Kamer wil strengere regels voor lobbywerk
DEN HAAG (ANP) - Het moet transparanter worden welke lobbyisten met ministers spreken en de toegang van oud-Kamerleden tot de Tweede Kamer moet worden ingeperkt. De Tweede Kamer heeft twee moties aangenomen die daarvoor moeten zorgen.
Kamerleden Joost Sneller (D66) en Laura Bromet (GroenLinks) vinden dat in de publieke agenda's van bewindspersonen ook moet staan welke externe afspraken met bijvoorbeeld lobbyisten zij hebben. Daarbij moet "ten minste" het onderwerp van het gesprek worden vermeld. Alleen om "zwaarwegende redenen" zou de regering mogen afzien van de regel. Sneller en Bromet vinden dat openheid over externe afspraken bijdraagt aan een nieuwe bestuurscultuur.
Een ander voorstel, van onder meer PvdA en de SP, moet regelen dat oud-Kamerleden geen toegang meer houden tot het volledige Kamergebouw. Als ze uit de Kamer vertrekken, mogen ze hun Kamerpas houden en hebben zo direct toegang tot de werkkamers van politici. De motie moet hieraan een einde maken en de toegang beperken tot bijvoorbeeld de publieke tribune en de commissiezalen. Lobbyisten die niet eerder in de Kamer zaten, hebben ook alleen toegang tot deze gebieden. Oud-Kamerleden gaan na hun periode in de Kamer vaak als lobbyist aan de slag.
De discussie over lobbyisten is de afgelopen periode weer opgelaaid, mede door de overstap van minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur) naar lobbyorganisatie Energie Nederland. Ze zei zich niet te gaan bemoeien met onderwerpen waarmee ze zich als minister bezighield, maar de overstap kwam haar toch op veel kritiek te staan. Haar nieuwe baan zou te veel raakvlakken hebben met haar vorige, vinden verschillende partijen in de Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
23 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
1 dag geleden