Kamermeerderheid positief over idee om meerdere dagen te stemmen
DEN HAAG (ANP) - Het idee van D66 en PvdA om bij verkiezingen meerdere dagen te stemmen om zo meer mensen naar het stemlokaal te lokken, kan op sympathie rekenen bij een meerderheid van de Tweede Kamer. De voorstanders vinden nog wel dat er gesleuteld moet worden aan het wetsvoorstel dat is ingediend door Kamerleden van de genoemde fracties. Zo vragen meerdere partijen zich af of twee stemdagen niet beter zijn dan de drie die worden genoemd in het voorstel.
Chris Simons van coalitiepartij VVD denkt dat het wetsvoorstel van "toegevoegde waarde" kan zijn, maar ziet ook bezwaren. Hij wijst net als meerdere andere Kamerleden op de kritiek die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken hebben op het voorstel. Deze instanties waren aanvankelijk positief over het idee, maar veranderden dit voorjaar van mening. Reden was de evaluatie van verkiezingen in 2021 en 2022, toen het vanwege corona tijdelijk mogelijk was om twee extra dagen te stemmen. Dit vergde veel extra inspanning, terwijl het effect op de opkomst gering was.
Daarom stelt Simons voor om eerst een "experimentwet" door te voeren om te bekijken of werkelijk meer mensen gaan stemmen als dat meerdere dagen mag.
Simpelere manieren
Roelof Bisschop (SGP) spreekt van een "sympathieke gedachte" van initiatiefnemers Joost Sneller (D66) en Julian Bushoff (PvdA) maar vindt dat de effectiviteit van het voorstel beter moet worden onderbouwd. Net als Simons zou hij bovendien willen weten of twee stemdagen niet voldoende zijn om de opkomst op te krikken. De Kiesraad adviseerde eerder hetzelfde omdat dit beter uitvoerbaar zou zijn.
Renske Leijten van SP zegt er "nog niet van overtuigd" te zijn of het slim is om drie dagen te gaan stemmen. Ze vindt dat er onvoldoende bewijs is dat mensen er meer door gaan stemmen. Bovendien denkt ze dat er misschien simpelere manieren zijn om dit voor elkaar te krijgen, zoals stembureaus langer open houden. Ook PVV en CDA twijfelen nog.
GroenLinks en ChristenUnie zijn overwegend positief over het voorstel. Stieneke van der Graaf (CU) vindt wel dat er niet zomaar voorbij moet worden gegaan aan de bezwaren van de VNG. Ook vindt ze dat er voldoende geld naar gemeenten moet gaan om ervoor te zorgen dat stembureaus goed bemenst kunnen worden. Ze vreest dat kleinere gemeenten dat niet altijd kunnen bolwerken.
Meer uit Politiek
BARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
4 uur geleden