Kamermeerderheid belooft Oekraïne in verklaring blijvende steun
DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft een verklaring ondertekend om Oekraïne "zolang dat nodig is" economisch en militair te blijven steunen. Twee jaar na de Russische invasie willen negen partijen, samen goed voor 98 van de 150 Kamerzetels, zo "een krachtig signaal afgeven dat Nederland pal achter Oekraïne blijft staan".
In de verklaring schrijven de partijen dat de oorlog "nog elke dag" onschuldige slachtoffers maakt. "Dappere mannen en vrouwen vechten aan de frontlinie om de territoriale integriteit van Oekraïne te herstellen. Zij zetten zich in voor niet alleen de toekomst van Oekraïne, maar ook voor de vrijheid van heel Europa."
De partijen noemen het "cruciaal", ook voor de veiligheid van Nederland, dat Oekraïne zichzelf kan blijven verdedigen. "Op politiek, economisch en militair vlak blijven wij daarom zij aan zij staan met Oekraïne. Vandaag, en zolang als nodig."
Cruciaal moment
Volgens initiatiefnemer GroenLinks-PvdA komt de verklaring op een "cruciaal moment". Er klinkt steeds vaker kritiek op de militaire hulp die Oekraïne nodig heeft om zich staande te houden tegen de Russische agressie. Onder meer de PVV, de grootste partij in de Tweede Kamer, noemde het onlangs in een debat "Russisch roulette" om wapens te blijven leveren.
De EU-lidstaten bereikten begin deze maand met enige moeite een akkoord over een extra steunpakket van 50 miljard euro. Hongarije lag lange tijd dwars. Door verdeeldheid in het Congres is ook steun vanuit de Verenigde Staten niet langer vanzelfsprekend.
Onder de verklaring staan ook de handtekeningen van VVD, NSC en BBB, de drie partijen waarmee PVV-leider Geert Wilders het liefst zou samenwerken om tot een nieuw kabinet te komen. Ook ChristenUnie, D66, CDA, PvdD en Volt hebben meegetekend.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
5 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
6 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
6 dagen geleden