Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamercommissie gaat voorstellen toetsen aan grondwet

Kamercommissie gaat voorstellen toetsen aan grondwet

DEN HAAG (ANP) - Een groep Tweede Kamerleden gaat voorstellen voor nieuwe wetten en andere regels toetsen aan de grondwet. De Kamer heeft dinsdag een voorstel goedgekeurd om de nieuwe commissie in te stellen. Wie er lid van worden, is nog niet bekend.

Het oprichten van de commissie, een wens van coalitiepartij NSC, is vastgelegd in het hoofdlijnenakkoord. SP-Kamerlid Michiel van Nispen verwoordt de taak van de nieuwe commissie zo: "Inzichtelijk maken welke grondrechten in het geding zijn, welke inbreuk erop wordt gemaakt en welke motivering of rechtvaardiging daarvoor is." Van Nispen leidde een voorbereidend onderzoek over de inrichting van de commissie, en zegt dat hij zelf ook bereid is erin plaats te nemen.

Het is niet de bedoeling om het advieswerk van onder meer de Raad van State over te doen, zegt Van Nispen. "Je kunt ook kijken wat de regering vervolgens heeft gedaan met de adviezen van de Raad van State." Dat kan zonder hulp "nogal een zoekplaatje" zijn, vindt het Kamerlid.

Grondwetcommissie

Meestal zal het gaan om toetsen op verzoek van andere Kamercommissies, maar "in gewichtige gevallen" kan de grondwetcommissie ook op eigen houtje advies uitbrengen. De adviezen worden openbaar zodat ze kunnen meespelen in de debatten die de Kamer over voorstellen voert. De commissie kan daar ook zelf voorstellen voor doen, bijvoorbeeld door gesprekken met experts te organiseren of reacties van het kabinet te vragen.

In principe houdt de commissie bij de volgende verkiezingen op te bestaan, maar mogelijk verandert dat nog. De coalitie heeft in het hoofdlijnenakkoord afgesproken om de commissie permanent te maken, maar wat Van Nispen betreft staat dat nog niet vast. "Eerst moet de commissie zichzelf bewijzen."

Meer uit Binnenland

Staat noemt klimaatvonnis Bonaire "stevige uitspraak"

DEN HAAG (ANP) - Dat de rechter vandaag heeft geoordeeld dat de Staat onrechtmatig heeft gehandeld tegen de bewoners van Bonaire, is een "stevige uitspraak", vindt het kabinet. "De Staat neemt deze zeer serieus", laat een woordvoerder van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat weten. De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van het Caribische eiland te beschermen tegen klimaatverandering, oordeelde de rechter.

13 minuten geleden
Nederland is te afhankelijk van techreuzen, waarschuwt AP

DEN HAAG (ANP) - Nederland is te afhankelijk van een paar grote buitenlandse ICT-leveranciers. Dit geldt niet alleen voor de overheid, maar bijvoorbeeld ook voor de zorg en het betalingsverkeer. Als een ander land die afhankelijkheid ooit gebruikt om Nederland onder druk te zetten, "kan Nederland volledig tot stilstand komen", waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

29 minuten geleden
OM eist opnieuw werkstraf tegen FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep opnieuw een werkstraf van tweehonderd uur geëist tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie voor opruiing. De strafeis bij het gerechtshof is gelijk aan de straf die de rechtbank de parlementariër in juni 2024 oplegde, waartegen Van Meijeren hoger beroep instelde.

1 uur geleden
Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid moet meer doen om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Ook moet de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen, in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs. De rechtbank in Den Haag heeft een deel van de eisen van Greenpeace daarover toegewezen.

1 uur geleden
Buschauffeurs blijven buiten beeld bij bewakingscamera's

DEN HAAG (ANP) - Bewakingscamera's in bussen zijn bedoeld om de chauffeurs te beveiligen, niet om ze te volgen en te beoordelen. Daarom moeten de bestuurders zoveel mogelijk buiten beeld blijven. Vervoerder Arriva heeft daarover afspraken gemaakt met de Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy.

2 uur geleden
Rechters in mondkapjeszaak Sywert van Lienden kunnen aanblijven

ROTTERDAM (ANP) - De rechters in de zogenoemde mondkapjeszaak kunnen aanblijven. Dat heeft de wrakingskamer van de rechtbank in Rotterdam bepaald.

2 uur geleden
OM eist celstraf tegen anesthesioloog voor ontucht met patiënten

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Den Bosch een celstraf van vier weken geëist, waarvan drie weken voorwaardelijk, tegen een 39-jarige anesthesioloog uit Nijmegen voor het plegen van ontuchtige handelingen met twee vrouwelijke patiënten. De man zou in november 2022 in een operatiekamer van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven de borsten van beide patiënten hebben aangeraakt, nadat hij hen onder narcose had gebracht voor een borstverkleinende operatie.

2 uur geleden