Kamer wil meer actie van kabinet om journalisten te beschermen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat er meer nodig is om journalisten te beschermen tegen bedreigingen, agressie en andere zaken die hen belemmeren in hun werk. Het initiatief PersVeilig en een richtlijn voor het Openbaar Ministerie om hogere strafeisen te vorderen als journalisten het mikpunt zijn, zijn niet voldoende. Veel fracties gaven dinsdag in het vragenuurtje aan dat minister Ferd Grapperhaus (Justitie) meer moet doen om het op te nemen voor journalisten.
Grapperhaus vindt elke vorm van bedreigingen of ernstiger volstrekt uit den boze. De persvrijheid is een van de belangrijkste pijlers van de democratische rechtsorde, zei hij. Maar vanuit de beroepsgroep heeft hij geen signalen ontvangen dat het niet goed gaat met het beleid voor de media. Wel zal hij op een rijtje zetten wat de huidige richtlijnen voor de bescherming van media opleveren. Ook wil hij in actie komen voor individuele journalisten die in de knel zouden zitten.
Maar volgens de Kamer gaat het niet om een paar individuele zaken, maar faalt vooralsnog het beleid zelf. Het CDA en ook andere partijen noemden verschillende voorbeelden van journalisten en columnisten die bedreigd worden via internet. Volgens GroenLinks zijn ook vrouwelijke journalisten met een etnische achtergrond vaak het doelwit. Ook de NOS moet het ontgelden. Verslaggevers van de NOS krijgen soms beveiliging en de NOS-logo's zijn van de zendwagens gehaald.
Aangifte
CDA-Kamerlid Chris van Dam verhaalde van een journalist die meerdere keren aangifte deed bij de politie over bedreigingen. Hij meldde daar dat zijn huisadres rondging op internet. Vorig jaar werd ook een steen door zijn ruit gegooid. Maar hoewel de politie in Amsterdam destijds aangaf de bedreiging hoog op te nemen, kreeg hij van geen enkele aangifte een terugkoppeling. Later bleek hem dat ze geseponeerd waren, aldus Van Dam. Ook op zijn waarschuwing over het huisadres volgde geen actie, zei Van Dam.
PersVeilig is een gezamenlijk initiatief van de NVJ, het Genootschap van Hoofdredacteuren, de politie en het Openbaar Ministerie en heeft tot doel de positie van journalisten te versterken tegen geweld en agressie op straat, op social media of via juridische claims.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
16 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
3 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
4 uur geleden