Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil wapens kabinet tegen buitenlandse inmenging zien

Kamer wil wapens kabinet tegen buitenlandse inmenging zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil inzien wat voor wapenarsenaal het kabinet voor ogen heeft om inmenging en nepnieuws in de aanloop naar de komende verkiezingen tegen te gaan. Nederland moet immers "zelf de integriteit van haar verkiezingen kunnen garanderen", stellen de VVD en de PvdA. Ze willen daarom weten of het kabinet wel een concreet plan heeft.

Er leven grote zorgen over mogelijke inmenging door buitenlandse machten met kwade bedoelingen, ook bij de Tweede Kamerverkiezingen in maart volgend jaar. Recent waarschuwde minister Kajsa Ollongren nog dat ook op Nederlandse sociale media misleidende informatie wordt verspreid uit de koker van Rusland. Dat land zou het coronavirus aangrijpen om Europese landen tegen elkaar op te zetten, stelt het kabinet.

In het najaar moet het kabinet aangeven met welke techbedrijven het samenwerkt, wat er op Europees niveau gebeurt en welke middelen verder worden ingezet om ervoor te zorgen dat buitenlandse digitale inmenging bij de komende verkiezingen worden voorkomen. Ook moet duidelijk worden wat sociale platforms als Facebook, Instagram en Twitter doen om te achterhalen wie politieke advertenties plaatst of probeert te plaatsen. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het verzoek om zo'n overzicht.

Uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam bleek eerder overigens dat bij de verkiezingen van 2019 buitenlands nepnieuws geen rol heeft gespeeld. Volgens het Rathenau Instituut lijkt de verspreiding van desinformatie in ons land ook wel mee te vallen, hoewel de organisatie wel benadrukt dat Nederland waakzaam moet blijven.

Meer uit Politiek

Haastige stemming in Eerste Kamer voorkomt problemen bij IND

DEN HAAG (ANP) - Na een haastige stemming in de Eerste Kamer zijn op de valreep "grote uitvoeringsproblemen" voorkomen die de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voorzag. De organisatie die asielaanvragen verwerkt, registreert daarvoor biometrische gegevens zoals vingerafdrukken.

4 uur geleden
Aantal nieuwe gemeenteraadskandidaten licht gedaald

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe namen dat de komende gemeenteraadsverkiezingen op het stembiljet staat, is iets gedaald vergeleken met 2022. Dat blijkt uit een analyse van de definitieve kandidatenlijsten van de Kiesraad door het ANP. Van in totaal 61.549 mensen was 59,1 procent (36.357 kandidaten) vier jaar geleden niet verkiesbaar.

7 uur geleden
Gemeenten noemen AI-stemhulp Keus een gevaarlijk experiment

DEN HAAG (ANP) - De met kunstmatige intelligentie gemaakte stemhulp Keus is offline gehaald na kritiek. Dat is een goede zaak, reageert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit is een gevaarlijk experiment als het om verkiezingen gaat: je beïnvloedt de kiezers en het democratisch proces."

9 uur geleden
BoerBurgerBeweging moet terug naar de kern, zeggen Friese BBB'ers

LEEUWARDEN (ANP) - Alle BBB-fracties in Friesland vinden dat de partij "terug naar de kern" moet. De fracties in de Provinciale Staten en het waterschap (Wetterskip Fryslân) hebben samen met de BBB'ers in de acht Friese gemeenten waar de partij meedoet aan de raadsverkiezingen een statement gepubliceerd over de ontstane "onrust" over de koers van de BoerBurgerBeweging. Oud-vicepremier Mona Keijzer verliet de BBB omdat niet zij, maar Henk Vermeer boegbeeld Caroline van der Plas opvolgt als partijleider in de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Asielminister op eerste werkdag met spoed naar debat Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) moet op zijn eerste werkdag met spoed naar de Eerste Kamer voor een debat. Dat komt omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in de problemen zou komen als een wet over het opslaan van biometrische gegevens, zoals vingerafdrukken van asielzoekers, niet wordt verlengd vóór 1 maart. Eerste Kamerleden zijn niet te spreken over de gang van zaken.

11 uur geleden
Vermeer: Keijzer sprak met Markuszower, vertrouwen is geknakt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.

14 uur geleden
Jetten: aanpak armoede door nieuw kabinet moet beter

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.

1 dag geleden