Kamermeerderheid: mysteryguest inzetten tegen stagediscriminatie
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer vraagt het kabinet om mysteryguests langs te sturen bij stagebedrijven om te controleren of zij zich schuldig maken aan discriminatie. De regeringspartijen zijn verdeeld over dit plan van DENK. De grootste coalitiepartij VVD heeft tegen de motie gestemd, terwijl D66, CDA en ChristenUnie voor zijn.
Minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs) wil voorkomen dat mbo-studenten worden gediscrimineerd door eerstejaars de optie te geven een stage te krijgen zonder te hoeven solliciteren. De bewindsman is zijn plannen voor deze zogeheten 'stagematching' nog aan het uitwerken en hoopt deze klaar te hebben voor het schooljaar 2023/24 begint. De meeste Kamerleden vinden dat dit probleem moet worden opgelost, maar over de manier waarop verschillen de meningen.
Stephan van Baarle van DENK vindt stagediscriminatie een "hardnekkig probleem" en wil daarom een stapje verder gaan door mysteryguests in te zetten. Dat houdt in dat inspecteurs zich voordoen als iemand die op zoek is naar een stage om er zo achter te komen of ze worden gediscrimineerd. Het Kamerlid hoopt zo te signaleren wanneer bedrijven zich schuldig maken aan stagediscriminatie, om daarna met ze in gesprek te gaan. Hij hoopt ook dat er een afschrikwekkende werking vanuit gaat.
Reactie El Yassini
Zohair El Yassini van de VVD is ook tegen stagediscriminatie maar vindt de inzet van mysteryguests niet het juiste instrument om dit tegen te gaan. Het stuit zijn partij tegen de borst dat dit plan uitgaat van "wantrouwen naar ondernemers". Daarmee is hij het niet alleen oneens met de andere coalitiepartijen, maar ook met Dijkgraaf, die zich eerder positief heeft uitgelaten over de motie.
Samen met het CDA-Kamerlid Harry van der Molen heeft El Yassini een motie ingediend die het kabinet vraagt een variant van stagematching te onderzoeken waarin mbo-studenten kunnen kiezen tussen twee organisaties, die op hun beurt kennis mogen maken met twee studenten. Dit plan moet ondernemers en studenten meer keuzevrijheid geven. Ook deze motie is gesteund door de Tweede Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) moet druk op Rusland houden, zodat het land kiest voor een staakt-het-vuren en onderhandelingen om tot een duurzame vrede te komen. Die oproep deed premier Rob Jetten zaterdag op de openingsdag van de Parlementaire Assemblee van de OVSE in Den Haag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten die geen asielopvang organiseren, moeten langskomen bij het ministerie van Asiel. Minister Bart van den Brink zegt in radioprogramma Dit is de Dag dat hij volgende week "de volgende stap" zet in het escalatieproces bij de eerste gemeenten. Welke gemeenten dat zijn, maakt Van den Brink dan ook bekend.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er moeten geen hogere straffen komen voor daders tussen de 12 en 17 jaar, vindt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66). Onder meer het vorige kabinet-Schoof wilde de maximale straffen voor 14- en 15-jarigen verhogen, maar Van Bruggen ziet dat niet zitten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan, schrijft minister Rianne Letschert van Wetenschap in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de D66-minister zijn de proeven nog nodig voor onder meer de ontwikkeling van geneesmiddelen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In de laatste verhoorweek voor de zomerstop verschijnen onder meer oud-zorgminister Hugo de Jonge, voormalig staatssecretaris van Economische Zaken Mona Keijzer en opiniepeiler Maurice de Hond voor de parlementaire enquêtecommissie corona. De verhoren staan in het teken van vaccinaties en het coronatoegangsbewijs.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere getuigen die zijn opgeroepen door de parlementaire enquêtecommissie corona zijn fysiek en digitaal bedreigd. Dat gebeurde vooruitlopend op hun verhoor en soms ook daarna. "Onacceptabel", vindt commissievoorzitter Daan de Kort. "Onze tolerantie voor dit verwerpelijke gedrag is nul en we zijn in contact met politie en beveiliging hierover." De woordvoerder van de commissie kan niet zeggen of er aangifte is gedaan. Dat is aan de bedreigde personen zelf.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet steekt 450 miljoen euro uit het Klimaatfonds in de bouw van een ondergrondse opslag voor waterstof. Dat meldt klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Waterstof kan gebruikt worden om energie uit bijvoorbeeld zon en wind op te slaan en is daarmee van groot belang voor de omschakeling van fossiele naar hernieuwbare energie.
2 dagen geleden