Kamermeerderheid positief over idee om meerdere dagen te stemmen
DEN HAAG (ANP) - Het idee van D66 en PvdA om bij verkiezingen meerdere dagen te stemmen om zo meer mensen naar het stemlokaal te lokken, kan op sympathie rekenen bij een meerderheid van de Tweede Kamer. De voorstanders vinden nog wel dat er gesleuteld moet worden aan het wetsvoorstel dat is ingediend door Kamerleden van de genoemde fracties. Zo vragen meerdere partijen zich af of twee stemdagen niet beter zijn dan de drie die worden genoemd in het voorstel.
Chris Simons van coalitiepartij VVD denkt dat het wetsvoorstel van "toegevoegde waarde" kan zijn, maar ziet ook bezwaren. Hij wijst net als meerdere andere Kamerleden op de kritiek die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken hebben op het voorstel. Deze instanties waren aanvankelijk positief over het idee, maar veranderden dit voorjaar van mening. Reden was de evaluatie van verkiezingen in 2021 en 2022, toen het vanwege corona tijdelijk mogelijk was om twee extra dagen te stemmen. Dit vergde veel extra inspanning, terwijl het effect op de opkomst gering was.
Daarom stelt Simons voor om eerst een "experimentwet" door te voeren om te bekijken of werkelijk meer mensen gaan stemmen als dat meerdere dagen mag.
Simpelere manieren
Roelof Bisschop (SGP) spreekt van een "sympathieke gedachte" van initiatiefnemers Joost Sneller (D66) en Julian Bushoff (PvdA) maar vindt dat de effectiviteit van het voorstel beter moet worden onderbouwd. Net als Simons zou hij bovendien willen weten of twee stemdagen niet voldoende zijn om de opkomst op te krikken. De Kiesraad adviseerde eerder hetzelfde omdat dit beter uitvoerbaar zou zijn.
Renske Leijten van SP zegt er "nog niet van overtuigd" te zijn of het slim is om drie dagen te gaan stemmen. Ze vindt dat er onvoldoende bewijs is dat mensen er meer door gaan stemmen. Bovendien denkt ze dat er misschien simpelere manieren zijn om dit voor elkaar te krijgen, zoals stembureaus langer open houden. Ook PVV en CDA twijfelen nog.
GroenLinks en ChristenUnie zijn overwegend positief over het voorstel. Stieneke van der Graaf (CU) vindt wel dat er niet zomaar voorbij moet worden gegaan aan de bezwaren van de VNG. Ook vindt ze dat er voldoende geld naar gemeenten moet gaan om ervoor te zorgen dat stembureaus goed bemenst kunnen worden. Ze vreest dat kleinere gemeenten dat niet altijd kunnen bolwerken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De begrotingsonderhandelingen zijn maandag volgens PRO-leider Jesse Klaver niets opgeschoten. "Het proces zit muurvast", zei hij na een gesprek met premier Rob Jetten, vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA) en financiënminister Eelco Heinen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig griffier van de Tweede Kamer Simone Roos wilde tijdens een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona weinig kwijt over de vermeende strijd met Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib over de corona-aanpak van de Tweede Kamer. Arib zei eerder tijdens haar verhoor dat sprake was van een strijd tussen het ambtelijk apparaat en de politiek.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen hoopt dat het kabinet een einde maakt aan de "kerstboom aan belastingvoordeeltjes". Bij de onderhandelingen over de begroting wil hij voorstellen om in zijn ogen nutteloze fiscale regelingen te schrappen. Dat zei de politicus voorafgaand aan een gesprek met premier Rob Jetten (D66) en zijn vicepremiers.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "uitermate laat" dat de BBB aanschuift voor gesprekken over de begroting, zei partijleider Henk Vermeer voordat hij minister van Financiën Eelco Heinen trof. "Dit is extreem op de deadline werken."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het invoeren van de avondklok om het coronavirus in te dammen op 23 januari 2021 had beter onderbouwd moeten worden, vindt toenmalig VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff. In gesprek met de parlementaire enquêtecommissie corona zei Dijkhoff dat het kabinet meer oog had kunnen hebben voor de heftigheid van de maatregel.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillen in de samenleving die tijdens de coronapandemie zijn ontstaan, zijn volgens Klaas Dijkhoff lastig te overbruggen. Tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona zei de voormalig VVD-fractievoorzitter dat pogingen daartoe "al snel op wantrouwen stuiten".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De signalen over de maatschappelijke gevolgen van de coronamaatregelen werden nooit gelijkwaardig aan de adviezen van het Outbreak Management Team, aldus Klaas Dijkhoff. De voormalige VVD-fractievoorzitter zei tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona dat eerst maatregelen werden genomen en er daarna pas ruimte was om te kijken naar wat het betekende voor mensen.
14 uur geleden