Kamer wil meer actie om ongeldige rijbewijzen in te nemen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet meer doet om ongeldige rijbewijzen in te nemen. De NOS meldde woensdag dat ruim 4000 mensen hun rijbewijs niet hebben ingeleverd terwijl zij dit wel hadden moeten doen.
Het gaat onder meer om mensen die hun rijbewijs kwijt zijn omdat zij onder invloed hebben gereden, of om ouderen die niet meer veilig een auto kunnen besturen. Zij krijgen van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) een brief waarin staat dat zij hun rijbewijs moeten opsturen. Ruim 40 procent heeft daaraan echter geen gehoor gegeven.
Tijdens een debat over verkeersveiligheid uitten meerdere partijen hun verbazing en zorgen over de cijfers. De VVD en de PvdA willen van minister Mark Harbers (Infrastructuur) weten waarom het CBR alleen een brief stuurt en niet meer actie kan ondernemen. Kamerlid Habtamu de Hoop (PvdA) vindt het "onfatsoenlijk en kwalijk" als iemand het rijbewijs niet inlevert terwijl dit wel moet.
Vrijblijvendheid
CDA-Kamerlid Harry van der Molen vindt dat er een einde moet komen aan de vrijblijvendheid en vindt dat er boetes moeten komen voor mensen die hun roze pasje niet opsturen. "Automobilisten die niet rijvaardig zijn, horen niet op de weg."
Het kabinet kondigde in 2018 al aan meer te zullen doen tegen het rijden zonder geldig rijbewijs. Ook toen bleek dat duizenden mensen achter het stuur zaten terwijl zij niet de weg op mochten. Het CBR antwoordde toen dat het "nou eenmaal geen opsporingsinstantie" is en geen rijbewijzen kan ophalen bij mensen thuis. D66 wil weten waarom er nog geen verbetering zichtbaar is en of het CBR wel de capaciteit heeft om problemen met ongeldige rijbewijzen aan te pakken.
Verbetering
Waarom het aanpakken van dit probleem de afgelopen drie jaar niet is gelukt, weet Harbers niet. Hij erkent dat het kabinet "een aantal dingen" moet verbeteren. Zo gaat het CBR "nog eens goed kijken" naar eerder verstuurde brieven. Daarbij gaat het onder andere om de vraag of de consequenties van het niet inleveren van het rijbewijs wel duidelijk genoeg zijn opgeschreven. Ook gaat het CBR voortaan direct een aangetekende brief sturen in plaats van eerst nog een gewone brief te verzenden.
Minister Dilan Yeşilgöz (Justitie) zei tijdens het debat dat vorig jaar 5000 mensen zijn gepakt die zonder een geldig rijbewijs rondreden. De straf hierop is verhoogd naar maximaal een jaar celstraf of 9000 euro boete. "Het is dus niet zo dat je er zomaar mee wegkomt."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Op Schiphol heeft een vliegtuig rond 20.50 uur een noodlanding gemaakt vanwege een medisch noodgeval aan boord. Dat meldt een woordvoerder van de luchthaven. Het toestel van Ryanair steeg op in Warschau, Polen en had in het Engelse Leeds moeten landen.
4 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - Twaalf medewerkers van het Radboudumc, waar een patiënt met het hantavirus is opgenomen, gaan uit voorzorg in quarantaine voor zes weken. Er is gebleken dat de procedures rond de patiënt niet goed zijn gevolgd, meldt het Nijmeegse ziekenhuis.
10 minuten geledenMADRID (ANP) - Een van de veertien Spanjaarden die werden geëvacueerd van het cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus, meldt het Spaanse ministerie van Gezondheid. Die persoon vertoont geen symptomen en verkeert in goede conditie. De overige dertien evacués hebben negatief getest.
11 minuten geledenEINDHOVEN (ANP/AFP) - Ook het laatste vliegtuig met opvarenden van de m/v Hondius is vertrokken van het Canarische eiland Tenerife. Het toestel met Australiërs, een Nieuw-Zeelander en een Brit is onderweg naar Eindhoven. Daarvandaan zullen zij verder worden geëvacueerd.
19 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Een vliegtuig met opvarenden van de m/v Hondius is van Tenerife vertrokken naar Eindhoven. Maandag gingen de laatste mensen die geëvacueerd worden van boord van het cruiseschip waar het hantavirus is uitgebroken. Later op de avond vertrekt ook nog een tweede evacuatievlucht.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Op dag twee van de landelijke eindexamens voor middelbare scholieren staat de klachtenteller over die toetsen op iets minder dan 95.000. Dat is "best veel", stelt Inass Jagour, bestuurslid en woordvoerder van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). "Vorig jaar werd er gedurende de hele examenperiode 240.000 keer geklaagd."
59 minuten geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De Hondius is rond 20.00 uur Nederlandse tijd vertrokken uit de haven van Granadilla op Tenerife, ziet ANP ter plaatse.
1 uur geleden