Kamerleden willen dat Uitermark meer doet voor de rechtstaat
DEN HAAG (ANP) - Kamerleden van oppositiepartijen als D66, Volt, ChristenUnie en SP vinden dat minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) meer moet doen in het kabinet om de rechtstaat te beschermen. De bewindsvrouw moet het zich aantrekken dat de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) in een rapport zware kritiek uit over de rechtstatelijkheid van de kabinetsplannen, vinden zij. "Het is volgens mij geen rapport waarmee we vroeger zouden zijn overgegaan", aldus Joost Sneller van D66.
De minister weigert uitgebreid te reageren op het donderdag verschenen rapport. Ze heeft namelijk de kans nog niet gehad om dit te bestuderen.
"Dit kabinet is eigenlijk schizofreen", vindt Michiel van Nispen (SP). "Deze minister heeft een prachtig verhaal over de rechtstaat en ook goede ideeën, ik heb haar daar ook voor geprezen. Maar voor ons geen applaus voor goede woorden, het gaat ons om de daden." De afspraken die de coalitiepartijen tijdens de formatie hebben gemaakt om de rechtstaat te beschermen - op aandringen van Uitermarks partij NSC - staan volgens hem "haaks" op veel voorstellen in het regeerprogramma. Hij doelt bijvoorbeeld op het voornemen voor een asielnoodwet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.
8 uur geleden