Kamerleden: computerstoring laat zien dat weerbaarheid beter moet
DEN HAAG (ANP) - De computerstoring vrijdag in Nederland en andere landen legt een kwetsbaarheid bloot waar de overheid meer tegen moet doen, vinden verschillende Kamerleden. "We moeten toe naar een samenleving waarin de ziekenhuizen spoedeisende hulp kunnen aanbieden, bussen kunnen blijven rijden en vliegtuigen blijven vliegen op het moment dat de systemen uitvallen", vindt Jesse Six Dijkstra (NSC). Kamerleden van VVD en GroenLinks-PvdA pleiten ook voor maatregelen om de weerbaarheid te vergroten.
Medewerkers van verschillende bedrijven en publieke organisaties kregen vrijdag een blauw scherm te zien nadat ze een update hadden geïnstalleerd op hun Windows-computer. De oorzaak ligt bij het cyberbeveiligingsbedrijf CrowdStrike, dat inmiddels ook een oplossing heeft gevonden.
Ingrid Michon (VVD) en Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA) verbazen zich erover dat een fout bij één bedrijf zulke grote gevolgen kan hebben. Daarom moet het kabinet "meer investeren in het maken van plannen voor als de IT er compleet uit ligt en in alternatieve diensten", zegt Kathmann op X.
Coördinerende rol
Deze keer lijkt het om een "knullig incident" te gaan als gevolg van problemen bij het cyberbeveiligingsbedrijf CrowdStrike, zegt Six Dijkstra. Het Kamerlid ziet het als een "goede wake-upcall" die aantoont dat het niet vanzelfsprekend is dat computersystemen altijd werken.
Dezelfde zwakke plekken kunnen een volgende keer misbruikt worden door landen met een offensief cyberprogramma, zoals Rusland. Die zullen momenteel geïnteresseerd toekijken, verwacht het Kamerlid dat voorheen bij de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) werkte. "In deze tijden van oorlog moeten we de kwetsbare afhankelijkheden afbouwen", vindt hij daarom.
Dat laatste kan door protocollen op te stellen voor het geval iets misgaat. In de zorg kan dat bijvoorbeeld gaan om een plan zodat artsen nog steeds bereikbaar zijn en operaties worden uitgevoerd als de computers het niet doen. De overheid moet daarbij een coördinerende rol spelen, vindt Six Dijkstra.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geleden