Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamermeerderheid lonkt voor strenger kraakverbod

Kamermeerderheid lonkt voor strenger kraakverbod

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is voor, en ook in de Tweede Kamer lonkt een meerderheid voor de aanscherping van het kraakverbod. Krakers moeten voortaan sneller kunnen worden uitgezet, vinden Kamerleden Daniel Koerhuis (VVD) en Madeleine van Toorenburg (CDA). Zij willen het verbod op kraken aanpassen, zodat panden sneller kunnen worden ontruimd.

Nu worden vermeende krakers nog via een kort geding berecht, en tot die tijd mogen ze niet worden uitgezet. Dat kan tot acht weken duren. Te lang, vinden de initiatiefnemers. Hun voorstel is om vermeende krakers voortaan strafrechtelijk te beoordelen in plaats civielrechtelijk. Op die manier zou een zaak al binnen drie dagen door een rechter-commissaris kunnen worden getoetst.

Het initiatief kon op flinke kritiek rekenen van de oppositie, maar een Kamermeerderheid tekent zich alvast af. De PVV is altijd al kritisch geweest over kraken, en in een debat maandag toonde de SGP zich voorzichtig positief over het voorstel. Al twijfelt Kamerlid Kees van der Staaij nog wel aan de effectiviteit: "Zitten er niet zoveel muizengaatjes in het voorstel dat de tijdwinst beperkt is?", vroeg hij.

Kritisch

Niet alleen de rest van de oppositie, maar ook organisaties waaronder het Openbaar Ministerie (OM), de Raad van State, de Raad voor de Rechtspraak en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn kritisch. Het voorstel zou zorgen voor meer bureaucratie en de werklast voor de politie zou worden verhoogd. Ook zouden meer zaken bij de rechter belanden, omdat krakers nu soms nog zelf vertrekken voor ze voor de rechter moeten verschijnen. De uiteindelijke tijdwinst zou te verwaarlozen zijn. Waarom negeren de Kamerleden deze kritiek, willen GroenLinks en SP weten.

Koerhuis (VVD) ziet toch winst in die drie dagen. Volgens Van Toorenburg (CDA) zit de tijdwinst ook in het doorbreken van de zogenoemde kraak-carrousel, waarbij krakers steeds van pand naar pand gaan en vertrekken voor ze worden berecht. "Het OM hoeft minder vaak in de herhaling te treden."

Meer uit Binnenland

Israël: gewelddadig antisemitisme in Nederland is onacceptabel

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".

2 uur geleden
Van Weel: Link aanslagplegers school en synagoge niet uitgesloten

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.

7 uur geleden
Voertuigen staande gehouden op A2 bij XR-demonstratie

MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.

9 uur geleden
Landelijk politieteam voor beveiliging Joodse instellingen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.

9 uur geleden
Drentse burgemeesters: aardbeving maakt schadevraagstuk urgent

ASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.

11 uur geleden
CIDI wil meer maatregelen tegen antisemitische incidenten

AMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.

13 uur geleden
Gerichte aanslag op Joodse school in Amsterdam, schade beperkt

AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.

16 uur geleden