Kamer wil snel uitbreiding van dienjaar bij Defensie
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer pleit voor een snelle uitbreiding van het dienjaar bij Defensie naar enkele duizenden deelnemers. Verantwoordelijk staatssecretaris Christophe van der Maat wil zich nog niet vastleggen op zo'n cijfer, zei hij in een debat over personeel en materieel.
Volgens Silvio Erkens (VVD) kan expansie van het dienjaar bijdragen aan het wegwerken van het grote tekort aan militair personeel. Hij pleit voor het heel snel opschalen naar 4000 deelnemers per jaar. Andere partijen zien daar wel wat in, bleek in het debat.
Vorig jaar is het vrijwillige dienjaar begonnen met 132 militairen. Het is gericht op schoolverlaters. Dit jaar moet het aantal groeien naar 625 om een jaar later uit te komen om 1000 deelnemers. Van der Maat ziet het dienjaar wel stijgen naar "3000, 4000 op de iets langere termijn".
Vrijwillig
De generaals zullen beslissen over het aantal deelnemers, aldus de staatssecretaris. Hij gaat ook onderzoeken of het mogelijk is om bij alle 17-jarigen een enquête in de bus te laten vallen waarin ze gevraagd worden of ze een bijdrage aan de krijgsmacht willen leveren. In eerste instantie zal de vragenlijst vrijwillig zijn, omdat voor een verplichte enquête wetgeving nodig is.
Bij de krijgsmacht staan op dit moment nog duizenden vacatures open en tegelijk moeten de strijdkrachten ook groeien. Dat wil het ministerie bereiken door onder andere meer reservisten aan te trekken, meer mensen bij het dienjaar te halen en betere samenwerking met het bedrijfsleven.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
1 dag geleden