Kamer wil opheldering over chaos asielopvang en dood baby
DEN HAAG (ANP) - Kamerleden reageren geschokt op het overlijden van de baby in de sporthal bij het aanmeldcentrum Ter Apel. GroenLinks en de PvdA willen dat staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) per brief opheldering geeft over de dood van de baby. Dat verzoek wordt door in ieder geval de voltallige coalitie en Volt gesteund.
De fracties willen "zo spoedig mogelijk duidelijkheid over wat er is gebeurd en wat de precieze doodsoorzaak is", verduidelijkt Kati Piri (PvdA), die het verzoek samen met GroenLinks-Kamerlid Suzanne Kröger heeft ingediend. Met de SP willen PvdA, GroenLinks en Volt daarnaast snel een Kamerdebat.
Omdat het asielbeleid van het kabinet "gierend uit de klauwen loopt", heeft SP-Kamerlid Jasper van Dijk woensdag een verzoek voor een Kamerdebat ingediend. Directe aanleiding voor Van Dijk zijn de ruim 700 asielzoekers die afgelopen nacht in Ter Apel buiten op het gras moesten slapen. Daarbovenop komt het overlijden van een drie maanden oude baby. "De ellende neemt alleen maar toe."
Beschamend
CDA-Kamerlid Anne Kuik was dinsdag zelf in Ter Apel. "Ik vind het echt beschamend dat we de asielopvang niet op orde hebben", zegt de christendemocrate. Het probleem is volgens Ḱuik dat de doorstoom vastloopt "van mensen die een status hebben en dus mogen blijven, we hebben de hulp van alle gemeenten hierbij nodig". Ook zij wil dat Van der Burg uitzoekt wat er is gebeurd rond het overlijden van de baby.
GroenLinks en PvdA willen - naast duidelijkheid over het overlijden van de baby - van de staatssecretaris weten hoe hij naar de leefomstandigheden in de opvang in Ter Apel kijkt. Volgens Piri wordt de chaos rond het aanmeldcentrum "alleen maar groter" en zijn oplossingen voor "menswaardige opvang nog lang niet in zicht".
Wat SP'er Van Dijk betreft moet de staatssecretaris zo snel mogelijk met een structurele oplossing komen van de asielcrisis, in plaats van alsmaar ad hoc "paniekmaatregelen" te nemen. Hij doelt daarmee onder meer op het passeren van de gemeente Tubbergen, door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) een vergunning te geven in een hotel in Albergen een asielzoekerscentrum te openen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK, SP en Partij voor de Dieren vinden dat het kabinet een "rode lijn" moet trekken tegen de VS en Israël vanwege de oorlog die de landen zijn begonnen tegen Iran. Stephan van Baarle van DENK opende het Kamerdebat over de oorlog door te stellen dat de Amerikaanse president Donald Trump het "internationaal recht bij het grofvuil" heeft gezet. Hij vindt de reactie van Nederland en uit de Tweede Kamer "echt schrikbarend".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geleden