Kamer wil snel uitbreiding van dienjaar bij Defensie
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer pleit voor een snelle uitbreiding van het dienjaar bij Defensie naar enkele duizenden deelnemers. Verantwoordelijk staatssecretaris Christophe van der Maat wil zich nog niet vastleggen op zo'n cijfer, zei hij in een debat over personeel en materieel.
Volgens Silvio Erkens (VVD) kan expansie van het dienjaar bijdragen aan het wegwerken van het grote tekort aan militair personeel. Hij pleit voor het heel snel opschalen naar 4000 deelnemers per jaar. Andere partijen zien daar wel wat in, bleek in het debat.
Vorig jaar is het vrijwillige dienjaar begonnen met 132 militairen. Het is gericht op schoolverlaters. Dit jaar moet het aantal groeien naar 625 om een jaar later uit te komen om 1000 deelnemers. Van der Maat ziet het dienjaar wel stijgen naar "3000, 4000 op de iets langere termijn".
Vrijwillig
De generaals zullen beslissen over het aantal deelnemers, aldus de staatssecretaris. Hij gaat ook onderzoeken of het mogelijk is om bij alle 17-jarigen een enquête in de bus te laten vallen waarin ze gevraagd worden of ze een bijdrage aan de krijgsmacht willen leveren. In eerste instantie zal de vragenlijst vrijwillig zijn, omdat voor een verplichte enquête wetgeving nodig is.
Bij de krijgsmacht staan op dit moment nog duizenden vacatures open en tegelijk moeten de strijdkrachten ook groeien. Dat wil het ministerie bereiken door onder andere meer reservisten aan te trekken, meer mensen bij het dienjaar te halen en betere samenwerking met het bedrijfsleven.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.
11 uur geleden