Kamermeerderheid bereid zwaardere wapens naar Oekraïne te sturen
DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid is bereid zwaardere wapens te leveren aan Oekraïne dan er tot nu toe zijn gestuurd. De regeringspartijen D66 en VVD riepen daar in een Kamerdebat toe op en kunnen rekenen op steun van in ieder geval CDA en PvdA.
Nederland stuurde tot dusver, met steun van een ruime Kamermeerderheid, onder meer sluipschuttersgeweren, antitankwapens en luchtdoelraketten naar Oekraïne. Het leveren van bijvoorbeeld de door de Oekraïners gewenste pantservoertuigen en artillerie ligt gevoeliger, omdat dit wapens zijn die ook offensief kunnen worden ingezet. Tsjechië leverde deze week tanks aan Oekraïne.
Wat D66'er Sjoerd Sjoerdsma betreft moet Nederland "alles leveren wat we kunnen leveren" om de Oekraïense krijgsmacht in staat te stellen de Russen het land uit te drijven. Ook VVD'er Ruben Brekelmans stelt vast dat Oekraïne "zwaardere wapens nodig heeft om zich te kunnen verdedigen".
De PvdA laat weten de levering van meer en eventueel ook offensieve wapens aan Oekraïne te steunen. Voorwaarde voor de oppositiepartij is dat geen Nederlandse militairen naar Oekraïne hoeven te gaan om bijvoorbeeld training of instructies te geven. Ook het CDA zegt het sturen van zwaardere wapens niet te zullen tegenhouden.
NAVO-afspraken
Nederland kijkt volgens minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) altijd serieus naar verzoeken vanuit Oekraïne om wapens waarmee het zich kan verdedigen tegen de Russische agressie. Welke verzoeken gehonoreerd worden en welke niet, houdt hij liever voor zich. Dat is zo afgesproken in NAVO-verband "om de Russen niet wijzer te maken dan ze zijn".
Hoekstra verzette zich ook tegen de suggestie van SP-Kamerlid Jasper van Dijk dat de NAVO het conflict zou verergeren door zwaardere wapens te sturen. "Het is Rusland dat hier escaleert, niet Oekraïne of het Westen", zei hij. Nederland heeft inmiddels voor meer dan 50 miljoen euro aan militaire goederen aan Oekraïne geleverd.
'Nieuwe fase'
De bewindsman noemde het "legitiem en zeer goed verdedigbaar" dat Nederland en andere westerse landen wapens sturen waarmee Oekraïne zich kan verdedigen. Het sturen van wapens draagt er volgens Hoekstra ook aan bij dat Oekraïne een sterkere positie heeft aan de onderhandelingstafel.
Hoekstra stelt verder vast dat de oorlog in Oekraïne een "nieuwe fase" is ingegaan, waarin Rusland het strijdtoneel lijkt te willen verleggen naar het oosten. Hij waarschuwt dat Rusland daarnaast zou kunnen proberen Oekraïne helemaal af te sluiten van de Zwarte Zee. Dat zou "volstrekt rampzalig" zijn.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is mogelijk een nieuwe, georganiseerde vorm van fraude op het spoor waarbij "groepen Bulgaarse ingezetenen" betrokken zijn. Voor zover bekend is daardoor 6,7 miljoen euro overgemaakt naar bankrekeningen die alleen gebruikt worden om geld te ontvangen van de fiscus.
5 uur geleden