
Kamer wil wapens kabinet tegen buitenlandse inmenging zien
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil inzien wat voor wapenarsenaal het kabinet voor ogen heeft om inmenging en nepnieuws in de aanloop naar de komende verkiezingen tegen te gaan. Nederland moet immers "zelf de integriteit van haar verkiezingen kunnen garanderen", stellen de VVD en de PvdA. Ze willen daarom weten of het kabinet wel een concreet plan heeft.
Er leven grote zorgen over mogelijke inmenging door buitenlandse machten met kwade bedoelingen, ook bij de Tweede Kamerverkiezingen in maart volgend jaar. Recent waarschuwde minister Kajsa Ollongren nog dat ook op Nederlandse sociale media misleidende informatie wordt verspreid uit de koker van Rusland. Dat land zou het coronavirus aangrijpen om Europese landen tegen elkaar op te zetten, stelt het kabinet.
In het najaar moet het kabinet aangeven met welke techbedrijven het samenwerkt, wat er op Europees niveau gebeurt en welke middelen verder worden ingezet om ervoor te zorgen dat buitenlandse digitale inmenging bij de komende verkiezingen worden voorkomen. Ook moet duidelijk worden wat sociale platforms als Facebook, Instagram en Twitter doen om te achterhalen wie politieke advertenties plaatst of probeert te plaatsen. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het verzoek om zo'n overzicht.
Uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam bleek eerder overigens dat bij de verkiezingen van 2019 buitenlands nepnieuws geen rol heeft gespeeld. Volgens het Rathenau Instituut lijkt de verspreiding van desinformatie in ons land ook wel mee te vallen, hoewel de organisatie wel benadrukt dat Nederland waakzaam moet blijven.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geleden