Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamermeerderheid: coronawet is juist goed voor de democratie

Kamermeerderheid: coronawet is juist goed voor de democratie

DEN HAAG (ANP) - De coronaspoedwet die er nu ligt, met alle voorgestelde verbeteringen, is juist in het belang van de democratie en de rechtsstaat. Het is een verbetering voor de situatie met noodverordeningen waarmee het kabinet tot nu toe de coronacrisis aanpakte. Zo verwoordde SGP-leider Kees van der Staaij het gevoel van de voorstanders van de tijdelijke wet woensdag in de Tweede Kamer.

Tegenstanders als PVV en de onafhankelijke Kamerleden Van Kooten-Arissen en Krol laakten juist de wettelijke grondslag aan de inperking van vrijheden. Het kabinet kan beter ervoor zorgen om meer testen, medicijnen en ic-bedden te regelen. Als dat goed gebeurt, zouden de maatregelen en wet niet eens nodig zijn, vindt PVV-Kamerlid Gidi Markuszower. Bovendien zorgde de volgens Van Kooten "ontluisterend slechte wet" voor veel onrust en polarisatie in de samenleving. Voor het Tweede Kamergebouw protesteren woensdag tientallen tegenstanders van de coronamaatregelen en de spoedwet.

De orthodox-christelijke partij SGP werkte mee aan de in totaal zeven wijzigingsvoorstellen die acht partijen hebben voorbereid. Coalitiepartijen VVD, CDA, D66 en ChristenUnie kregen steun van GroenLinks, PvdA, SGP en 50PLUS. De amendementen zijn niet bedoeld "om tegenover het kabinet te staan, maar om als samenwerkende partijen de crisis samen te bestrijden", zei CDA-Kamerlid Chris van Dam.

Maatregel tegenhouden

Vooral een amendement van GroenLinks-Kamerlid Kathalijne Buitenweg is essentieel, geven de voorstanders aan. Dat regelt dat de Tweede Kamer een aangekondigde maatregel van het kabinet vooraf, binnen een week, kan tegenhouden als ze die ongewenst vindt. In zeer dringende omstandigheden kan een maatregel wel direct ingaan, maar ook dan kan de Kamer die binnen een week terugdraaien. Andere wijzigingen zijn onder meer verlaging van de coronaboete van 390 naar 95 euro en de wet is straks drie in plaats van zes maanden geldig.

Aan het wetsvoorstel was al veel geknutseld, na kritiek van organisaties en de Raad van State, voordat het kabinet dat uiteindelijk aan het begin van de zomer naar de Kamer stuurde. Het kabinet moet zich nog uitspreken over de voorstellen die de Kamer nu heeft gedaan. Dat gebeurt donderdag.

Meer uit Binnenland

Minister verruimt asielbeleid voor dienstplichtige Eritreeërs

DEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.

8 minuten geleden
Politie heropent onderzoek op parkeerplaats Nieuw-Vennep

NIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.

1 uur geleden
Vier mannen bestraft voor bedreigen burgemeester Venlo en COA

MAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.

1 uur geleden
Minister wilde verrassing voorkomen met bekritiseerde UNRWA-brief

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.

3 uur geleden
Minister Berendsen: VS hebben alle reden om in NAVO te blijven

DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.

3 uur geleden
Advies: tbs met dwang voor verdachte moorden Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.

4 uur geleden
Politie: dood twee bankmedewerksters twee afzonderlijke gevallen

NIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.

4 uur geleden