Kamerleden: computerstoring laat zien dat weerbaarheid beter moet
DEN HAAG (ANP) - De computerstoring vrijdag in Nederland en andere landen legt een kwetsbaarheid bloot waar de overheid meer tegen moet doen, vinden verschillende Kamerleden. "We moeten toe naar een samenleving waarin de ziekenhuizen spoedeisende hulp kunnen aanbieden, bussen kunnen blijven rijden en vliegtuigen blijven vliegen op het moment dat de systemen uitvallen", vindt Jesse Six Dijkstra (NSC). Kamerleden van VVD en GroenLinks-PvdA pleiten ook voor maatregelen om de weerbaarheid te vergroten.
Medewerkers van verschillende bedrijven en publieke organisaties kregen vrijdag een blauw scherm te zien nadat ze een update hadden geïnstalleerd op hun Windows-computer. De oorzaak ligt bij het cyberbeveiligingsbedrijf CrowdStrike, dat inmiddels ook een oplossing heeft gevonden.
Ingrid Michon (VVD) en Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA) verbazen zich erover dat een fout bij één bedrijf zulke grote gevolgen kan hebben. Daarom moet het kabinet "meer investeren in het maken van plannen voor als de IT er compleet uit ligt en in alternatieve diensten", zegt Kathmann op X.
Coördinerende rol
Deze keer lijkt het om een "knullig incident" te gaan als gevolg van problemen bij het cyberbeveiligingsbedrijf CrowdStrike, zegt Six Dijkstra. Het Kamerlid ziet het als een "goede wake-upcall" die aantoont dat het niet vanzelfsprekend is dat computersystemen altijd werken.
Dezelfde zwakke plekken kunnen een volgende keer misbruikt worden door landen met een offensief cyberprogramma, zoals Rusland. Die zullen momenteel geïnteresseerd toekijken, verwacht het Kamerlid dat voorheen bij de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) werkte. "In deze tijden van oorlog moeten we de kwetsbare afhankelijkheden afbouwen", vindt hij daarom.
Dat laatste kan door protocollen op te stellen voor het geval iets misgaat. In de zorg kan dat bijvoorbeeld gaan om een plan zodat artsen nog steeds bereikbaar zijn en operaties worden uitgevoerd als de computers het niet doen. De overheid moet daarbij een coördinerende rol spelen, vindt Six Dijkstra.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Kinderen op de basis- en middelbare school zouden hun telefoon ook niet mee mogen nemen naar het schoolplein of de aula in de pauze. Dat is een van de maatregelen die het kabinet voorstelt op het gebied van kinderen in de onlinewereld.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen wil woensdagochtend ministers naar het parlement roepen, omdat er nog een stapel onbeantwoorde schriftelijke vragen ligt. Er komt een extra vragenuur, om bewindspersonen te motiveren om in het vervolg "slechts in uitzonderlijke en uitlegbare situaties" de deadline te overschrijden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 hebben hun wetsvoorstel om versterkte gebedsoproepen te verbieden ingediend bij de Tweede Kamer. De partijen zijn al langer bezig met zo'n verbod.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken wil dat er grondig onderzoek komt naar het oneerlijk behandelen van mensen met een biculturele achternaam door het UWV bij fraudeonderzoek. "Ik wil dat dit tot de bodem wordt uitgezocht."
9 uur geledenN i e u w bericht, met reactie Flávio Bolsonaro in laatste alinea
14 uur geledenRIGA (ANP/DPA) - De alliantie Verenigde Lijst van premier Andris Kulbergs heeft volgens voorlopige uitslagen een historische overwinning behaald bij de parlementsverkiezingen in Letland. De groepering uit het politieke midden veroverde 41 van de honderd zetels in het parlement van de EU- en NAVO-lidstaat.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) krijgt "in toenemende mate twijfel" bij zijn wetsvoorstel over het tijdelijk afschaffen van dwangsommen rond WIA-aanvragen. Dat zei de bewindsman zondag in Buitenhof. Mensen hebben recht op geld als het UWV te lang doet over hun aanvraag, maar vanwege grote achterstanden wilde Vijlbrief tijdelijk van de bestuurlijke boetes af.
1 dag geleden