Kamermeerderheid tegen debat over net afgewende kabinetsval
DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid is tegen een debat over de afgewende kabinetsval nadat NSC-staatssecretaris Nora Achahbar vrijdag was afgetreden. Oppositiepartijen hoopten dat NSC bereid was in te stemmen met dit verzoek van Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA. Interim-partijleider van NSC Nicolien van Vroonhoven had evenwel "geen behoefte" aan een debat. "Wat ons betreft is de kous af, we kunnen verder", zei ze hierover.
Polariserende omgangsvormen kwamen volgens Van Vroonhoven vorige week al voldoende aan bod bij het debat over de onrust in Amsterdam. Geert Wilders van coalitiepartner PVV was het daarmee eens. Ook BBB-leider Caroline van der Plas steunde het verzoek voor een debat niet.
"Volgens mij was de minister-president heel helder", zei Roelien Kamminga (VVD). Na lang crisisoverleg ontkende premier Dick Schoof vrijdagavond dat er in het kabinet sprake is of was van racisme.
Oppositiepartijen
"Kennelijk beschikken zij over meer kennis over wat er wel en niet gezegd is dan de overige 146 Kamerleden", zei Timmermans over de stelligheid waarmee de coalitie achter deze woorden ging staan. De leider van GroenLinks-PvdA wilde daarom niet alleen een debat, maar ook de openbaarmaking van de notulen van de ministerraad.
Oppositiepartijen ChristenUnie en CDA gingen mee in het voorstel voor een debat, maar "met tegenzin". Mirjam Bikker (ChristenUnie): "Heel Nederland snakt ernaar dat het kabinet aan de slag gaat, dat de problemen worden opgelost. Maar afgelopen vrijdag heeft de vertrouwensvraag op tafel gelegen. En het is gebruik dat hier dan ook het debat over wordt gevoerd."
Timmermans heeft een hoofdelijke stemming aangevraagd over zijn debataanvraag. Dat betekent dat elk Kamerlid voor of tegen mag stemmen. De hoofdelijke stemming vindt dinsdag tegen het einde van de middag plaats.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden