Kamer wil weten hoe een constitutioneel hof opgericht kan worden
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil van het demissionaire kabinet weten op welke manier een constitutioneel hof opgericht zou kunnen worden. Een meerderheid vindt dat het te vaak voorkomt dat de grondrechten van burgers geschonden worden, en dat het daarom beter zou zijn om daarvoor een hof in te richten dat in geschillen kan toetsen aan de grondwet. Demissionair minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren heeft al gezegd dat zo'n onderzoek loopt en ze dat dat met de Kamer zal delen.
De motie waarin de Kamer om een onderzoek vraagt was ingediend door BIJ1-leider Sylvana Simons. Het is eigenlijk de bedoeling dat de Eerste en Tweede Kamer toetsen aan de grondwet, maar die doen dat volgens deze motie onvoldoende, zoals bijvoorbeeld bij de toeslagenaffaire is gebleken.
Een staatscommissie die in 2018 advies uitbracht over het parlementair stelsel had al aanbevolen om een constitutioneel hof in te stellen. Ook werd eerder dit jaar in een motie van CDA-Kamerlid Anne Kuik aangenomen om het grondwetsartikel te schrappen dat verbiedt dat de rechter mag toetsen aan de grondwet. Minister Ollongren zegt dat op het ministerie al gekeken wordt hoe toetsing aan de grondwet het beste doorgevoerd zou kunnen worden en zegt de bevindingen met het parlement te kunnen delen. Ze liet wel de optie open dat gewone rechters ook aan de grondwet zouden kunnen toetsen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."
4 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi zal naar verwachting nog voor de zomer naar Nederland komen om formeel een "strategisch partnerschap" met Nederland aan te kondigen. Demissionair premier Dick Schoof zei donderdag tegen lokale media in India dat het "een uitstekende stimulans" zal geven aan de al goede verhoudingen tussen India en Nederland. Hij is daar voor een internationale top over kunstmatige intelligentie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 41-jarige Eelco Eerenberg wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën namens D66, meldt de partij. Nathalie van Berkel zou eigenlijk deze functie krijgen. Maar zij zag hier maandag van af, nadat meerdere media hadden geschreven over onjuistheden in haar cv. Later maakte Van Berkel ook bekend de Tweede Kamer te verlaten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Silvio Erkens (VVD) snapt de weifeling in de agrarische sector over zijn benoeming tot staatssecretaris van Landbouw. "Volgens mij is het aan mij om het tegendeel te bewijzen. Maar ik snap het scepticisme", zei hij donderdag voor aanvang van zijn gesprek met formateur Rob Jetten.
7 uur geleden