Kamer wil strengere regels voor lobbywerk
DEN HAAG (ANP) - Het moet transparanter worden welke lobbyisten met ministers spreken en de toegang van oud-Kamerleden tot de Tweede Kamer moet worden ingeperkt. De Tweede Kamer heeft twee moties aangenomen die daarvoor moeten zorgen.
Kamerleden Joost Sneller (D66) en Laura Bromet (GroenLinks) vinden dat in de publieke agenda's van bewindspersonen ook moet staan welke externe afspraken met bijvoorbeeld lobbyisten zij hebben. Daarbij moet "ten minste" het onderwerp van het gesprek worden vermeld. Alleen om "zwaarwegende redenen" zou de regering mogen afzien van de regel. Sneller en Bromet vinden dat openheid over externe afspraken bijdraagt aan een nieuwe bestuurscultuur.
Een ander voorstel, van onder meer PvdA en de SP, moet regelen dat oud-Kamerleden geen toegang meer houden tot het volledige Kamergebouw. Als ze uit de Kamer vertrekken, mogen ze hun Kamerpas houden en hebben zo direct toegang tot de werkkamers van politici. De motie moet hieraan een einde maken en de toegang beperken tot bijvoorbeeld de publieke tribune en de commissiezalen. Lobbyisten die niet eerder in de Kamer zaten, hebben ook alleen toegang tot deze gebieden. Oud-Kamerleden gaan na hun periode in de Kamer vaak als lobbyist aan de slag.
De discussie over lobbyisten is de afgelopen periode weer opgelaaid, mede door de overstap van minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur) naar lobbyorganisatie Energie Nederland. Ze zei zich niet te gaan bemoeien met onderwerpen waarmee ze zich als minister bezighield, maar de overstap kwam haar toch op veel kritiek te staan. Haar nieuwe baan zou te veel raakvlakken hebben met haar vorige, vinden verschillende partijen in de Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
10 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
1 dag geleden