Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil onafhankelijk onderzoek naar acties voorloper AIVD

Kamer wil onafhankelijk onderzoek naar acties voorloper AIVD

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer steunt een pleidooi van SP'er Michiel van Nispen om extra onafhankelijk onderzoek te doen naar acties van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), de voorloper van de AIVD. Het kabinet had de motie ontraden omdat al veel dossiers van de dienst zijn overgedragen aan het Nationaal Archief om dergelijk historisch onderzoek mogelijk te maken.

Het afgelopen jaar kwamen berichten naar buiten dat de BVD onder anderen een journalist vele jaren heeft gevolgd. Ook hield de dienst na de Tweede Wereldoorlog Joden in de gaten die betrokken waren bij het Nationaal Auschwitz Comité. En Argos en Het Parool meldden in augustus na archiefonderzoek dat de BVD tijdens de Soeharto-dictatuur in Indonesië tientallen Indonesiërs in de gaten hield.

Volgens Van Nispen is het belangrijk om precies te weten wat er is gebeurd. Verantwoordelijk minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) ziet geen aanleiding voor extra onderzoek, zei ze vorige week in de Kamer. Ze wees naast de overgedragen 10.000 dossiers ook op het feit dat de AIVD een historisch adviseur in dienst heeft genomen "die ook extern onderzoek zal faciliteren als er onderzoekswensen liggen".

Meer uit Binnenland

Explosie en brand in Eindhovens restaurant door zwaar vuurwerk

EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.

3 uur geleden
Meerdere meldingen van felle 'vuurbol' boven Nederland

DEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.

9 uur geleden
Gestrande Nederlanders uit Oman maandag naar Schiphol via Egypte

DEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.

11 uur geleden
Ook maandag geen treinen tussen Den Bosch en Tilburg

UTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.

12 uur geleden
Zeven gewonden door ongeluk bij Maarssen, toestand onbekend

MAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.

13 uur geleden
Nederlanders 'repeteren' het verjagen van Russen uit Noorwegen

BARDUFOSS (ANP) - Nederlandse militairen spelen de komende dagen na hoe ze binnengevallen Russische troepen uit Noorwegen kunnen verjagen. Commandant George Pastoor noemt het geen oefening meer, maar een "repetitie".

14 uur geleden
Feminist March staat stil bij oorlog en geweld tegen vrouwen

AMSTERDAM (ANP) - Volgens de organisatie hebben zondag zo'n 15.000 mensen meegelopen met de Feminist March in Amsterdam. Er werd stilgestaan bij oorlogsgeweld en de invloed die dat heeft op vrouwen. Iliriana Banjska sprak eerder op de dag namens de organisatie van "superweer en een goede opkomst tot nu toe".

17 uur geleden