Kamer wil versnelling in verbetering jeugdzorg
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snelheid bij de uitvoering van het moeizaam tot stand gekomen akkoord over de jeugdzorg, ook coalitiepartijen VVD, D66 en ChristenUnie. Daarin hebben rijk, gemeenten, zorginstellingen en -medewerkers recent afspraken gemaakt over verbeteringen in de jeugdzorg. Een deel van de Kamer wil daarnaast de eigen bijdrage voor de jeugdzorg van tafel krijgen, evenals - opnieuw - de 511 miljoen euro aan structurele bezuinigingen, zo werd duidelijk in een debat over de jeugdzorg.
Grote zorgen zijn er daarnaast over de vele jongeren die al maanden op een wachtlijst staan om jeugdzorg of jeugdbescherming te krijgen. "Wat doen de staatssecretaris en de minister aan deze acute problemen", wilde Vicky Maeijer (PVV), net zoals diverse andere fracties, van de bewindslieden weten.
De kans dat die structurele bezuiniging van 511 miljoen van tafel gaat, is klein. Het is een afspraak uit het regeerakkoord, maar die is voorlopig in de ijskast gezet. Een groot aantal oppositiepartijen zoals PvdA, GroenLinks, SP, PVV en SGP vindt dat er definitief een streep door moet.
Eigen bijdrage
Het tegenhouden van een eigen bijdrage lijkt kansrijker. Zo vinden onder meer D66 en de ChristenUnie dat, als die wordt ingevoerd, deze in ieder geval niet voor iedereen moet gaan gelden. Zo wil D66 dat er geen eigen bijdrage komt voor jongeren die hoog specialistisch jeugdzorg nodig hebben, zoals jongeren met anorexia. Ook voor mensen "met een smalle portemonnee" moet geen eigen bijdrage komen, zei D66-Kamerlid Rens Raemakers.
Drie van de vier coalitiepartijen en de oppositie roepen het kabinet op snel aan de slag te gaan met de verbeterplannen. De PvdA wil dat het kabinet nog in deze periode resultaten laat zien. "Ik wil voorkomen dat deze kabinetsperiode een verloren periode wordt", zei Mohammed Mohandis (PvdA). "Maak spoedwetten, durf echt keuzes te maken", roept Lisa Westerveld het kabinet op. Ook de VVD wil versnellen. "Dat is voor de VVD belangrijk", benadrukte Ruud Verkuijlen.
Het CDA riep juist op tot kalmte. René Peters vindt dat de Kamer "actief vertrouwen" moet geven aan de partijen die de hervormingsagenda moeten uitvoeren, dat "de ingeslagen richting een goede is".
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 weken geleden