Kamer wil weten hoe een constitutioneel hof opgericht kan worden
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil van het demissionaire kabinet weten op welke manier een constitutioneel hof opgericht zou kunnen worden. Een meerderheid vindt dat het te vaak voorkomt dat de grondrechten van burgers geschonden worden, en dat het daarom beter zou zijn om daarvoor een hof in te richten dat in geschillen kan toetsen aan de grondwet. Demissionair minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren heeft al gezegd dat zo'n onderzoek loopt en ze dat dat met de Kamer zal delen.
De motie waarin de Kamer om een onderzoek vraagt was ingediend door BIJ1-leider Sylvana Simons. Het is eigenlijk de bedoeling dat de Eerste en Tweede Kamer toetsen aan de grondwet, maar die doen dat volgens deze motie onvoldoende, zoals bijvoorbeeld bij de toeslagenaffaire is gebleken.
Een staatscommissie die in 2018 advies uitbracht over het parlementair stelsel had al aanbevolen om een constitutioneel hof in te stellen. Ook werd eerder dit jaar in een motie van CDA-Kamerlid Anne Kuik aangenomen om het grondwetsartikel te schrappen dat verbiedt dat de rechter mag toetsen aan de grondwet. Minister Ollongren zegt dat op het ministerie al gekeken wordt hoe toetsing aan de grondwet het beste doorgevoerd zou kunnen worden en zegt de bevindingen met het parlement te kunnen delen. Ze liet wel de optie open dat gewone rechters ook aan de grondwet zouden kunnen toetsen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiƫle tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
12 uur geleden