Kamermeerderheid bereid zwaardere wapens naar Oekraïne te sturen
DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid is bereid zwaardere wapens te leveren aan Oekraïne dan er tot nu toe zijn gestuurd. De regeringspartijen D66 en VVD riepen daar in een Kamerdebat toe op en kunnen rekenen op steun van in ieder geval CDA en PvdA.
Nederland stuurde tot dusver, met steun van een ruime Kamermeerderheid, onder meer sluipschuttersgeweren, antitankwapens en luchtdoelraketten naar Oekraïne. Het leveren van bijvoorbeeld de door de Oekraïners gewenste pantservoertuigen en artillerie ligt gevoeliger, omdat dit wapens zijn die ook offensief kunnen worden ingezet. Tsjechië leverde deze week tanks aan Oekraïne.
Wat D66'er Sjoerd Sjoerdsma betreft moet Nederland "alles leveren wat we kunnen leveren" om de Oekraïense krijgsmacht in staat te stellen de Russen het land uit te drijven. Ook VVD'er Ruben Brekelmans stelt vast dat Oekraïne "zwaardere wapens nodig heeft om zich te kunnen verdedigen".
De PvdA laat weten de levering van meer en eventueel ook offensieve wapens aan Oekraïne te steunen. Voorwaarde voor de oppositiepartij is dat geen Nederlandse militairen naar Oekraïne hoeven te gaan om bijvoorbeeld training of instructies te geven. Ook het CDA zegt het sturen van zwaardere wapens niet te zullen tegenhouden.
NAVO-afspraken
Nederland kijkt volgens minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) altijd serieus naar verzoeken vanuit Oekraïne om wapens waarmee het zich kan verdedigen tegen de Russische agressie. Welke verzoeken gehonoreerd worden en welke niet, houdt hij liever voor zich. Dat is zo afgesproken in NAVO-verband "om de Russen niet wijzer te maken dan ze zijn".
Hoekstra verzette zich ook tegen de suggestie van SP-Kamerlid Jasper van Dijk dat de NAVO het conflict zou verergeren door zwaardere wapens te sturen. "Het is Rusland dat hier escaleert, niet Oekraïne of het Westen", zei hij. Nederland heeft inmiddels voor meer dan 50 miljoen euro aan militaire goederen aan Oekraïne geleverd.
'Nieuwe fase'
De bewindsman noemde het "legitiem en zeer goed verdedigbaar" dat Nederland en andere westerse landen wapens sturen waarmee Oekraïne zich kan verdedigen. Het sturen van wapens draagt er volgens Hoekstra ook aan bij dat Oekraïne een sterkere positie heeft aan de onderhandelingstafel.
Hoekstra stelt verder vast dat de oorlog in Oekraïne een "nieuwe fase" is ingegaan, waarin Rusland het strijdtoneel lijkt te willen verleggen naar het oosten. Hij waarschuwt dat Rusland daarnaast zou kunnen proberen Oekraïne helemaal af te sluiten van de Zwarte Zee. Dat zou "volstrekt rampzalig" zijn.
Meer uit Binnenland
EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.
2 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.
4 uur geleden