Kamer wil onafhankelijk onderzoek naar acties voorloper AIVD
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer steunt een pleidooi van SP'er Michiel van Nispen om extra onafhankelijk onderzoek te doen naar acties van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), de voorloper van de AIVD. Het kabinet had de motie ontraden omdat al veel dossiers van de dienst zijn overgedragen aan het Nationaal Archief om dergelijk historisch onderzoek mogelijk te maken.
Het afgelopen jaar kwamen berichten naar buiten dat de BVD onder anderen een journalist vele jaren heeft gevolgd. Ook hield de dienst na de Tweede Wereldoorlog Joden in de gaten die betrokken waren bij het Nationaal Auschwitz Comité. En Argos en Het Parool meldden in augustus na archiefonderzoek dat de BVD tijdens de Soeharto-dictatuur in Indonesië tientallen Indonesiërs in de gaten hield.
Volgens Van Nispen is het belangrijk om precies te weten wat er is gebeurd. Verantwoordelijk minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) ziet geen aanleiding voor extra onderzoek, zei ze vorige week in de Kamer. Ze wees naast de overgedragen 10.000 dossiers ook op het feit dat de AIVD een historisch adviseur in dienst heeft genomen "die ook extern onderzoek zal faciliteren als er onderzoekswensen liggen".
Meer uit Binnenland
RIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 25-jarige Sendric S. voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde. S. heeft bekend dat hij in december 2024 en januari 2025 drie mannen afzonderlijk van elkaar op straat heeft doodgeschoten.
6 uur geleden