Kamer wil lat voor rechtszaken tegen overheid hoger leggen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet onderzoekt of het voor maatschappelijke organisaties moeilijker kan worden gemaakt om naar de rechter te stappen om overheidsbeleid aan te vechten. Een voorstel daartoe van de oppositiepartijen SGP, JA21 en BBB kan rekenen op een meerderheid, mede dankzij steun van regeringspartijen VVD en CDA. Coalitiepartner D66 noemt het "zorgelijk" dat deze partijen meegaan in deze oproep om de toegang tot de rechter in te perken.
Aanleiding voor de motie is de klimaatzaak van Urgenda, waarmee de regering eind 2019 gedwongen werd om meer te doen tegen de uitstoot van broeikasgassen, maar ook rechtszaken over bijvoorbeeld het stikstofbeleid. Het stoort de indieners dat de rechter nu niet hoeft te kijken in hoeverre organisaties die procedures aanspannen tegen de overheid, een groot deel van de samenleving vertegenwoordigen. Het kabinet moet kijken of daar verandering in moet komen.
SGP-Kamerlid Chris Stoffer wil met het voorstel voorkomen dat "clubs als Urgenda, gesponsord en gesubsidieerd door de Postcodeloterij", het kabinet gaan controleren. Dat is de taak van de Tweede Kamer, vindt hij. Zijn voorstel stuitte direct al op felle kritiek van D66 en van de linkse oppositiepartijen. Juist in de rechtszaal doet draagvlak in de samenleving er niet toe, vinden zij, maar telt slechts de vraag of de wet wordt nageleefd. Ook klimaatminister Rob Jetten zag er niets in. "Het kabinet vindt dat de toegang tot de rechter in Nederland een groot goed is. Ik zie deze motie echt als een inperking daarvan."
Discussies over inhoudelijke kwesties
D66-Kamerlid Joost Sneller is teleurgesteld in coalitiepartners VVD en CDA. Hij snapt best dat die soms moeite hebben met de inhoud van rechterlijke uitspraken, bijvoorbeeld in de Urgenda-zaak. "Maar uiteindelijk heeft de rechter alleen maar blootgelegd dat de politiek daar tekort is geschoten. Daar zou alle aandacht naar uit moeten gaan." Uiterste consequentie van deze motie kan zijn dat de overheid niet langer door de rechter aan haar eigen regels wordt gehouden. "En dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn."
De coalitiepartijen lijken zich in aanloop naar de Provinciale Statenverkiezingen vrijer te voelen om discussies over inhoudelijke kwesties in het openbaar uit te vechten. Vrijdag keerde VVD'er Peter de Groot zich tegen een wetsvoorstel van woonminister Hugo de Jonge dat moet zorgen voor een betere balans in gemeenten tussen sociale huur en duurdere woningen, een plan dat voortvloeit uit het coalitieakkoord. Het kwam hem op woedende reacties te staan van zijn collega's Pieter Grinwis van de ChristenUnie en Derk Boswijk van het CDA.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geleden