Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil geheime documenten over coup Suriname openbaar

Kamer wil geheime documenten over coup Suriname openbaar

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat informatie uit geheime documenten over de Nederlandse rol bij de militaire staatsgreep in Suriname in 1980 openbaar wordt gemaakt.

Een ruime meerderheid van de partijen steunde dinsdag een motie van SP'er Sadet Karabulut. Haar partij probeert de informatie al jaren openbaar te krijgen. Opening van de archieven zou volgens Karabulut een mooie bijdrage zijn aan het herstel van de relatie met Suriname.

De stukken liggen in Het Nationaal Archief en blijven tot 2060 staatsgeheim. Ze zijn wel eerder vertrouwelijk ter inzage in de Tweede Kamer gelegd.

Desi Bouterse

Militairen onder leiding van Desi Bouterse namen in 1980 de macht in Suriname over, vijf jaar nadat het land onafhankelijk van Nederland was geworden. Twee jaar later vermoordden ze vijftien tegenstanders van het bewind. Volgens sommige bronnen was de toenmalige militair attaché op de Nederlandse ambassade, Hans Valk, het brein achter de staatsgreep.

De documenten mogen niet openbaar worden om redenen van privacy (ze zouden bijvoorbeeld de veiligheid van mensen in gevaar kunnen brengen) of omdat de belangen van andere landen geschaad zouden kunnen worden. Karabulut wil wel kijken of een deel van de stukken geanonimiseerd kan worden om de privacy te garanderen.

Wetenschappers

Wetenschappers hebben wel toegang tot de geheime papieren. Ze mogen ze lezen, maar niet naar buiten brengen. De Kamer verzoekt de regering nu "de voorwaarden van openbaarmaking van deze documenten te wijzigen zodat informatie daarin gebruikt en openbaar gemaakt kan worden door journalisten, onderzoekers, wetenschappers en betrokkenen".

Bouterse was tot vorig jaar president van Suriname. De betrekkingen tussen Nederland en Suriname waren de afgelopen tien jaar zeer koel. Na het aantreden van Chan Santokhi als president zijn de banden direct aangehaald.

Meer uit Binnenland

OM eist taakstraf voor mishandeling bij tentenprotest UvA

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een taakstraf van tachtig uur geëist tegen Samer A. (37) voor het mishandelen van twee toeschouwers tijdens een pro-Palestinaprotest bij de Universiteit van Amsterdam op 6 mei 2024. A. sloeg tijdens een confrontatie tussen twee groepen met een houten plank op het hoofd van de twee slachtoffers, blijkt uit video's die dinsdag in de rechtbank in Amsterdam werden getoond.

5 minuten geleden
Tientallen meldingen over noodweer in Spanje bij alarmcentrales

DEN HAAG (ANP) - Alarmcentrales hebben tot nu toe tientallen meldingen gekregen van Nederlanders die in Spanje in de problemen zijn gekomen door noodweer. SOS International kreeg maandag rond de veertig telefoontjes, zegt directeur Violette Hasselmeijer.

1 uur geleden
In kranten volop aandacht voor babynieuws Jetten en partner

DEN HAAG (ANP) - Het babynieuws van premier Rob Jetten en zijn Argentijnse partner Nicolás Keenan staat dinsdag op de voorpagina van verschillende kranten. "Roze wolk", kopt het AD op de voorpagina bij een paginagrote foto van Jetten, Keenan en hun draagmoeder. "Alles lekt uit, maar niet de daverende privéprimeur van Rob Jetten", schrijft de krant verderop in een artikel.

5 uur geleden
Twee aanhoudingen na nieuwe onrust in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.

11 uur geleden
Calandbrug dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.

14 uur geleden
Drie verdachten schietincident Nijmegen vrij, twee langer vast

NIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.

18 uur geleden
30 jaar cel voor doden kleuter Dean, Romy W. krijgt voorwaarden

GENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.

20 uur geleden