Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil meer actie van kabinet om journalisten te beschermen

Kamer wil meer actie van kabinet om journalisten te beschermen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat er meer nodig is om journalisten te beschermen tegen bedreigingen, agressie en andere zaken die hen belemmeren in hun werk. Het initiatief PersVeilig en een richtlijn voor het Openbaar Ministerie om hogere strafeisen te vorderen als journalisten het mikpunt zijn, zijn niet voldoende. Veel fracties gaven dinsdag in het vragenuurtje aan dat minister Ferd Grapperhaus (Justitie) meer moet doen om het op te nemen voor journalisten.

Grapperhaus vindt elke vorm van bedreigingen of ernstiger volstrekt uit den boze. De persvrijheid is een van de belangrijkste pijlers van de democratische rechtsorde, zei hij. Maar vanuit de beroepsgroep heeft hij geen signalen ontvangen dat het niet goed gaat met het beleid voor de media. Wel zal hij op een rijtje zetten wat de huidige richtlijnen voor de bescherming van media opleveren. Ook wil hij in actie komen voor individuele journalisten die in de knel zouden zitten.

Maar volgens de Kamer gaat het niet om een paar individuele zaken, maar faalt vooralsnog het beleid zelf. Het CDA en ook andere partijen noemden verschillende voorbeelden van journalisten en columnisten die bedreigd worden via internet. Volgens GroenLinks zijn ook vrouwelijke journalisten met een etnische achtergrond vaak het doelwit. Ook de NOS moet het ontgelden. Verslaggevers van de NOS krijgen soms beveiliging en de NOS-logo's zijn van de zendwagens gehaald.

Aangifte

CDA-Kamerlid Chris van Dam verhaalde van een journalist die meerdere keren aangifte deed bij de politie over bedreigingen. Hij meldde daar dat zijn huisadres rondging op internet. Vorig jaar werd ook een steen door zijn ruit gegooid. Maar hoewel de politie in Amsterdam destijds aangaf de bedreiging hoog op te nemen, kreeg hij van geen enkele aangifte een terugkoppeling. Later bleek hem dat ze geseponeerd waren, aldus Van Dam. Ook op zijn waarschuwing over het huisadres volgde geen actie, zei Van Dam.

PersVeilig is een gezamenlijk initiatief van de NVJ, het Genootschap van Hoofdredacteuren, de politie en het Openbaar Ministerie en heeft tot doel de positie van journalisten te versterken tegen geweld en agressie op straat, op social media of via juridische claims.

Meer uit Binnenland

Pararius ziet minder huurwoningen terwijl prijzen blijven stijgen

ROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.

3 uur geleden
Steeds grotere rol AI bij plannen van vakanties

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.

3 uur geleden
Meerdere gewonden door explosie en brand in Vlissingen

VLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.

6 uur geleden
Vier arrestaties bij Iraanse ambassade na gooien met stenen

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.

8 uur geleden
Recordaantal toeristen in december op Curaçao ondanks spanningen

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao heeft in december een recordaantal toeristen verwelkomd. Sinds augustus zijn er zorgen over de negatieve invloed van de spanning tussen de VS en Venezuela op het aantal vakantiegangers, vooral na twee bijna-ongelukken in het luchtruim in december. Het toerismebureau heeft het daarentegen over "een toenemende aantrekkingskracht".

9 uur geleden
Voorlopig geen extra nationale toeslag op pakjes uit China

DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.

13 uur geleden
OM wil cel voor in brand steken politieauto bij Malieveldrellen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.

14 uur geleden