Kamer wil snel gaan helpen bij wederopbouw van Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snel beginnen met het steunen van de wederopbouw van Oekraïne. Het kabinet lijkt nog niet zo ver. Daarom ligt er nu een door de Kamer gesteund plan van D66 dat de regering moet "aanzetten tot actie".
De verwoesting in Oekraïne door de oorlog is gigantisch. Het wordt momenteel geschat op 200 tot 600 miljard euro. De oorlog gaat intussen in alle hevigheid door en de schade wordt elke dag groter. Kiev is al wel bezig met de wederopbouw, maar de oorlog blijft de eerste prioriteit.
Oekraïne moet de leiding nemen over het herstel en zover is het nog niet. "De wederopbouwbehoeften zijn door Oekraïne zelf nog niet in kaart gebracht vanwege de oorlogssituatie waar het land momenteel nog in verkeert", schreef het kabinet deze maand aan de Tweede Kamer.
Actieplan
Maar de Kamer heeft haast en een actieplan van D66 om nu al te beginnen met hulp geven, krijgt steun van VVD, PvdA, SP, GroenLinks en ChristenUnie. "Wacht niet met het tonen van solidariteit tot de oorlog voorbij is, maar ga nu aan de slag met de eerste fase van de herstelhulp", zegt D66-Kamerlid Alexander Hammelburg.
Volgens hem kan Nederland stedenbouwkundigen sturen die kunnen helpen met het ontwerpen van nieuwe steden en dorpen. Dan kan na de oorlog direct aan de slag worden gegaan, is het idee. Verder kan kennis gedeeld worden over bruggenbouw en landbouw, aldus het actieplan.
Rondetafelgesprek
Een rondetafelgesprek deze maand in de Tweede Kamer over de wederopbouw maakte duidelijk dat niet gewacht moet worden met de wederopbouw tot de oorlog voorbij is. Maar er zijn nog veel beren op de weg. En ook bij de Kamerleden zijn er zorgen.
De corruptie tierde welig in Oekraïne voor de Russische inval. De Kamer wil voorkomen dat de vele miljarden voor de wederopbouw in verkeerde handen vallen. Die zorg is begrijpelijk, zei ambassadeur Jennes de Mol tijdens het rondetafelgesprek.
Uitdaging
Een andere vraag is waaraan je steun gaat geven. Oekraïne roept landen op een stad of regio te adopteren. Maar er kan ook een specifieke sector worden gekozen om te helpen, bijvoorbeeld de landbouw. Daarnaast moeten hulp en hervorming hand in hand gaan, vindt het kabinet. Het wordt volgens de ambassadeur een "uitdaging" om alle plannen voor de wederopbouw op één lijn te krijgen.
De wederopbouw is een van de onderwerpen tijdens de top van de Europese staats- en regeringsleiders maandag en dinsdag in Brussel. De Europese Commissie wil de coördinatie van de wederopbouw samen met Oekraïne gaan leiden. Ook wil het een fonds opzetten om de opbouw te financieren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - In het vrijdag gepresenteerde regeerakkoord staan positieve punten, aldus SGP-leider Chris Stoffer. Maar hij heeft ook de nodige zorgen over het akkoord met de titel 'Aan de slag'.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - De aanstaande coalitie wil het nieuwe stelsel om rendement op vermogen te belasten (box 3), alweer op de schop gooien. De voorgestelde heffing op de waardestijging van bijvoorbeeld aandelen die nu voor behandeling in de Tweede Kamer ligt, moet plaatsmaken voor een belasting die beleggers pas betalen als zij hun bezit met winst verkopen. Dat schrijven D66, VVD en CDA in hun coalitieakkoord.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Groep Markuszower beschouwt het regeerakkoord van D66, VVD en CDA als een "openingsbod naar de Tweede Kamer". De groep splitste zich eerder deze maand af van de PVV. De Groep Markuszower hoopt "dat wij, met onze 7 zetels, betere afspraken kunnen maken met deze minderheidsregering", schrijft ze in een eerste reactie op het akkoord.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid moet een nieuwe Europese procedure beginnen om maatregelen te treffen die Schiphol stiller maken. Dat schrijven D66, VVD en CDA in hun coalitieakkoord. Met die procedure willen de partijen vastleggen dat het vliegveld in 2030 de helft stiller wordt tussen 23.00 en 07.00 uur. Ook hebben ze het over een nachtsluiting tussen middernacht en 05.00 uur.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De bezuiniging op UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen, wordt ongedaan gemaakt als het aan coalitiepartners D66, VVD en CDA ligt. "Binnen het budget voor hulp aan Palestijnen herstellen we de samenwerking met UNRWA", staat in het regeerakkoord.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie houdt de spreidingswet "nu voorlopig in stand", schrijft ze in haar akkoord. Dat is volgens de partijen nodig "om zo een rechtvaardige verdeling over gemeenten te borgen". Dat de wet zou blijven, lekte al voor de publicatie van het akkoord uit via De Telegraaf.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De leeftijdsgrens voor tabak en vapes moet van 18 naar 21 jaar, vinden coalitiepartijen D66, VVD en CDA. De drie partijen willen daarmee verder inzetten op een "rookvrije generatie". De coalitie wil daarnaast dat het op voorraad houden van vapes met een smaakje, die illegaal zijn, strafbaar wordt.
43 minuten geleden