Kamer wil NAM houden aan afspraken over herstel Groningen
DEN HAAG (ANP) - De weigering van de NAM om nog langer mee te betalen aan herstel van het sociaal-economisch perspectief in Groningen wekt van links tot rechts woede in de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid wil dat verantwoordelijk staatssecretaris Eddie van Marum alles op alles zet om te zorgen dat het gaswinningsbedrijf de nog openstaande rekeningen alsnog voldoet.
De NAM beloofde zes jaar geleden dat zij bij elkaar 500 miljoen euro zou steken in verbetering van de leefbaarheid en economisch perspectief in de provincie, die al jaren wordt geplaagd door aardbevingen als gevolg van de gaswinning. Maar nu de gaskraan eerder is dichtgedraaid dan destijds de verwachting was, acht het bedrijf zich niet meer gehouden aan deze afspraak. Van Marum liet al weten daar zeer ontstemd over te zijn.
PVV-Kamerlid Alexander Kops vindt het "triest en schandalig" dat de NAM wegloopt voor deze verantwoordelijkheid. Dat de gaswinning gestopt is, wil niet zeggen dat aan "alle ellende" een einde is gekomen, zei hij in een Kamerdebat over het herstel van Groningen. Wat hem betreft zet het kabinet alle middelen in om de NAM desnoods te dwingen. "Het zou ons een lief ding waard zijn als er gewoon betaald wordt."
VVD'er Peter de Groot is voorzichtiger. De Kamer gaat volgens hem "van nul naar honderd in vijf seconden" door meteen harde maatregelen te eisen. Hij wil eerst weten hoe de afspraken uit 2018 precies in elkaar zitten. Als de staatssecretaris op pad wordt gestuurd om alsnog geld op te halen bij de NAM, "moet dat juridisch wel hout snijden", aldus de liberaal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - PRO-partijleider Jesse Klaver heeft premier Rob Jetten uitgenodigd om komende week te onderhandelen over het belastingplan. Op een partijbijeenkomst in Amsterdam hekelt hij dat er nog altijd geen zicht is op een meerderheid voor dat pakket aan belastingen. "Als het kabinet stilvalt, moet het initiatief van ons komen."
23 uur geledenBANGKOK (ANP) - Nederland is net als een aantal andere landen weggelopen bij een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) toen de Russische minister van Financiën de groep zou toespreken. Dat meldt het ministerie van Financiën aan het ANP.
2 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.
2 dagen geleden