Kamerleden: kabinet moet harder opkomen voor ASML bij Amerikanen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet bij de Amerikanen harder opkomen voor de chipmachinefabrikant ASML, vinden CDA, D66 en Volt. Tijdens het vragenuur klagen Kamerleden van deze partijen bij minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) over exportregels die de Verenigde Staten recent hebben aangescherpt. Daardoor kan het land de export van bepaalde chipmachines ook tegenhouden als hier enkele Amerikaanse onderdelen in zitten.
"Eenzijdig de regels veranderen tijdens de wedstrijd waar concurrentievermogen en strategische autonomie op het spel staan, is zelfs van een goede bondgenoot moeilijk te pruimen", vindt Mustafa Amhaouch van het CDA. Hij wil weten of Schreinemacher hier bezwaar tegen heeft gemaakt bij de Amerikanen.
De minister wil daar weinig over zeggen. Ze vindt dat zulke gesprekken vertrouwelijk moeten blijven. Wel vindt ze dat het de Amerikanen vrij staat om hun eigen veiligheidsafwegingen te maken. De VS zijn bezorgd dat geavanceerde chiptechnologie uit Europa door China wordt gebruikt bij de productie van wapens. De suggestie van onder meer Marieke Koekkoek (Volt) dat hier ook economische belangen spelen, wijst ze van de hand.
Bovendien relativeert Schreinemacher de gevolgen van de nieuwe exportregels. Die zijn slechts van toepassing op enkele typen machines en enkele landen, zegt ze. Ze merkt daarbij op dat ASML niet alleen Amerikaanse onderdelen gebruikt, maar ook productielocaties heeft in het land. Eerder heeft het kabinet op aandringen van de VS de export van bepaalde chipmachines richting China al beperkt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
7 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
2 dagen geleden