Kamer wil geheime documenten toeslagenaffaire opeisen
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire ondervragingscommissie die onderzoek gaat doen naar de verantwoordelijkheid van de politiek in de toeslagenaffaire, wil geheime documenten gaan opeisen. De commissie zal naar verwachting de bevoegdheid krijgen documenten te vorderen. Tweede Kamerleden hebben hun pijlen gericht op verslagen van een speciaal fraude-overleg tussen ministers en brieven tussen het ministerie van Financiën en de Nationale ombudsman.
Grote groepen ouders die kinderopvangtoeslag ontvingen, zijn enkele jaren geleden door de ontspoorde fraudejacht van de Belastingdienst in grote problemen gekomen. De toeslag werd stilgezet en meestal moesten de gedupeerden razendsnel enorme bedragen terugbetalen aan de fiscus. De zaak is de toeslagenaffaire gaan heten. De afhandeling hiervan kostte voormalig staatssecretaris Menno Snel al de kop. Inmiddels is zo'n 600 miljoen euro opzijgezet voor de compensatieregelingen en heeft het kabinet meermaals excuses gemaakt voor de kwestie.
Het is dus ook tijd om terug te kijken wie hiervoor politiek verantwoordelijk was, vindt de volledige Tweede Kamer. Op initiatief van GroenLinks stemden alle partijen voor een parlementaire ondervraging, waarbij betrokken ambtenaren én voormalig bewindspersonen onder ede worden gehoord. Zij moeten dus de waarheid vertellen en eerlijk antwoorden op vragen van de Kamercommissie.
Onderzoeksvoorstel
Zo'n commissie heeft normaal gesproken niet de mogelijkheid om geheime documenten op te eisen. Maar in het onderzoeksvoorstel waarover de Tweede Kamer deze week stemt, staat dat de commissie deze bevoegdheid wel krijgt. Kamerleden willen bijvoorbeeld stukken opeisen over de ministeriële commissie Aanpak Fraude, die tussen 2013 en 2015 elf keer bijeenkwam. "De vordering richt zich op de besluiten, verslagen en agendastukken van deze commissie, en de voorbereidende stukken voor bewindspersonen, voor zover deze een relatie hebben met of van invloed kunnen zijn op de kinderopvangtoeslag", valt in het voorstel te lezen.
Zo moet duidelijk worden welke leden van de fraudecommissie afwisten van de ontspoorde fraudejacht of hierover beslissingen hebben genomen. Met speciale interesse wordt gekeken naar premier Mark Rutte, die de commissie voorzat. In het vorige kabinet ging huidig minister Eric Wiebes als staatssecretaris over toeslagen en de Belastingdienst. PvdA-leider Lodewijk Asscher was minister van Sociale Zaken. Ook over hun eventuele betrokkenheid wil de Kamer meer weten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt dinsdagochtend om 09.00 uur bijeen voor een extra ingelaste ministerraad. Daarin wordt besloten hoe het verder moet met het belastingplan voor volgend jaar en met de plannen voor aanpassing van de belasting op inkomen uit vermogen op de langere termijn. Dat meldt een woordvoerder van minister-president Rob Jetten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet overlegt nog altijd over de situatie die is ontstaan rond het belastingplan voor volgend jaar en de plannen voor de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3) op de langere termijn. De spanning is verder opgelopen nu gesprekken met meerdere oppositiepartijen afgelopen weekeinde niet tot de gehoopte doorbraak hebben geleid.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen PRO en Volt roepen het kabinet op te stoppen met de voorgestelde aanpassingen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Zij wijzen op het zeer kritische advies van de Raad van State, die de wijzigingen die het kabinet onder hoge tijdsdruk wil doorvoeren onverantwoord en onuitvoerbaar noemt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland komt met een voorstel om veiligheidseisen voor sociale media wettelijk vast te leggen. Daarmee moeten verslavende algoritmes verboden worden. PRO-Kamerlid Barbara Kathmann dient haar wetsvoorstel deze maandag in.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
2 dagen geleden