Kamer wil zware sancties tegen Rusland
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zware sancties tegen Rusland na het besluit om een "vredesmissie" te sturen naar de afvallige Oekraïense regio's Loehansk en Donetsk. Eerder op de avond erkende Rusland de onafhankelijkheid van beide opstandige gebieden.
"De situatie aan de grens tussen Oekraïne en Rusland is zeer ernstig. Europa hoort zij aan zij te staan met de VS en gezamenlijk een stevig antwoord te geven. Er dienen zware sancties te worden ingezet", twitterde Agnes Mulder van het CDA.
Volgens VVD'er Ruben Brekelmans betekent de ‘vredesmissie’ dat Russische tanks en militairen die de grens met Oekraïne overgaan. "De nieuwe fase in deze oorlog is begonnen. Niemand in de #EU mag meer twijfelen over snelle en stevige sancties tegen #Rusland!", aldus de VVD'er.
De Russische president Vladimir Poetin maakte de erkenning van de gebieden in het buurland bekend in een toespraak op televisie. Hij haalde daarbij fel uit naar de regering in Oekraïne en de NAVO. "Na deze hallucinante oorlogsspeech van Poetin is er maar één optie: sancties", concludeerde Sjoerd Sjoerdsma (D66).
Dat vindt ook Corinne Ellemeet van GroenLinks. Ze spreekt van "zeer, zeer zorgelijke ontwikkelingen. Hiermee breekt Poetin met de Minsk-akkoorden. Dit vraagt om harde sancties. Poetin en zijn vrienden moeten voelen dat dit niet ongestraft blijft." De PvdA wil nu dat het zwaarste sanctiepakket tegen Rusland wordt ingesteld.
Ook DENK roept al langer op tot stappen tegen Rusland. "Na het schenden van de territoriale integriteit van #Oekraïne door de annexatie van De Krim in 2014, kijkt de internationale gemeenschap vanavond en vannacht opnieuw machteloos toe hoe er weer een stukje land wordt ingepikt door #Poetin", aldus Tunahan Kuzu.
Meer uit Binnenland
BEEK EN DONK (ANP) - In het Brabantse Beek en Donk heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw in een woning aangetroffen. Er is één persoon aangehouden. De politie heeft een "sterk vermoeden" dat het gaat om een misdrijf.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op drie trajecten rondom Utrecht rijden sinds vrijdagmiddag 14.30 uur minder treinen door een tekort aan verkeersleiders, meldt ProRail. De spoorwegbeheerder verwacht dat dit nog tot in de loop van de avond gaat duren. In de reisinformatie van de NS wordt ongeveer 23.15 uur als verwachte eindtijd genoemd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat een overleden vrouw die vrijdagochtend is gevonden in het water aan de Amsteldijk in Amsterdam-Zuid door een misdrijf om het leven is gekomen. Het gaat om een 29-jarige vrouw uit Amsterdam die sinds zondag 4 oktober werd vermist.
10 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Pieterburen heeft inmiddels 1,1 miljoen euro aan donaties binnengekregen. Dat zei Sander van Dijk, hoofd educatie van het WEC, vrijdagavond in het EO-radioprogramma Dit is de Dag.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet van de EU-lidstaten met aangescherpte migratievoorstellen komen, zo willen de EU-regeringsleiders. Die nieuwe voorstellen moeten zorgen voor nog betere bescherming van de Europese buitengrenzen tegen het bewust inzetten van migranten als politiek of geopolitiek drukmiddel, zei premier Rob Jetten na afloop van de tweedaagse EU-top.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorige week zijn er duizenden insulinepennen gestolen van een Nederlandse groothandel, bevestigt een woordvoerder van Novo Nordisk na berichtgeving van het Financieele Dagblad. De maker van de pennen waarschuwt dat ze kunnen worden doorverkocht aan mensen die ze gebruiken tegen overgewicht. Dat kan volgens Novo Nordisk ernstige gezondheidsrisico's met zich meebrengen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee van de vijf genomineerde essays voor de Joost Zwagerman Essayprijs dingen niet meer mee naar de prijs. De jury meldde vrijdag dat een scan met AI-detector Pangram heeft uitgewezen dat de teksten (deels) met behulp van kunstmatige intelligentie tot stand zijn gekomen. De auteurs van deze essays hebben hun inzendingen ingetrokken. Een en ander volgde op een melding van studentenblad Propria Cures.
12 uur geleden