Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamerleden: kabinet moet harder opkomen voor ASML bij Amerikanen

Kamerleden: kabinet moet harder opkomen voor ASML bij Amerikanen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet bij de Amerikanen harder opkomen voor de chipmachinefabrikant ASML, vinden CDA, D66 en Volt. Tijdens het vragenuur klagen Kamerleden van deze partijen bij minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) over exportregels die de Verenigde Staten recent hebben aangescherpt. Daardoor kan het land de export van bepaalde chipmachines ook tegenhouden als hier enkele Amerikaanse onderdelen in zitten.

"Eenzijdig de regels veranderen tijdens de wedstrijd waar concurrentievermogen en strategische autonomie op het spel staan, is zelfs van een goede bondgenoot moeilijk te pruimen", vindt Mustafa Amhaouch van het CDA. Hij wil weten of Schreinemacher hier bezwaar tegen heeft gemaakt bij de Amerikanen.

De minister wil daar weinig over zeggen. Ze vindt dat zulke gesprekken vertrouwelijk moeten blijven. Wel vindt ze dat het de Amerikanen vrij staat om hun eigen veiligheidsafwegingen te maken. De VS zijn bezorgd dat geavanceerde chiptechnologie uit Europa door China wordt gebruikt bij de productie van wapens. De suggestie van onder meer Marieke Koekkoek (Volt) dat hier ook economische belangen spelen, wijst ze van de hand.

Bovendien relativeert Schreinemacher de gevolgen van de nieuwe exportregels. Die zijn slechts van toepassing op enkele typen machines en enkele landen, zegt ze. Ze merkt daarbij op dat ASML niet alleen Amerikaanse onderdelen gebruikt, maar ook productielocaties heeft in het land. Eerder heeft het kabinet op aandringen van de VS de export van bepaalde chipmachines richting China al beperkt.

Meer uit Politiek

VVD-jongeren hekelen eigen partij en prijzen premier van België

DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.

22 uur geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

1 dag geleden
D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.

2 dagen geleden
Van Weel bezorgd over 'dappere' demonstranten in Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.

2 dagen geleden
Kabinet wil boete voor bedrijf dat minderjarige alcohol bezorgt

DEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.

2 dagen geleden
Hermans: zorgelijk dat VS klimaatverdrag verlaten, rest gaat door

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.

2 dagen geleden
Aantal NSC-leden daalt na verkiezingsnederlaag van 8000 naar 3000

DEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.

3 dagen geleden