigt. De angst is dat verhuurders daardoor vinden dat ze te weinig rendement erop krijgen en ze de woning van de huurmarkt halen.
Verbazing
Volgens De Jonge is het niet erg dat een huurwoning op die manier op de verkoopmarkt belandt, omdat het aanbod aan woningen als geheel niet krimpt. Uit cijfers blijkt dat overigens dit niet zo'n vaart loopt. Wel is het zo dat een woning die op de koopmarkt terechtkomt, gemiddeld 339.000 euro kost. En dat is minder dan de 420.000 euro die een woning gemiddeld in Nederland kost. Dus huurwoningen die waarschijnlijk te duur zijn, leveren een betaalbare koopwoning op, stelt de minister vast.
De weerstand van de PVV leidde tot hoon en verbazing bij GroenLinks-PvdA, SP en D66. De partij van Geert Wilders werd tot nu toe gezien als voorstander. Maar PVV-Kamerlid Barry Madlener wil de wet eerst bestuderen, net als de VVD. De Jonge stuurt het wetsvoorstel binnen twee weken naar de Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geleden