Kamerleden ongeduldig over toeslagenaffaire
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer manen tot haast in de afhandeling van de toeslagenaffaire. Verantwoordelijk staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Financiën) moet meer vaart maken met de compensatie van ouders die daar recht op hebben omdat zij enkele jaren geleden onterecht van fraude met de kinderopvangtoeslag zijn beschuldigd.
Eerder deze week kondigde Van Huffelen aan dat een groep ouders al een brief heeft ontvangen. Duizenden van hen kregen te horen dat hun situatie niet vergelijkbaar is met de veelbesproken CAF-11-zaak. Zij krijgen dus geen volledige compensatie. Dat besluit is onder meer gestoeld op onderzoek door de commissie-Donner, die volgens SP-Kamerlid Renske Leijten "slecht werk heeft geleverd".
Er moet snel werk gemaakt worden van compensatie en daarbij moeten als eerste de mensen worden geholpen in de meest schrijnende situatie, roepen onder andere PvdA en GroenLinks op. Het duurt "ongelooflijk lang", aldus PvdA'er Henk Nijboer. De sociaaldemocraat werd in het debat met Van Huffelen ook aangevallen door andere partijen, die vraagtekens zetten bij de rol van zijn partijleider Lodewijk Asscher. Die was in het vorige kabinet vicepremier en minister van Sociale Zaken.
Onderzoek
De Kamer dringt ook aan op het onderzoek van de Autoriteit Persoonsgegevens die navorsing doet naar etnisch profileren bij de Belastingdienst. Dat rapport laat lang op zich wachten. "Daar erger ik me dood aan", aldus GroenLinks-Kamerlid Bart Snels. CDA'er Pieter Omtzigt wil dat AP-voorzitter Aleid Wolfsen nog deze week een brief stuurt aan de Kamer over het onderzoek.
De toeslagenaffaire leidde ertoe dat Van Huffelen en haar collega-staatssecretaris Hans Vijlbrief aangifte deden tegen de eigen dienst wegens vermoeden van misdrijven. Ook zijn enkele topambtenaren gedwongen teruggetreden. Via de media kwamen berichten naar buiten over woedende ambtenaren over de gang van zaken. Ook de bonden sloegen alarm over de sfeer op de werkvloer. Hoewel de Kamer de aangifte steunt, vragen partijen zich af welke invloed deze gang van zaken heeft op de "eerlijke hardwerkende mensen" die bij de dienst werken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
18 uur geleden