Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamerleden praten in Suriname over slavernijverleden

Kamerleden praten in Suriname over slavernijverleden

PARAMARIBO (ANP) - Negen leden van de Tweede Kamer zijn naar Suriname vertrokken om zich daar te verdiepen in het koloniale verleden van Nederland. Ze blijven er tot dinsdag en reizen dan door naar Curaçao en Bonaire om zich ook daar te laten informeren. De reis duurt tot 21 augustus en dient als voorbereiding voor activiteiten in 2023, het herdenkingsjaar van de afschaffing van de slavernij.

De Kamerleden brengen in Suriname een bezoek aan Fort Zeelandia en plantage Frederiksdorp. Ook staat er een gesprek met president Chan Santokhi op het programma. De delegatie ontmoet verder Armand Zunder, de voorzitter van de Nationale Reparatiecommissie. Op de lokale nieuwssite Starnieuws stelt hij voor dat Nederland eerst excuses aanbiedt. Daarna kan over een programma van herstel gesproken worden, vindt hij. Voor hem is het ook belangrijk dat Suriname zelf een standpunt inneemt over het slavernijverleden, excuses en herstelbetalingen. Premier Mark Rutte brengt in september een bezoek aan Suriname. Hij heeft al duidelijk gemaakt daar geen excuses te zullen aanbieden.

Op Curaçao is de delegatie bij de herdenking van de slavenopstand in 1795. Delegatieleider Kiki Hagen (D66) legt dan een krans. En op Bonaire voeren de Kamerleden verschillende gesprekken over het slavernijverleden, onder meer met de Eilandsraad.

Naast Hagen bestaat het reisgezelschap uit Salima Belhaj (D66), Kati Piri (PvdA), Jesse Klaver (GroenLinks), Renske Leijten (SP), Inge van Dijk (CDA), Sylvana Simons (BIJ1), Don Ceder (CU) en Marieke Koekkoek (Volt).

Meer uit Binnenland

Zes minderjarigen nog vast voor rellen Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Van de verdachten die nog vastzitten voor de rellen zaterdag in Den Haag zijn er zes minderjarig. Dat laat hoofdcommissaris Karin Krukkert in het programma Nieuwsuur weten. Volgens Krukkert kwamen de aangehouden mensen uit heel het land en varieerde de leeftijd tussen de zestien en zestig jaar.

1 uur geleden
Burgemeester Capelle: doodgeschoten verdachte is 15-jarige jongen

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De zondag door de politie doodgeschoten verdachte is een 15-jarige jongen. Dat schrijft burgemeester Joost Manusama van Capelle aan den IJssel. Veel mensen, onder wie jonge kinderen, waren zondagmiddag getuige van de dodelijke schietpartij bij een McDonald's in de Zuid-Hollandse gemeente.

2 uur geleden
Politie: gedode verdachte Capelle is meermalen gewaarschuwd

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voordat een agent van de Rotterdamse politie in Capelle aan den IJssel zondagmiddag de gewapende verdachte van een beroving neerschoot, is die persoon "heel vaak gewaarschuwd", zegt een politiewoordvoerder ter plaatse tegen de NOS.

3 uur geleden
Vuurwapen gevonden bij door politie doodgeschoten verdachte

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Bij de verdachte die zondagmiddag door de politie in Capelle aan den IJssel is doodgeschoten, is een vuurwapen gevonden. Dat laat een woordvoerster van de politie weten.

4 uur geleden
Slachtofferhulp voor aanwezigen na schietpartij bij McDonald's

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De bezoekers en medewerkers van de McDonald's in Capelle aan den IJssel die mogelijk getuige zijn geweest van de dodelijke schietpartij hebben slachtofferhulp aangeboden gekregen. Dat zegt een woordvoerder van het bedrijf.

4 uur geleden
Politie schiet verdachte dood in Capelle aan den IJssel

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De politie heeft een verdachte doodgeschoten in Capelle aan den IJssel, meldt een woordvoerder van de Rotterdamse politie. Het gebeurde bij een vestiging van McDonald's aan de Hoofdweg. Aan het schietincident ging een beroving van een fatbike op het Wisselspoor vooraf. Daarbij gebruikte de verdachte een vuurwapen.

6 uur geleden
Astronomische herfst begint wisselvallig en koel

HOUTEN (ANP) - De herfst begint met wisselvallig en koel weer. Op maandagavond start de astronomische herfst, dat is altijd wanneer de zon precies boven de evenaar staat en dag en nacht daarom wereldwijd even lang duren. De meteorologische herfst begon zoals altijd al op 1 september. In tegenstelling tot afgelopen weekend voorziet Weeronline geen nazomerweer meer.

8 uur geleden