Kamerleden 50PLUS zeggen vertrouwen in voorzitter Dales op
DEN HAAG (ANP) - Bijna alle Eerste en Tweede Kamerleden van 50PLUS zeggen het vertrouwen op in partijvoorzitter Geert Dales. Ze hekelen zijn bestuursstijl. Dat hebben ze dinsdag in een persbericht laten weten.
Er is zoveel onrust in de partij, aldus Tweede Kamerlid Léonie Sazias tegen het ANP. "Dales wil niet bewegen, dan houdt het eens op."
Partijleider Henk Krol steunt de oproep niet. Alle andere Kamerleden scharen zich achter de verklaring. Volgens Sazias is Krol niet bereikbaar. Ze heeft "in principe" nog vertrouwen in hem. Ze denkt na een gesprek met Krol er wel uit te komen.
Onrust
De Kamerleden uitten scherpe kritiek op Dales in de verklaring. "Een voorzitter van een landelijke politieke partij dient een verbindende rol te hebben maar Dales werd in toenemende mate zelf het middelpunt van conflicten en vertoonde geen oplossingsgericht gedrag. Daarnaast schuwde hij niet om stelselmatig in grof taalgebruik vooraanstaande leden te beledigen en liet hij zich uitermate denigrerend uit over onze eigen volksvertegenwoordigers."
De onrust in de partij groeide de afgelopen weken nadat Krol in het AD had gezegd het wel te zien zitten als Dales in de Tweede Kamer zou komen na de verkiezingen. Dat viel slecht in de partij. Een aantal provinciale bestuurders keerde zich tegen Dales. Zij zegden het vertrouwen in hem op omdat hij als partijvoorzitter invloed zou kunnen uitoefenen op de samenstelling van de kandidatenlijst voor de verkiezingen.
Partijverklaring veranderd
Maandagavond leek de crisis bezworen. In een verklaring van de partij stond dat Dales "zich nadrukkelijk zal onthouden van elke bemoeienis met de kandidaatstellingsprocedures". Deze verklaring werd gesteund door Krol, oprichter en erevoorzitter Jan Nagel en Martin van Rooijen, fractievoorzitter in de Eerste Kamer. Zij allen steunden bovendien Dales' kandidatuur voor de Tweede Kamer, vermeldde de verklaring.
Volgens Nagel en Van Rooijen is de partijverklaring van maandag zonder hun medeweten en instemming veranderd. "Een uitgaand persbericht verzonden door de Tweede Kamerfractie 50PLUS waarbij op verzoek van Dales de volstrekt onjuiste verklaring werd opgenomen dat Nagel en Van Rooijen zijn kandidatuur voor de Tweede Kamer zouden steunen, bracht opnieuw een vloedgolf aan negatieve reacties binnen de partij teweeg." Daarop besloten de Kamerleden het vertrouwen in Dales op te zeggen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer lijkt het niet eens te worden over een alternatief voor de lastenverzwaring waarmee beleggers en spaarders volgend jaar worden geconfronteerd. Partijen hebben uiteenlopende oplossingen aangedragen, maar daar kan er vooralsnog geen van op voldoende draagvlak rekenen.
8 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Alexandra van Huffelen, bestuursvoorzitter van de Radboud Universiteit, vindt dat demissionair onderwijsminister Gouke Moes te ver ging toen hij uitspraken deed over een inmiddels vertrokken docent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders wordt de tweede plaatsvervanger van de nieuw verkozen Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Dat maakte Van Campen eerder donderdag bekend, voorafgaand aan een debat. Van Campen wordt in eerste instantie vervangen door Wieke Paulusma (D66), maar als ook zij niet kan, neemt Wilders de voorzittershamer over in de plenaire zaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Mona Keijzer wil nog steeds versoepelingen doorvoeren in regels over verhuur, ondanks een aangenomen Kamermotie die haar vroeg zulke versoepelingen per direct in te trekken. De demissionaire BBB-minister vraagt de Tweede Kamer in een brief om met haar in gesprek te gaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten kan zich "enorm" vinden in de zorgen die media hebben geuit in een brief aan informateur Sybrand Buma (CDA) over de dominante rol van techbedrijven. De briefschrijvers vinden het een zorgelijke ontwikkeling dat bedrijven kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om ongecontroleerde en vaak onbetrouwbare informatie te verspreiden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 heeft tijdens de verkiezingscampagne duizenden haatberichten verwijderd die volgens Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie afkomstig waren uit de PVV-hoek. In het televisieprogramma Pauw & De Wit zei de voormalige PVV-staatssecretaris dat er een "trollenleger" was ingezet.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA heeft dinsdag aangifte gedaan tegen twee PVV'ers om AI-afbeeldingen die zij maakten van Frans Timmermans. Dat bevestigen de partij en het Openbaar Ministerie (OM) woensdag na berichtgeving van RTL Nieuws. De partij liet eerder al weten van plan te zijn de aangifte te doen.
22 uur geleden