Kamerleden nog niet tevreden met pandemieplannen kabinet
DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is nog niet tevreden met de kabinetsplannen om de meest ontwrichtende infectieziektes te bestrijden. Veel partijen vinden dat het kabinet te weinig democratische controle wil inbouwen en te weinig oog heeft voor negatieve gevolgen van maatregelen.
Het parlement spreekt over een aanpassing van de Wet publieke gezondheid (Wpg). De aanscherping gaat over een nieuwe categorie infectieziekten die de grootste impact zal hebben op de samenleving, de zogenoemde groep A1. Op dit moment is er niet één ziekte die in die categorie valt, dus ook corona niet. Als het virus toch weer oplaait, of een andere ziekte de kop opsteekt, wil het kabinet daar juridisch klaar voor zijn.
Bepaalde maatregelen, zoals het coronatoegangsbewijs en de avondklok, staan niet in de aangescherpte wet. Wel is een noodprocedure ingebouwd, waarmee de minister dergelijke maatregelen alsnog zou kunnen treffen. Dit "geitenpaadje", zoals meerdere parlementariërs het noemden, leidt tot ongerustheid. De Kamer wil voorkomen buitenspel te worden gezet, zoals in de afgelopen coronajaren vaak het geval was.
Noodprocedure
Een aantal fracties, zoals de SP, wil de noodprocedure uit de wet halen, om te voorkomen dat de minister "een blanco cheque" krijgt. Als het moet, kan het parlement altijd worden teruggeroepen om over de invoering van een bepaalde vergaande maatregel het debat te voeren. Daartoe lijkt het kabinet vooralsnog niet bereid.
Een groot deel van de Kamer vindt het onbegrijpelijk dat de effectiviteit van genomen coronamaatregelen, zoals de mondkapjesplicht en de afstandsregel, nooit goed zijn geëvalueerd. Dat zou eerst moeten, voordat deze wet van kracht wordt, vinden onder meer PVV en SGP. Ook de ChristenUnie had liever gezien dat de geleerde lessen nu al in de wet waren verwerkt, maar dat kan volgens de fractie in een volgende - al aangekondigde - wetswijziging.
Gevolgen maatregelen
Fleur Agema (PVV) is daar fel op tegen en vindt dat het wetstraject nu moet worden gestopt. Ze wil dat een parlementaire werkgroep de evaluaties van vrijheidsbeperkende maatregelen gaat bestuderen en op basis daarvan met een nieuwe corona- en pandemiestrategie komt. Pas daarna volgt wat haar betreft een debat over de wetswijziging.
SP en CDA hebben een wetswijziging voorgesteld om breder te onderzoeken welke gevolgen maatregelen hebben, bijvoorbeeld op sociaal en psychisch vlak.
Het plan is om de Wpg in twee of drie stappen te verbeteren, waarvan nu de eerste stap wordt gezet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De zeven Kamerleden die zich onlangs afsplitsten van de PVV, hebben in een stemverklaring hard uitgehaald naar hun voormalige partijleider Geert Wilders. Een motie waarin hij samen met Kamerlid Marjolein Faber oproept tot het denaturaliseren en uitzetten van "Marokkaans tuig", vinden zij "misleidend en onnodig grievend".
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kleine partijen zijn ongerust over het voornemen van de coalitie om onderzoek te doen naar een kiesdrempel. Partijen die een bepaald aantal zetels niet halen, komen door zo'n drempel niet in het parlement. ChristenUnie, SGP, BBB en DENK stelden hier in een debat bezorgde vragen over.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NPO moet vier omroephuizen krijgen en een taakomroep van de NOS en NTR, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. Een motie van coalitiepartijen VVD, D66 en CDA die hiertoe oproept, kan in ieder geval rekenen op de steun van GroenLinks-PvdA, die al een vergelijkbaar voorstel deed in haar verkiezingsprogramma.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beoogd premier Rob Jetten zoekt voor zijn minderheidskabinet ministers "zonder een al te groot ego". Zij moeten bereid zijn ook andere partijen iets te gunnen, zei de D66-leider vlak voordat hij begon als formateur. Met de onderlinge verdeling van de posten zijn D66, VVD en CDA al "vrij ver", zei Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Beoogd premier Rob Jetten (D66) wil deze week met de VVD en het CDA afspreken hoe de verdeling van de ministersposten eruit gaat zien. Hierover heeft hij al wel "flink van gedachten gewisseld" met de andere partijen, maar definitieve keuzes zijn nog niet gemaakt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS blijft zich "constructief" opstellen naar de nieuwe coalitie, hoewel de partij wel kritiek heeft op haar plannen. Fractieleider Jan Struijs zei "gemengde gevoelens" te hebben over het coalitieakkoord.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen is geen voorstander van de bezuinigingen die de coalitie wil doorvoeren in de zorg en sociale zekerheid. Die vindt hij "breed en wreed", terwijl ze volgens hem ook "slim en eerlijk" kunnen: "Leg de rekening bij de mensen die hem ook kunnen betalen", zei hij tegen D66, de VVD en het CDA.
1 dag geleden