Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil weten hoe een constitutioneel hof opgericht kan worden

Kamer wil weten hoe een constitutioneel hof opgericht kan worden

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil van het demissionaire kabinet weten op welke manier een constitutioneel hof opgericht zou kunnen worden. Een meerderheid vindt dat het te vaak voorkomt dat de grondrechten van burgers geschonden worden, en dat het daarom beter zou zijn om daarvoor een hof in te richten dat in geschillen kan toetsen aan de grondwet. Demissionair minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren heeft al gezegd dat zo'n onderzoek loopt en ze dat dat met de Kamer zal delen.

De motie waarin de Kamer om een onderzoek vraagt was ingediend door BIJ1-leider Sylvana Simons. Het is eigenlijk de bedoeling dat de Eerste en Tweede Kamer toetsen aan de grondwet, maar die doen dat volgens deze motie onvoldoende, zoals bijvoorbeeld bij de toeslagenaffaire is gebleken.

Een staatscommissie die in 2018 advies uitbracht over het parlementair stelsel had al aanbevolen om een constitutioneel hof in te stellen. Ook werd eerder dit jaar in een motie van CDA-Kamerlid Anne Kuik aangenomen om het grondwetsartikel te schrappen dat verbiedt dat de rechter mag toetsen aan de grondwet. Minister Ollongren zegt dat op het ministerie al gekeken wordt hoe toetsing aan de grondwet het beste doorgevoerd zou kunnen worden en zegt de bevindingen met het parlement te kunnen delen. Ze liet wel de optie open dat gewone rechters ook aan de grondwet zouden kunnen toetsen.

Meer uit Politiek

Letschert wil lerarentekort in vier jaar flink terugdringen

LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."

5 uur geleden
Van Veldhoven: EU kijkt naar voor- en nadelen prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."

6 uur geleden
Jetten heeft geen concreet voorstel voor missie Hormuz gezien

BERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.

6 uur geleden
Berendsen: geen militaire missie in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

6 uur geleden
Letschert spreekt met studentenrabbijn over veiligheidszorgen

LEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.

7 uur geleden
Zorgen bij Heerma over toenemende intimidatie in lokale politiek

LEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."

7 uur geleden
Kabinet 'prioriteert' infrastructuur, schrapt mogelijk projecten

DEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden