Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil meer greep op politiebegroting

Kamer wil meer greep op politiebegroting

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil meer greep krijgen op het geld dat wordt uitgegeven aan de politie. Op de begroting staat nu nog één post voor de politie. Dat betekent dat het parlement het bedrag wel kan ophogen of verlagen, maar verder kunstgrepen moet uithalen om invloed uit te oefenen. Daar moet een eind aan komen, vindt een meerderheid.

De Tweede Kamer heeft de Raad van State gevraagd of het misschien mogelijk is om de politiebegroting op te splitsen, zodat de Kamer meerdere knoppen krijgt om aan te draaien. Dat kan, staat in het advies uit 2019. Zo zouden er aparte posten kunnen worden genoemd voor de uitgaven aan personeel van de landelijke politie en de verschillende regio's, en voor bijvoorbeeld huisvesting, vervoer en ICT. De Kamer vraagt het kabinet om de begroting zo in te richten als in het advies is voorgesteld.

Als de begroting wordt opgesplitst, kan de Tweede Kamer met amendementen aanpassingen doen op iedere post. Het parlement kan dat nu alleen doen aan de hand van moties, waardoor de invloed minder dwingend is.

Moties huidige begroting

De Kamer heeft voor de huidige begroting ook een aantal moties aangenomen. Het parlement heeft een motie van BBB-voorvrouw Caroline van der Plas aangenomen dat er opnieuw gekeken moet worden naar de verdeling van het politiebudget voor het platteland. Daar is te weinig politie, aldus de motie, terwijl agenten er hard nodig zijn.

Het parlement vindt verder dat het Team Bedreigde Politici van de politie de komende drie jaar meer geld moet krijgen. Die afdeling heeft het de voorbije jaren steeds drukker gekregen. Deze motie kwam van de PVV. Partijleider Geert Wilders is de meest bedreigde en daarom zwaarst beveiligde politicus van het land.

Meer uit Politiek

Bontenbal zinspeelt in lezing op uitbreiding erfbelasting

AMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft in de HJ Schoo-lezing gezinspeeld op uitbreidingen van de erfbelasting. "Wij willen een samenleving waarin je kansen meer afhangen van wat je zelf doet, dan van wat je erft", betoogde hij in de Rode Hoed in Amsterdam. "Daarom moeten we ons afvragen of de balans in ons belastingstelsel nog de juiste is."

7 uur geleden
Jetten: forse handreikingen aan oppositie in begroting

DEN HAAG (ANP) - De coalitie doet "een aantal forse handreikingen" aan de oppositie, zei premier Rob Jetten nadat de begroting is goedgekeurd door het kabinet. Hij denkt zo steun van rechts tot links te kunnen vergaren in de Tweede Kamer.

8 uur geleden
Coalitiepartijen na dagen onderhandelen akkoord over begroting

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA zijn het na dagen onderhandelen eens geworden over de begroting, bevestigen ingewijden na berichtgeving van NU.nl en de NOS. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door het kabinet. Dat gebeurt om 18.00 uur.

11 uur geleden
Kabinet buigt zich over begroting na urenlang coalitieoverleg

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet begint maandagavond aan de begrotingsraad, het overleg over de financiële stukken die later op de dag naar de Raad van State moeten. De eerste bewindspersonen zijn voor het overleg aangekomen op het ministerie van Algemene Zaken, ziet een ANP-verslaggever. Op het ministerie van Financiën zijn de coalitieleiders vooralsnog niet gezien.

11 uur geleden
Bontenbal: Brinkman zette zich vol toewijding in voor Nederland

DEN HAAG (ANP) - De maandag overleden CDA'er Elco Brinkman nam als partijleider, minister en volksvertegenwoordiger "verantwoordelijkheid wanneer daar een beroep op hem werd gedaan", aldus CDA-leider Henri Bontenbal over zijn voorganger op X. "Vol toewijding, loyaal en veerkrachtig zette hij zich in voor Nederland."

12 uur geleden
Aerdts: Nederland zoekt samenwerking voor sterkere AI-positie

DEN HAAG (ANP) - Nederland wil samen met gelijkgestemde landen de strategische positie op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) versterken. Samen met hen zou ons land volgens staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) voorop kunnen lopen in betrouwbare en veilige AI en toegang tot de nieuwste AI-modellen. Dat zei ze maandag bij de opening van het academisch jaar van de Universiteit Leiden.

13 uur geleden
Jetten: Nederland is Elco Brinkman dank verschuldigd

DEN HAAG (ANP) - Elco Brinkman was "een man van duidelijke standpunten die moeilijke en principiële keuzes niet uit de weg ging". Dat schrijft minister-president Rob Jetten in een reactie op het overlijden van de voormalig CDA-leider. "Nederland is hem dank verschuldigd."

13 uur geleden