Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil snel debat over Russisch geld naar Nederlandse politici

Kamer wil snel debat over Russisch geld naar Nederlandse politici

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met een verzoek van PVV-leider Geert Wilders om in debat te gaan over Russische geldstromen naar Nederlandse politici. Parlementariërs willen ook dat het kabinet vrijdag, maar het liefst donderdag al, een brief stuurt waarin wordt verteld of de berichtgeving hierover in de media klopt.

Een pro-Russische nieuwssite zou het afgelopen jaar honderdduizenden euro's hebben gestuurd naar onder anderen Nederlandse politici om zich uit te spreken tegen Oekraïne en de Europese Unie, schrijven media op gezag van de Tsjechische geheime dienst. Volgens het Tsjechische nieuwsplatform Denik N, zijn onder anderen FVD-voorman Thierry Baudet en FVD-Europarlementariër Marcel de Graaff bij nieuwssite Voice of Europe betrokken.

"Man en paard moeten worden genoemd. Welke politici zijn dat en welke partijen zijn dat?", vraagt Wilders. Hij hoopt dat het kabinet hier in een brief duidelijkheid over kan geven. Volgende week wil hij vervolgens in debat hierover als de berichten blijken te kloppen. Alle bij het debat aanwezige partijen staan achter dit verzoek.

Bedreigd

Forum voor Democratie liet zich niet zien bij het debat. Partijleider Thierry Baudet heeft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA woensdag bedreigd toen hij vroeg om financiële stukken openbaar te maken. De linkse politicus wilde weten of de stichting die voorloper is van de politieke partij FVD geld heeft ontvangen uit het buitenland.

Eerder donderdag reageerden meerdere politici verontrust op de berichten van geldstromen uit Rusland. "Totaal onaanvaardbaar", oordeelde Wilders. "Heel zorgelijke berichten", stelde Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA).

Zorgelijk

Caroline van der Plas van BBB noemt het "zorgelijk als politici en partijen zich laten betalen om een bepaalde boodschap uit te dragen. Welke boodschap dat dan ook is." Ze wacht nog wel met conclusies trekken. Of de berichten kloppen, moet eerst nog vastgesteld worden, vindt ze. "Misschien dat er nog stukken boven water komen", aldus de leider van BBB.

Pieter Omtzigt van NSC noemt het "zeer ongewenst als er geld uit Rusland aangenomen wordt, links- of rechtsom". Volgens hem moet dit "wel uitgezocht worden". Dat kan volgens hem óf via een debat óf door navraag te doen bij de Tsjechische autoriteiten. Een concrete verdenking richting een persoon heeft Omtzigt niet. "Het is nogal wat als je iemand hiervan verdenkt of niet."

Meer uit Politiek

Kabinet trekt 2 miljoen uit voor terugvinden Oekraïense kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.

1 dag geleden
Schoof ging er 'altijd' van uit dat zijn kabinet zou vallen

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.

1 dag geleden
Bruijn: ga niet naar carnaval als je verkouden bent

DEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."

1 dag geleden
VVD-ministers: goed dat volgende premier partij achter zich heeft

DEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).

1 dag geleden
Rijkaart vindt salaris sommige politici te laag, is zelf tevreden

DEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.

1 dag geleden
Schoof verwacht concreet EU-plan voor concurrentiekracht in maart

RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.

1 dag geleden
Kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij vuilstort Bonaire

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.

2 dagen geleden